11700K yük altında 100 derece olmaya başladı

AKTgoldengun

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 3200MHz RGB Pro RAM.
SSD veya HDD modeli
Corsair MP510 480GB SSD.
Ekran kartı
MSI RTX 3070 Ti Gaming X Trio.
Anakart
MSI MAG Z590 Torpedo.
İşlemci
i7 11700K.
Merhaba, yaklaşık 4 aylık bilgisayarımda işlemcim 1 haftadır yük altında aşırı ısınıyor. Normalde 67-72 arası Cyberpunk oynarken şimdi 95-100 arasında, stress test yapınca direkt 100 dereceye çıkıyor. Beni şaşırtan şey saniyesinde 90 100 derecelere çıkıyor yani 5 10dk içinde yavaş yavaş çıkmıyor 45'ten 100e çıkıyor bir anda.
İlk amacım sorun sıvı soğutmada mı yoksa işlemcide mi onu anlamak.

Donanımsal olarak hiçbir ekleme, çıkarma, temizleme vs. yapmadım.
Idle sıcaklıkları gayet normal 40 derecede, Chrome'da dolaşırken falan 45 derece oluyor yani eskisi ile aynı seviyede. Sadece yük altında sorun var.
Intel Processor diagnostic tool 64 Bit test yaptım sıcaklık dışında sorun yok gözüküyor.
Sıvı soğutmanın yazılım ile gözlemlediğim kadarıyla pump fan (4200RPM) ve CPU fanında bir sorun yok gibi gözüküyor ama gerçekte nasıl bilmiyorum.
PC ilk açılırken fana bir şey takılmış gibi ses çıkıyor 5 saniye falan sonra bir daha asla o ses gelmiyor (fan hızı ile alakalı değil çünkü Cyberpunk oynarken fan Full hızdayken bile o ses hiç gelmedi sadece boot yaparken 1 defa oluyor)
CPU ile hiç ağır iş yapmazsam sorunsuz kullanmaya devam edebiliyorum kapanma falan olmadı.
FPS düşüşü vs. hiçbir sorun yok. Korktuğumdan çok deneyemedim ama 100 dereceye rağmen 5dk Cyberpunk oynamaya devam ettim ve ne FPS düştü ne de anormal bir olay yaşanmadı.
Ekran kartı sıcaklıklarım hiçbir değişim yok eskisi ile aynı ve gayet soğuk idle 38 derece, oyundayken maksimum 70 derece.

Buraya kadar okuyan ve yardım edebilecek varsa çok teşekkür ederim.
Şunu kontrol et bu değeri söyle vs. her şeye bakabilirim yazarsanız.

Yük altında değilken (YouTube video izlemek) sıcaklık değerlerini ve MSI Center diğer bilgileri ek resim olarak koydum.

Sistem bileşenlerim:
MSI CoreLiquid 240r sıvı soğutma.
i7 11700K.

MSI MAG Z590 Torpedo.
MSI RTX 3070 Ti Gaming X Trio.
MSI 850W 80+ Gold güç kaynağı.
Corsair 3200MHz RGB Pro RAM.
Corsair MP510 480GB SSD.
Acer FA100 1TB SSD.
MSI 110r kasa.

Dosya Ekleri

• cpu.png
    cpu.png
    96,3 KB · Görüntüleme: 109
Arkadaşlar sizi dinlemedim ve kendim aleti tamir etmeyi denedim üstten söküp ön panele monteledim ve 10 gün boyunca gerçekten eski haline döndü ama bugün yine bozuldu ve bu lanet olası AiO'dan kurtulmak istiyorum. Siz bayağı bilgili gibisiniz o yüzden size sormak istedim. 2000TL bütçe ile ( eğer çok iyi bir alternatif varsa biraz daha üstüne çıkarım) bana güzel bir 240/280 AiO önerirseniz çok mutlu olurum. Eğer şu işini görür 1500TL fazlasına gerek yok derseniz o da olur.
Corsair sizce nasıl eğer kötü değilse Corsair'a sempatim olan bir firma onunkini alasım var.

Corsair'in modeli önemli. Ama bence kesinlikle:

200 TL çıkman durumunda pişman olmazsın.

Corsair'in modeli önemli. Ama bence kesinlikle:

200 TL çıkman durumunda pişman olmazsın.
240 veya 280 önerirsen sevinirim ya 360 planım yok şimdilik. Videoyun Batu bana bunu önerdi sizce nasıl bununla halledersin dedi?

240 veya 280 önerirsen sevinirim ya 360 planım yok şimdilik. Videoyun BAT'u bana bunu önerdi sizce nasıl bununla halledersin dedi?

Kasana uyuyorsa @Sir Benjamin kavdeşimizin dediğinin üstüne yok. Bence ona zorla. Görüntüsünü beğenmediysen:

Buna zorlamanı öneririm. İleride OC yapmak istersen 360mm çok daha iyi olur ki büyük ihtimalle yıllar sonra olsa bile OC yapmak isteyeceğine eminim.

240 veya 280 önerirsen sevinirim ya 360 planım yok şimdilik. Videoyun BAT'u bana bunu önerdi sizce nasıl bununla halledersin dedi?

İyi bir indirim, Amazon'da da aynı fiyatta.

Ama onun yerine:

11700k için yetersiz gelebilir belki 240mm. 360 veya 280 en ideal olacak gibi, 280mm için de:

T
Aralarından Lian Li galahad 360 olan en iyisi fakat en pahalısı da. Bütçe yetmiyorsa 240 modellere bakabilirisin. Atılan lf 2 iyidir. 240 yerine 280 modelleri tercih etmeye çalış.
Corsair'ın H100i Elite Capellix'sinin 280mm'si ile arctic liquid freezer II 280mm arasından hangisi alınmalıyım sizce benim için şuan en önemli olan sey uzun ömürlülük.
bu ikisi arasında hangisi sizce daha iyi daha uzun gider?

Ram yüzünden zaten icue yüklü olduğundan kafam corsairdan yana ama bu lanet msi 240r gibi olucaksa asla almam

Corsair'ın H100i Elite Capellix'sinin 280Mm'si ile Arctic Liquid Freezer II 280mm arasından hangisi alınmalıyım sizce benim için şu an en önemli olan şey uzun ömürlülük.
Bu ikisi arasında hangisi sizce daha iyi daha uzun gider?

RAM yüzünden zaten iCUE yüklü olduğundan kafam Corsair'dan yana ama bu lanet MSI 240r gibi olacaksa asla almam.

Arctic'in radyatörü daha kalın ve fanları da daha performanslı olması lazım. Zaten şansa üretim hatası falan gelmediği sürece uzun ömürlü olacaktır.

Radyatörü kalın olduğu için RAM'e değer mi diye ölçüm yapman iyi olur.

T

Corsair'ın H100i Elite Capellix'sinin 280Mm'si ile Arctic Liquid Freezer II 280mm arasından hangisi alınmalıyım sizce benim için şu an en önemli olan şey uzun ömürlülük.
Bu ikisi arasında hangisi sizce daha iyi daha uzun gider?

RAM yüzünden zaten iCUE yüklü olduğundan kafam Corsair'dan yana ama bu lanet MSI 240r gibi olacaksa asla almam.

Fena değil diye biliyorum. Liquid kadar iyi değil ama.
Liquid sessizlikte çok iyi olduğunu biliyorum.

Tamam arkadaşlar Arctic almaya kara verdim hepinize teşekkürler. Garanti servis vs. kısımları nasıl Arctic'in sizden önce duymamıştım.

Arctic'in desteği ile sorun yaşayan bilmiyorum pek, görmedim de. Sorun çıkaracaklarını sanmam ama.

Geri
Yukarı