11. Sınıf için Web Tasarım mı veri tabanı mı seçmeliyim?

__can__

Decapat
11. Sınıf için 2 gün içinde dal seçimi yapmamız gerekiyor ve okulumda Web Tasarım ve Veri Tabanı dalı var. Amacım liseyi bitirmek ilerde başka bir mesleğe yöneleceğim. Edindiğim bilgilere göre Veri Tabanı Web Tasarım dalına göre daha ağır ve daha ayrıntılı işleniyormuş sanırım. Okuyanlara veya yakından bilenlere soruyorum. Dediğim gibi amacım liseyi bitirmek bu yüzden Veri Tabanını seçmeyi düşünmüyorum. Web daha kolay ve görsel (web sitesi vb.) alakalıymış. Doğru bir karar mı sizce? Daha çok büyüklerim bilgilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Ben Çanakkale MAE MES.TEK.AND.Lisesi Web Tasarım bölümü mezunuyum. Ve şuan CBÜ Kırkağaç MYO'da Bilgisayar Programcılığı bölümü 1.sınıf öğrencisiyim.

Web Tasarım bölümü ilk olarak HTML dilini öğretirler. Çok basit zaten. Ben daha 8.sınıfta, daha hangi Lisede okuyacağımı düşünmeden bile önce kendi ufak işlerimi hallediyordum.

Basit bir premium link çeviri sitesi kurdum, yönettim. Yönetimde diğer arkadaşlarla anlaşamadığımız için kapattım siteyi. Diğer "leech" sitelerinde yönetimde çalıştım.

Ve biz "Leech" işi yaparken hazır bir Vinaget Scripti ile çalışıyorduk. PHP ile yazılmış bir program arayüz olarak normal olarak HTML ve CSS kullanıyor.

Ben ilk önce sayfalarda olan yazıları değiştirip adımı yazmayı öğrendim. Daha sonra en temel CSS kodlarını öğrendim. Sitede olan kapsayıcıların renkleri ile oynadım. Çok heyecan verici idi :) Daha sonra butonları sevmediğim için internetten hazır buton tasarımları indirdim. Ve onu ekledim Vinaget Scriptime. Onu da yönetim arasında Vinaget 6.0 olarak dağıttım :). Bu tabii benim verdiğim isim. İsteyen istediği isimle kendi versiyonunu yazabilir :)

Önce adımı yazdım, sonra renkleri değiştirmeyi öğrendim. Sonra hafif hafif HTML komutlarını öğrenmeye başladım. Div, Head,A komutları falan. Böyle böyle ufak ufak kendi düzenlediğim şeyi kullanıyordum ve baya mutluluk verici :)

Şuan ise çok komplike bir PHP yönetim sistemi geliştirmeye çalışıyorum. ;)

Bir bebek agu bugu ceee ınga demeden konuşmayı öğrenemez. İlk önce saçma sapan, anlaşılamaz sesler çıkacak, daha sonra ailede duyduğu kelimeler ile mantıklı cümleler kuracak.

Sence bir bebek, 1 aylık iken "Anneciğim ben acıktım. Rica etsem beni besler misin?" der mi?

Eğer programlamaya meraklı isen kesinlikle Web Tasarım oku.

Derslerde HTML, CSS, PHP, C# Console App. göreceksin. Çok basit şeyler ve ileride kesinlikle işine yarayacak şeyler. Eğer benim gibi bilgisayar üzerinden devam edeceksen.

Benim lisede daha bilgisayar kullanmamış adamlarla ders işledik. Ben hocanın dediklerine çatır çatır cevap verirken diğerleri sörf yapıyordu :)

Bu biraz da senin ilgi ve alakana bağlı bir durum. Eğer bilgisayar ile uğraşmak seni eğlendirmiyor ise hiç boşa yazma. Okuyacağın 2 yıl çekilmez hale gelir. Ve o sınavlar falan.
Yazdığınız bu detaylı bilgi için teşekkür ederim. Öncelikle programlamayı sevmem 😊 Zaten isteyerek secmedim bu bölümü. Yani benim amacım liseyi bitirmek bilgisayara pek meraklı olduğumu söyleyemem. Çoğu kişi diplomayı çok zorlanmadan eline almak istiyorsan Web Tasarımı seç diyor. Doğrumudur bu?

Yazdığınız bu detaylı bilgi için teşekkür ederim. Öncelikle programlamayı sevmem 😊 Zaten isteyerek secmedim bu bölümü. Yani benim amacım liseyi bitirmek bilgisayara pek meraklı olduğumu söyleyemem. Çoğu kişi diplomayı çok zorlanmadan eline almak istiyorsan Web Tasarımı seç diyor. Doğrumudur bu?
Ben veritabanı daha basit diyorum. Web tasarım seçersen Html,c#(console/asp) göreceksin ve her türlü o c# projelerinde veritabanı ile işlem yapacağın için veritabanı bilgisi gerektirecek.Tercih senin ancak veritabanı seçince sadece veritabanı işlenecekse, dersi anladığın sürece seveceğini düşünüyorum.Belkide ben yazılım sektörüne aşina olduğum içindir bilemiyorum ancak c# sevmeyen için ömür törpüsüdür veritabanı öyle değil.Yine de tercih senin :)

11. Sınıf için 2 gün içinde dal seçimi yapmamız gerekiyor ve okulumda Web Tasarım ve Veri Tabanı dalı var. Amacım liseyi bitirmek ilerde başka bir mesleğe yöneleceğim. Edindiğim bilgilere göre Veri Tabanı Web Tasarım dalına göre daha ağır ve daha ayrıntılı işleniyormuş sanırım. Okuyanlara veya yakından bilenlere soruyorum. Dediğim gibi amacım liseyi bitirmek bu yüzden Veri Tabanını seçmeyi düşünmüyorum. Web daha kolay ve görsel (web sitesi vb.) alakalıymış. Doğru bir karar mı sizce? Daha çok büyüklerim bilgilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
Web teknolojileri zevklidir. Tasarım,dizayn yaparsın. Web alanını seçecek isen NodeJS, Angular, TypeScript gibi JavaScript'in türevleri dillerini bilmen yeterli. Yani kısaca sadece bir dil bilmen yeterli çok istersen PHP de öğrenirsin. Veri tabanında olay sadece SQL yazıp sorgulamak değil. Dersi oldukça kolaydır. Giriş dersinde öyle aman aman zor anlatmıyorlar. Ama alana yönelince %80 düşünmek, olay kurgusu ,planlama %20 kod yazmak, sorgu yapmak. Bir veri tabanını güncellerken minimum ne kadar süre kapalı tutarız. hiç kapatmadan güncellemek mümkün mü? gibi deli sorularla test ortamı yaratıp en mantıklı gelen yolu uyguluyorsun.
CTIS okuduğum için sana şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Şu an yazdıklarım ilerde bu meslekleri tercih ettiğinde karşılaşacağın olaylardan bazıları. Web alanında çevre önemli. 2-3 site yaptıktan sonra referans vererek network'ünü geliştirirsin. Ama Web tasarım için ders almaya gerek var mı dersen hiç gereği yok. Harbi abartmıyorum İnternet teki videolar çok kaliteli. 2-4 arası İstanbul'daysan 4-6 binle kurumsal bir firmada mesleğe başlarsın. Hele hele freelance çalışırsan yani bir kuruma girmezsen aynı site tasarımlarında değişiklikler yapıp çok rahatlıkla satarsın. Veri tabanında iş sahası az. Buradaki az kavramı mezunların çok tercih etmemesinden kaynaklı. Direk mezun 3-4 binle başlıyor. Veri tabanı alanında maaşın, çalıştığın yılla ya da yaptığın işle alakalı olarak artmıyor(ancak enflasyon zammı alırsın). Veri tabanında sertifikalar var. Ben DBA yani veri tabanı yöneticisi olmak için uğraşıyorum. Ortamı oluşturan ona göre planlayan ve mühendislere sistem tasarımını veren kod yazmalarını söyleyen kişi. Benim düşündüğüm alanda birden fazla sertifika var. Ben 2 sertifika aldım. Önümde en az 2 sertifika daha var bunlar için ders almam, sadece sınava girmem yetmiyor. İlk ikisi için sınava girmek yeterli oluyordu. Dolardan dolayı sertifika alamıyorum. Sertifikalar 200$ civarı ve şuan 1200 lira bir sertifika parası :( İlk sertifikamı 350 TL ye almıştım:(. Sadece Fundemantals of SQL sertifikasını alsan bile maaşın 1-2 bin arası artar. Yüksek lisans yapıyor gibi düşün kendini ama o kadar sene harcamıyorsun. İlk 2 sınava gir, sertifikayı al, Ankara için konuşayım giriş maaşı 4000-5000 + sertifikadan gelen bilgi ve yeterlilik katkısı 6000-7000 e kadar çıkarsın. Büyük şehir örneği verdim çünkü küçük şehirde veri tabanı elamanı arayan yok. Veri tabanı alanında freelance çalışma ortamı yok :). Ben 2-3 dil öğrenip günde 3-5 saat çalışayım dersen Web çok mantıklı. Web de yaptığın sitelerde oluşan problemi Skype üzerinden bile halledebilirsin.:) 3-4 site yaptıktan sonra olayı anlayacaksın ve. Ayda 4-5 siteyi günde 3-5 saatle çok rahat bir şekilde bitirirsin. 600-700 liraya basit kolay kodlu tasarımı İnternet de olan sitelere yakın siteler yapabilirsin.Artık ikna kabiliyetine, becerine göre 1000-1500 arası satarsın siteleri. Ekmek fırınlarının bile İnternet siteleri var :). Sana tavsiyem yazın vaktin varsa 2 haftada JavaScript öğrenebilirsin ve Yetenekli Freelancer Platformu linkteki örnek freelance sitelerinden iş almaya bak derim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı