11.sınıf için 45+ saat çalışmak abartı mı?

Nasıl istiyorsan öyle çalış, buraya birazdan birileri gelecek ve "Min 300 soru çözüyorum." diye yazacak. Seni yoruyorsa bu kadar çalışmak faydalı değil zararlı olur. Ben mesela bir deneme çözdükten sonra imkanı yok o gün başka soru çözemiyorum.

Nasıl olmuyor? Gördüğün her soru tipi sınavda şansını arttırıyor.
Çok çalışıp o kafanın yorgunluğuyla soru çözsen çok yanlışın çıkabilir. Bir de üstüne bunların çözümlerini izlemek var. İzlesen ne fayda. Kafan yorulmuş, almıyor. Halbuki verimli çalışsanız daha iyi anlarsınız.

Gayet iyi, çalışmaktan kastınız sadece ders çalışmak mı ayrıca? Ben bu çalışmanın içine araştırmayı, kitap okumayı vs. de katıyorum. Tabiri caizse hayvan gibi çalışmadan hiçbir şey elde edemezsiniz.

Kitap okuduğum zamanı ders çalışma saatimin içine almıyorum. Onları daha çok hobi olarak görüyorum yani sadece ders çalışmak evet.
Nasıl istiyorsan öyle çalış, buraya birazdan birileri gelecek ve "min 300 soru çözüyorum." diye yazacak. Seni yoruyorsa bu kadar çalışmak faydalı değil zararlı olur. Ben mesela bir deneme çözdükten sonra imkanı yok o gün başka soru çözemiyorum.

Gün içinde yorulduğum zamanı dinlendiğim zamanla dengeliyorum bu yüzden yorulmuyorum ama bazen ben de bunalıyorum o zamanlarda genelde dersi bırakıp başka işlerle meşgul oluyorum.

Çok çalışıp o kafanın yorgunluğuyla soru çözsen çok yanlışın çıkabilir. Bir de üstüne bunların çözümlerini izlemek var. İzlesen ne fayda. Kafan yorulmuş, almıyor. Halbuki verimli çalışsanız daha iyi anlarsınız.

Hocam günlük 7 saat çalışınca kafan mayhoş olmuyor ya da gözünü açamayacak, beynini kullanmayacak hale gelmiyorsun. Deneyimlemediğiniz buradan belli. Yani düzenli ve düzgün molalarla gayet verimli çalışılır ve insan yorulmaz. Akşamda oturur oyunu oynarsın, dizini izlersin, ailenle uzun uzun yemek yer vaktini geçirirsin. Yani o ilk 20K'lara girenler öyle kolayca girmedi. Emek göstermeden bir şey olmuyor. İleride YKS sınavınız açıklandığında beni daha iyi anlayacaksanız eminim. Ama kötü bir üniversite kötü bir hayat demiyorum kesinlikle. Son olarak günlük 7 saat deyince her gün anlama, haftanın bir günü genelde es geçilir.

Başlangıç için gayet güzel. 12.sınıf olunca istemesen de artıyor bu saatler. Ve hedefini çalışma saatini göre düşük tutuyorsun, daha büyük oynamanı öneririm. Benim şiddetle önerdiğim tek şey çok fazla kaliteli kitap okuman.

"Önemli olan çok çalışmak değil verimli çalışmak" sözünün arkasına saklanıp 2-3 saat ile günü kapatma yeter.

Hocam günlük 7 saat çalışınca kafan mayhoş olmuyor ya da gözünü açamayacak, beynini kullanmayacak hale gelmiyorsun. Deneyimlemediğiniz buradan belli. Yani düzenli ve düzgün molalarla gayet verimli çalışılır ve insan yorulmaz. Akşamda oturur oyunu oynarsın, dizini izlersin, ailenle uzun uzun yemek yer vaktini geçirirsin. Yani o ilk 20K'lara girenler öyle kolayca girmedi. Emek göstermeden bir şey olmuyor. İleride YKS sınavınız açıklandığında beni daha iyi anlayacaksanız eminim. Ama kötü bir üniversite kötü bir hayat demiyorum kesinlikle. Son olarak günlük 7 saat deyince her gün anlama, haftanın bir günü genelde es geçilir.

Evet ben de aynen dediğiniz gibi yapıyorum akşam çalışmıyorum. Arkadaşlarımla oyun oynuyorum genelde bu da benim mental aktivitemi bayağı bir dengede tutuyor.
Başlangıç için gayet güzel. 12.sınıf olunca istemesen de artıyor bu saatler. Ve hedefini çalışma saatini göre düşük tutuyorsun, daha büyük oynamanı öneririm. Benim şiddetle önerdiğim tek şey çok fazla kaliteli kitap okuman.

"Önemli olan çok çalışmak değil verimli çalışmak" sözünün arkasına saklanıp 2-3 saat ile günü kapatma yeter.

Bazı günler istesem de odaklanamıyorum bu yüzden bırakıyorum ama genelde 4 saatin altına düşmüyorum günlük olarak.

Geri
Yukarı