11 yıllık laptop bataryası projelerde kullanılsa sıkıntı olur mu?

denizpektas

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba.

Benim 11 yıllık bir diz üstü bilgisayarım var. Bataryası birkaç yıldır şarj olmuyor, o yüzden bugün bataryayı çıkarıp içindeki 18650 pilleri almaya karar verdim.

Bataryayı açtım ve 18650 pillerin hiçbirinde şişme ve sızıntı yok. Bu pilleri elektrik, elektronik projelerinde kullansam sıkıntı çıkar mı?

Benim 11 yıllık bir diz üstü bilgisayarım var. Bataryası birkaç yıldır şarj olmuyor, o yüzden bugün bataryayı çıkarıp içindeki 18650 pilleri almaya karar verdim.

Bataryayı açtım ve 18650 pillerin hiçbirinde şişme ve sızıntı yok. Bu pilleri elektrik, elektronik projelerinde kullansam sıkıntı çıkar mı?

Kullanmanızı tavsiye etmem ama sızıntı yoksa bir şey olmaz gibi geldi.

Hocam bataryayı nasıl açtınız öğrenebilir miyim?

Bayağı bir zor oldu, tornavida ile gevşek bir yer bulup daha da gevşemesini sağladım. Birkaç yara ve birkaç saat sonunda açıldı.

Bende de laptop bataryaları var ama bir türlü açılmıyorlar... Açılsalar tamir edeceğim ama fazla da zorlayıp tehlike yaratmakta istemiyorum. O yüzden sordum belki kolay yöntemini bulmuşsunuzdur diye.

Kullanılır neden kullanılmasın çok sık kullanıyorum ben, multimetre ile ölçüm yapın 2Vnin altına düşmüş olanların çoğu ömürlerini doldurmuş oluyor ama dikkat edin.
Sağol, bazı yerlerde 2V yerine 3V yazıyor en sağlıklı olan üzerinde yazan gerilimin altına düşmemesi.
Bende de laptop bataryaları var ama bir türlü açılmıyorlar... Açılsalar tamir edeceğim ama fazla da zorlayıp tehlike yaratmakta istemiyorum. O yüzden sordum belki kolay yöntemini bulmuşsunuzdur diye.
Baya ilkel bir yöntem olacak ama eğer dış tarafı gerekli değilse bir önerim var.

Birleşme çizgisinden pillere zarar vermeyecek kadar ısıtılmış bir tornavida veya ince bir demir ile geçip o şekilde açmayı denemeni tavsiye ederim.
Isıtılmış tornavida veya demiri içeri doğru sokma yoksa pillere zarar verirsin.

Son düzenleme:

Laptop bataryalarını tamir edemezsiniz hocam üzerlerinde akımı kesen bir devre var bir daha eski haline gelmiyor tüm bataryaları sıfırdan alsanız bile. Bu yüzden bütün elektronikçiler tamir etmek yerine bataryalarını başka alanlarda kullanıyorlar. Yoksa 200-500 TL arasında sıfır batarya almak yerine herkes 100 TL civarına tamir ettirmek ister.

Yeni konular

Geri
Yukarı