11400F 100 dereceye çıkıyor

Sürekli 4200 MHz de çalıştığı için sıcaklığı yüksek. Acaba BIOS'ta ya da başka bir yerde bir ayar güncelleme vs bir şey işlemciyi tam güçte çalıştırıyor?

Büyük ihtimal stok fan ile kullanıyorsun. Ben de ilk aldığımda biraz korkmuştum sıcaklıkları görünce. SE-224-XT aldım yaz aylarında maksimum 70 oluyor. Sisteminde bir sorun yok sadece soğutucu yetersiz. Soğutucu alana kadar Intel Extreme Tuning Utility yazılımını kullanarak işlemcini 65 Watt'a sınırlayabilirsin.

Termal macun zaten sürülü olarak geliyor diye biliyorum ki itopyadan aldım onu atlamış olamazlar diye düşünüyorum bir de termal macunsuz veya temassizlik olsa bence diğer oyunlarda da sıkıntı çıkartırdı. Forza Horizon 5 oynarken 80-85 derecelerde geziyor. Stok fan yetersiz galiba. Şimdi söyle bi problemim var kule tipi için;
1) Kule tipi aldığımda keske baştan sıvı soğutucu alsaydım bu yetersiz geliyor der miyim?
2) Ekran kartım 3 fanli ve kasayı genişlik olarak tamamen kaplıyor hava akımı olarak kule tipi soğutucu bi sorun çıkartır mi?
Sunu da ekleyeyim, kasam 4 fanli ve hava akışı baya güzel.

Aslında sürekli 4200de derken demek istediğim oyun oynarken öyle yoksa boştayken düşüyor. Laptopumda oyundayken ısındığı zaman otomatik olarak 2gzhlere çekiyordu işlemciyi o yüzden orda mı bi problem var acaba diye düşündüm çünkü 100 dereceyken bile 4200ghz olarak çalışıyor.

Termal macun zaten sürülü olarak geliyor diye biliyorum ki İtopya'dan aldım onu atlamış olamazlar diye düşünüyorum bir de termal macunsuz veya temassizlik olsa bence diğer oyunlarda da sıkıntı çıkartırdı. Forza Horizon 5 oynarken 80-85 derecelerde geziyor. Stok fan yetersiz galiba. Şimdi söyle bir problemim var kule tipi için;
1) kule tipi aldığımda keske baştan sıvı soğutucu alsaydım bu yetersiz geliyor der miyim?
2) ekran kartım 3 fanli ve kasayı genişlik olarak tamamen kaplıyor hava akımı olarak kule tipi soğutucu bir sorun çıkartır mi?
Sunu da ekleyeyim, kasam 4 fanli ve hava akışı bayağı güzel.

1) Sıvı soğutucu istisnalar hariç biraz daha performanslı olur. Kule tipi yetersiz gelmez.
2) Sorun olmaz.

Termal macun zaten sürülü olarak geliyor diye biliyorum ki İtopya'dan aldım onu atlamış olamazlar diye düşünüyorum bir de termal macunsuz veya temassizlik olsa bence diğer oyunlarda da sıkıntı çıkartırdı. Forza Horizon 5 oynarken 80-85 derecelerde geziyor. Stok fan yetersiz galiba. Şimdi söyle bir problemim var kule tipi için;
1) Kule tipi aldığımda keske baştan sıvı soğutucu alsaydım bu yetersiz geliyor der miyim?
2) Ekran kartım 3 fanli ve kasayı genişlik olarak tamamen kaplıyor hava akımı olarak kule tipi soğutucu bir sorun çıkartır mi?
Sunu da ekleyeyim, kasam 4 fanli ve hava akışı bayağı güzel.

Aslında sürekli 4200'de derken demek istediğim oyun oynarken öyle yoksa boştayken düşüyor. Laptopumda oyundayken ısındığı zaman otomatik olarak 2gzhlere çekiyordu işlemciyi o yüzden orada mı bir problem var acaba diye düşündüm çünkü 100 dereceyken bile 4200GHz olarak çalışıyor.

Hocam hazır sistemlerde bazen termal macunu az sürüyorlar ısıyı iletemiyor

Hocam hazır sistemlerde bazen termal macunu az sürüyorlar ısıyı iletemiyor
Hocam benim sistem toplama videolarından gördüğüm kadarıyla zaten stok fanın üzerinde termal macun sürülü olarak geliyor, yanlış mı biliyorum?

İşlemci güç tüketimine baktım, 95W görüyordu ancak TDP değeri 65 Watt. BİOS ayarlarından max hızı 3.8ghz yaptım ve şuan 80-85 derecelerde geziyor ve TDP değeri 45-50Watt oluyor sorunu şimdilik bu şekilde çözdüm. Yakın bi zamanda Snowman T4 alıp o şekilde kullanıma devam edeceğim. Hem fiyatı 200tl çok uygun hem de görünüşünü baya beğendim.

Son düzenleme:
Hocam benim sistem toplama videolarından gördüğüm kadarıyla zaten stok fanın üzerinde termal macun sürülü olarak geliyor, yanlış mı biliyorum?

İşlemci güç tüketimine baktım, 95W görüyordu ancak TDP değeri 65 Watt. BIOS ayarlarından Max hızı 3.8GHz yaptım ve şu an 80-85 derecelerde geziyor ve TDP değeri 45-50Watt oluyor sorunu şimdilik bu şekilde çözdüm. Yakın bir zamanda Snowman T4 alıp o şekilde kullanıma devam edeceğim. Hem fiyatı 200TL çok uygun hem de görünüşünü bayağı beğendim.

Evet termal macunla geliyor ama vazen termal macunu cok az sıkıyorlar o da ısıyı iletemiyor islemci ısınıyor

1 ay önce topladığım 11400F + RX6600 sistemi bugün RX 6700 XT alarak upgrade ettim. En baştan beri Valorant'ta 85-90derece arasındaydı işlemcim ancak ekran kartını upgrade edince 100 dereceyi görmeye başladım. Acaba kronik problem mi yoksa bir sorun mu var? Ayrıca işlemcim tavan hızı olan 4200GHz hızından asla inmiyor.

Bende Intel Core i5-11400F sahibiyim stok soğutucu o güçte bir işlemci için net yetersiz 240 mm sıvı soğutucuyla sabit 4.20 GHz de sıcaklığım oyunlarda ortalama 72-78 derece arası kule tipi soğutucuda işinizi görür

Geri
Yukarı