11700K işlemci 100 dereceyi görüyor

CPU Loadline Calibration ayarını Mode 3 yaptım.
CPU Core Voltage Mode: Offset Mode
CPU Core Voltage Mode: -

Ayarları bu şekilde ayarladım. CPU Ratio kısmını yükselteyim mi stok mu kalsın?
Ek olarak bu dediğiniz 0.050 değerini CPU Core Voltage Offset kısmına mı gireceğim?
Stabilite testi için hangi programın hangi test modunu önerirsiniz?
Eki Görüntüle 1609315
CPU Core Voltage Offset kısmına gireceksiniz. Ratio aynı kalsın, otomatik ayar ideal değeri ayarlıyor zaten.
Prime 95 ve AIDA64 kullanabilirsiniz yine.

CPU Core Voltage Offset kısmına gireceksiniz. Ratio aynı kalsın, otomatik ayar ideal değeri ayarlıyor zaten.
Prime 95 ve AIDA64 kullanabilirsiniz yine.
İlk olarak 0,040 değerini denedim. 95 Dereceyi görünce durdurdum.Voltajı 1.56 çok yüksek almadı mı?
0.png

LLC yapıyordu demek ki. LLC olmadan bir değer bulmaya çalışacaksınız o zaman. Şimdi 0.005'lik değerlerle offset yapılacak voltaj değerini artırın. Stabilite sınırına kadar inin. Kayda değer fark olacaktır ilk aşamadaki sıcaklık değerleri ile.
Tamam 0,050 ile başladım. Prime 95 ile 15 dakikalık stabilite testi yaparak ilerleyeceğim. Çekirdekler hata veresiye kadar 0.055, 0.060 şeklinde arttırmaya devam edeceğim.

@Asım Demir Sizin işlemciniz 5.1 GHz hızında çalışırken 1.33V ile kaç derece de çalışıyor. Aida 64 testinde? Soğutucunuz nedir?

Prime 95 Maximum Power testinde daha önce 100 dereceyi aşan çekirdekler şu anda 90 derece civarında.
Offset 0,100 ile deniyorum. Stok ayarlar 4.57 GHz hızında 1.310 voltaj ile çalışıyor.
Stok hız 4.57 GHz ile stabil olan en düşük voltaja kadar deneyeceğim. Stabil olan en düşük voltaj ile 20 dakika Prime 95 Maximum Power testi yapar konuyu güncellerim. Daha sonra vaktim olduğunda daha yüksek GHz'lerde testler yapar yine konuyu güncellerim.

İlk denemelerimde anında 100 derece olurken şu an 0.115 ile 20 dakikalık test sonucu;
Ekran görüntüsü 2022-12-21 221902.png

Daha da arttırmayı denedim ama 0.120 deneyince açılışta mavi ekran verdi.

Son düzenleme:
Tamam 0,050 ile başladım. Prime 95 ile 15 dakikalık stabilite testi yaparak ilerleyeceğim. Çekirdekler hata veresiye kadar 0.055, 0.060 şeklinde arttırmaya devam edeceğim.

@Asım Demir Sizin işlemciniz 5.1 GHz hızında çalışırken 1.33V ile kaç derece de çalışıyor. Aida 64 testinde? Soğutucunuz nedir?

Prime 95 Maximum Power testinde daha önce 100 dereceyi aşan çekirdekler şu anda 90 derece civarında.
Offset 0,100 ile deniyorum. Stok ayarlar 4.57 GHz hızında 1.310 voltaj ile çalışıyor.
Stok hız 4.57 GHz ile stabil olan en düşük voltaja kadar deneyeceğim. Stabil olan en düşük voltaj ile 20 dakika Prime 95 Maximum Power testi yapar konuyu güncellerim. Daha sonra vaktim olduğunda daha yüksek GHz'lerde testler yapar yine konuyu güncellerim.

İlk denemelerimde anında 100 derece olurken şu an 0.115 ile 20 dakikalık test sonucu;
Eki Görüntüle 1609586
Corsair iCUE H115i Elite Capellix modelini kullanıyorum. 79 derece görüyor. 5.0 GHz'de 1.30V 71 derece görüyor. Siz de ideal değerinizi bulmuşsunuz gibi. Isınma sorununuz da çözüldüyse oldukça iyi.

Corsair iCUE H115i Elite Capellix modelini kullanıyorum. 79 derece görüyor. 5.0 GHz'de 1.30V 71 derece görüyor. Siz de ideal değerinizi bulmuşsunuz gibi. Isınma sorununuz da çözüldüyse oldukça iyi.
Stok halde bir sıkıntı yok şimdilik. Sizin O.C ayarlarınız neler peki? 5.0 GHz için. Hangi program ile test yapıyorsunuz ve hangi versiyonu?

Son düzenleme:
Stok halde bir sıkıntı yok şimdilik. Sizin O.C ayarlarınız neler peki? 5.0 GHz için. Hangi program ile test yapıyorsunuz ve hangi versiyonu?
Çarpan 51, voltaj modu size önerdiğim gibi offset modunda, -0.080 ayarlı. LLC ise Mode 3 ve Mode 4 stabil oluyor. Bu ayarlarla işlemci maksimum 1.33V görüyor. CPU-Z bencmark ve AIDA64 kullanıyorum genellikle. AIDA64 belleklere de yüklendiği için bellek kontrolcü ile ilgili bir sorun olduğunda rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

AVX Offset de ekleyebilirsiniz. Render vs. alırken işlemcinin 5GHz'de çalışmasına gerek yok. AVX Offset ile 300mhz civarında bir değer düşürüp sadece bu aracı kullanan uygulamalarda daha düşük sıcaklıklara ulaşabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1609586
Offset'deki problem yük altına girdiğindeki voltajdan çok bilgisayar boştayken veya hafif uygulamalar kullanıyorken verilen voltajdadır. Offset voltajından ayarından sonra günlük kullanımda da test edip bir anormallik var mı, mavi ekran alıyor musunuz diye bakmanız lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı