11. Sınıf mezunu üniversite sınavına girebilir mi?

albinocemyilmaz

Decapat
Arkadaşlar olacağından değil ama aklıma takıldı, eğer en yakın üniversite sınavına çok iyi hazırlanırsam 12.sınıfta 1 yıl vakit kaybetmeden 11.sınıf mezunu olarak sınava girme imkânım var mı?

11. sınıf mezunu diye bir şey yok. Liseden mezun olmamış kişi diye bir şey var.

Aşağıdaki tanımlara girmediğin için giremezsin. Kılavuz her yıl değişiyor ama öyle bir madde ekleneceğini sanmıyorum.

2020-YKS’ye öğrenim durumları aşağıdakilerden herhangi birine uyanlar başvurabileceklerdir:
  • 2019-2020 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler.
  • Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar.
  • Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar.
  • Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar.

Onun olasılığı uzay'ın içinde yok.
Yönetmelik açısından mı?
11. sınıf mezunu diye bir şey yok. Liseden mezun olmamış kişi diye bir şey var.

Aşağıdaki tanımlara girmediğin için giremezsin. Kılavuz her yıl değişiyor ama öyle bir madde ekleneceğini sanmıyorum.

2020-YKS’ye öğrenim durumları aşağıdakilerden herhangi birine uyanlar başvurabileceklerdir:
  • 2019-2020 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler.
  • Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar.
  • Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar.
  • Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar.
Teşekkürler dostum. Konu kilitlenebilir.

Yönetmelik açısından mı?
Evet. Zaten öyle bir şey olsaydı kimse liseyi okumazdı ki saçma olurdu. Konulardan da eksik kalırsın. Konuların 4 seneye eşit dağıtıldığını göz önünde bulundurursak %25 konu eksiğin oluyor onun haricinde 3 yanlış bir doğruyu götürüyor başarı oranın düşük olur.

Ben 11. sınıfın 2. döneminde açık liseye geçtiğim için üniversite sınavına girebiliyorum. Başvurdum ama sınavı 1 sene önceden tecrübe etmek amacıyla başvurdum.

11. sınıf mezun değil lise terk oluyor. Bu da seni şu durumda ilk öğretim mezunu yapar. Yani kısacası hayır giremezsin.

Ben 11. sınıfın 2. döneminde açığa geçtim açık lise sınavlarında 12. sınıf sınavlarını da yaptım pek zor sorular değildi zaten çıkmış soruları çözünce yapabildim. 12. sınıf sınavlarını da yaptığım için şu an mezun konumundayım.

Yeni konular

Geri
Yukarı