11700K işlemci 100 dereceyi görüyor

AVX Offset de ekleyebilirsiniz. Render vs. alırken işlemcinin 5GHz'de çalışmasına gerek yok. AVX Offset ile 300mhz civarında bir değer düşürüp sadece bu aracı kullanan uygulamalarda daha düşük sıcaklıklara ulaşabilirsiniz.

Offset'deki problem yük altına girdiğindeki voltajdan çok bilgisayar boştayken veya hafif uygulamalar kullanıyorken verilen voltajdadır. Offset voltajından ayarından sonra günlük kullanımda da test edip bir anormallik var mı, mavi ekran alıyor musunuz diye bakmanız lazım.
Benim normalde stok ayarlarda düşük sıcaklıklarda kullanmak gibi bir amacım hiç olmadı. Bu işlemcide çok tuhafıma giden şeyler var. Stok ayarlar ile bir sentetik testte nasıl 100 dereceye gelir aklım almıyor. Ben normalde O.C yapmak isterim. Çıkabildiği en yüksek hıza en düşük voltaj ile çıkmak isterim.

Sanırım bu işlemcide silikon kalitesi bakımından patladık. Banttan çıkan en adi işlemci bana gelmiş.
Bu bahsettiğiniz AVX Offset'i ne tarz programlar kullanıyor? Ben sadece shotcut ile ufak tefek video işlerimi hallediyorum amatörce. Sistem genel olarak oyun ve günlük kullanım üzerine kurulu.

Çarpan 51, voltaj modu size önerdiğim gibi offset modunda, -0.080 ayarlı. LLC ise Mode 3 ve Mode 4 stabil oluyor. Bu ayarlarla işlemci maksimum 1.33V görüyor. CPU-Z bencmark ve AIDA64 kullanıyorum genellikle. AIDA64 belleklere de yüklendiği için bellek kontrolcü ile ilgili bir sorun olduğunda rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.
Ben 1.3 Voltaj ile sanırım 4.6 GHz hızı bile göremiyorum :D Bu işlemcinin malzemesinden çalmışlar.

Benim normalde stok ayarlarda düşük sıcaklıklarda kullanmak gibi bir amacım hiç olmadı. Bu işlemcide çok tuhafıma giden şeyler var. Stok ayarlar ile bir sentetik testte nasıl 100 dereceye gelir aklım almıyor. Ben normalde O.C yapmak isterim. Çıkabildiği en yüksek hıza en düşük voltaj ile çıkmak isterim.

Sanırım bu işlemcide silikon kalitesi bakımından patladık. Banttan çıkan en adi işlemci bana gelmiş.
Bu bahsettiğiniz AVX Offset'i ne tarz programlar kullanıyor? Ben sadece shotcut ile ufak tefek video işlerimi hallediyorum amatörce. Sistem genel olarak oyun ve günlük kullanım üzerine kurulu.

Ben 1.3 Voltaj ile sanırım 4.6 GHz hızı bile göremiyorum :D Bu işlemcinin malzemesinden çalmışlar.
P95 ve Aida64'den sistemi zorlayınca mesela AVX kullanılıyor. BIOS'dan işlemci hızınızın hemen altında AVX Offset ayarını görebilirsiniz. Örnek olarak 300Mhz düşürürseniz bu testlerde ve bu testler gibi kullanan bazı uygulamalarda tam yük altında 300mhz düşük çalışır. Onun dışında normalde ayarladığınız hız neyse oraya çıkar.

@Süleyman Yusuf Şöyle bir videoda bahsettiğiniz ayarlar ile alakalı bir şeyler yapmış;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu yaptıklarının mantığı normalde işlemci 4.9-5,3 GHz'de çalışsın ama senin dediğin gibi AVX isteyen uygulamalarda bu hızları kaldıramayacağı için GHz düşürerek çalışmaya devam etmesi mi?

@Süleyman Yusuf Şöyle bir videoda bahsettiğiniz ayarlar ile alakalı bir şeyler yapmış;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu yaptıklarının mantığı normalde işlemci 4.9-5,3 GHz'de çalışsın ama senin dediğin gibi AVX isteyen uygulamalarda bu hızları kaldıramayacağı için GHz düşürerek çalışmaya devam etmesi mi?
Evet.

Geri
Yukarı