12.000 TL değerinde sistem toplama

Radorst

Decapat
Herkese merhabalar, yeni üyeyim herkese iyi günler dilerim.
Uzun zamandır düşündüğüm fiyat ve kalite olarak yüksek seviye bir bilgisayar toplamak istiyorum. Ama donanım bilgileri ve birbirleriyle uyumları olarak benden daha iyi bilen arkadaşlar var olacabileceğini düşünerekten buraya konu açmak istedim.
Kısaca, Technopat sistem tavsiyelerindeki 11.700 liralık sistemi biraz değiştirerek toplamak istiyorum. Sistem şu şekilde;

Üst Seviye OyunIntel 9. Nesil
Yonga Seti/AnakartASUS TUF X470-Plus GamingMSI MAG Z390M Mortar
İşlemciAMD Ryzen 7 2700XIntel Core i7-9700K
Ekran KartıASUS ROG STRIX RTX 2070 8GBMSI RTX 2070 Gaming X 8G
Ortak Bileşenler
BellekHyperX Predator RGB 16GB Kit 3000 MHz CL15
DepolamaSeagate 3,5″ 2TB Barracuda 7200 RPM
SSDSamsung 970 EVO 250GB NVMe M.2
KasaCooler Master Masterbox MB520
Güç KaynağıCooler MasterWatt Lite 600W 80 Plus
SoğutmaCooler Master MasterLiquid 240
Fiyat:11.700 TL11.700 TL
+ MonitörASUS 27” PG278QR – 1ms, 165Hz, 2K, G-Sync, 3D

3 değişiklik yapacağım bu konuda yardım istiyorum.
Birincisi ve en takıldığım konu ise benim ekran kartım MSI GTX 1080 olarak mevcut. RTX yerine bu ekran kartını kullanmamda herhangi bir sakınca olur mu sizce diye sormak istedim.
İkincisi Cooler Master güç kaynağı yerine Corsair 650 W 80+ VS650 modelini almayı düşünüyorum. Üçüncüsü ise anakart olarak sistemdei Z390 Mortar yerine MSI MPG Z390 GAMING PLUS Intel Z390 Socket 1151 DDR4 4400MHz(O.C.) almayı düşünüyorum.
Sizce bu değişikleri yapmam uyum sorunu yaratır mı? Veya performans kaybına sebep olur mu. Belki de daha iyi olabilir bunu bilmiyorum açıkçası.
Artısı eksisini beraber düzenleyebileceğimiz bir sistem toplamak isterim. Amacım ise yayın açmak ve üst seviye oyun oynayabilmek. İşlemci olarak ise i7 9700k alacağım gibi duruyor.
Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleme:
Elinde ki kart ile RTX 2070 birbirine yakın performans veren kartlar.
1080'den 2070'e geçmek bence gereksiz ve fuzuli masraf.
MSI 2070 Armor kullanısıyım bende, 2070'in tek artısı şu anda Ray Tracing özelliği.
Zaten o özellik şuan her oyunda yok,
Elinde ki kart dursun bence, 1080 her türlü daha çok gider bu nesilde.

Monitörünüz 1080P mi? VS650 kronik sorunlu bulaşmayın.

Açıkçası daha monitöre bakmadım bile. Asus VG248Qe 24" 144 Hz. 1ms alırım gibi duruyor lakin monitör tekliflerine açığım. Malesef bu konuyu çok düşünmemişim. Buna göre de vs650 yerine ne almalıyım sizce

Elinde ki kart ile RTX 2070 birbirine yakın performans veren kartlar.
1080'den 2070'e geçmek bence gereksiz ve fuzuli masraf.
MSI 2070 Armor kullanısıyım bende, 2070'in tek artısı şu anda Ray Tracing özelliği.
Zaten o özellik şuan her oyunda yok,
Elinde ki kart dursun bence, 1080 her türlü daha çok gider bu nesilde.

vs650 için @Pantheon bir yorumda bulundu sağolsun. Diğer anakart için bir yorumunuz olur mu acaba?

intel toplayacaksın sanırım sistemi, yani almak istediğin ana kart gayet iyi.
Monitör kısmını da soracak olursan eğer,
Nvidia ekran kartı kullanıyorsun, o zaman G-Sync kullanabileceğin bir monitör al bence.
Yani FreeSync monitör alırsın ama G-Sync destekli olur.
G-Sync monitörler biraz pahalı çünkü.
Örneğin imzam da bulunan monitörü yeni aldım ve G-Sync uyumlu.

intel toplayacaksın sanırım sistemi, yani almak istediğin ana kart gayet iyi.
Monitör kısmını da soracak olursan eğer,
Nvidia ekran kartı kullanıyorsun, o zaman G-Sync kullanabileceğin bir monitör al bence.
Yani FreeSync monitör alırsın ama G-Sync destekli olur.
G-Sync monitörler biraz pahalı çünkü.
Örneğin imzam da bulunan monitörü yeni aldım ve G-Sync uyumlu.
Son olarak güç kaynağı konusunda da düşüncelerinizi alabilir miyim vs650 kronik sorunlu veya sorun yaratabileceğini anımsattı bana @Narayanna bu sebeple biraz fiyat arttırıp daha iyisini de alabilirim. Sizce alabileceğim güç kaynağı ne olabilir? Varsa zamanı veya bir fikri @Narayanna 'nın da fikrini isterim :)

Kardeşim bu sistem için güçlü kaliteli bir Güç kaynağı önemli tabi.
Cooler Master'ın güç kaynaklarına gözün kapalı bakabilirsin örneğin bu.
Zaten sistem önerinde güç kaynağı Cooler Master onu hiç değiştirme bence

Artı ana kartı değiştireceksen eğer, ana kartın sitesinden alacağın RAM'lerin uyumluluk listesinde olup olmadığına bak.
Çalışır her türlü sonuçta ama, daha verimli çalışması için kontrol et.

Son düzenleme:
Kardeşim Novabilgisayar'dan topladığım bu sistemi bir incele istersen.
367146

Kardeşim bu sistem için güçlü kaliteli bir Güç kaynağı önemli tabi.
Cooler Master'ın güç kaynaklarına gözün kapalı bakabilirsin örneğin bu.
Zaten sistem önerinde güç kaynağı Cooler Master onu hiç değiştirme bence

Artı ana kartı değiştireceksen eğer, ana kartın sitesinden alacağın RAM'lerin uyumluluk listesinde olup olmadığına bak.
Çalışır her türlü sonuçta ama, daha verimli çalışması için kontrol et.

Güç kaynağı konusunda attığınız linkteki değer 500 tl yaklaşık. Eğer biraz daha iyi olacağını düşündüğünüz güç kaynağı varsa fiyat olarak 600-700 lere çıkabileceğimi söylemek isterim.
Ayrıca almayı düşündüğüm ram olarak Kingston 2x8 gb HX430C15PB3K2 3000 mhz modelini düşünüyordum. Eğer uyumluluk sorunu yaşayıp yaşamayacağımı dediğiniz gibi internet sitesinden kontrol edeceğim. Daha iyi olduğunu düşündüğünüz bir ram veya daha iyi performans vereceğini düşündüğünüz bir marka ve model varsa tavsiyelerinizi yine bekliyor olacağım.

Kardeşim Novabilgisayar'dan topladığım bu sistemi bir incele istersen.
Eki Görüntüle 367146
Elinize kolunuza sağlık. Vaktinizi harcamışsınız o kadar. Şimdi açıkça söylemek gerekirse Technopatın kurulu sisteminde çok değişiklik yapmamamın sebebi olası uyum ve performans kaybı sorununu bilmeyecek seviyede olduğumu düşünmem. Bu yüzden sadece hali hazırda olan sistem üzerinden değişiklik olarak anakart olarak Msi Z390 alacak olmam ve güç kaynağı tavsiyesi istemem. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sizlere de ayrıca teşekkür ederim.

Güç kaynağı konusunda attığınız linkteki değer 500 tl yaklaşık. Eğer biraz daha iyi olacağını düşündüğünüz güç kaynağı varsa fiyat olarak 600-700 lere çıkabileceğimi söylemek isterim.
Ayrıca almayı düşündüğüm ram olarak Kingston 2x8 gb HX430C15PB3K2 3000 mhz modelini düşünüyordum. Eğer uyumluluk sorunu yaşayıp yaşamayacağımı dediğiniz gibi internet sitesinden kontrol edeceğim. Daha iyi olduğunu düşündüğünüz bir ram veya daha iyi performans vereceğini düşündüğünüz bir marka ve model varsa tavsiyelerinizi yine bekliyor olacağım.

Elinize kolunuza sağlık. Vaktinizi harcamışsınız o kadar. Şimdi açıkça söylemek gerekirse Technopatın kurulu sisteminde çok değişiklik yapmamamın sebebi olası uyum ve performans kaybı sorununu bilmeyecek seviyede olduğumu düşünmem. Bu yüzden sadece hali hazırda olan sistem üzerinden değişiklik olarak anakart olarak Msi Z390 alacak olmam ve güç kaynağı tavsiyesi istemem. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sizlere de ayrıca teşekkür ederim.
Kardeş bu kadar para verip sağlam bir güç kaynağını sisteme emanet etmen gerekiyor. Onun için san bu güç kaynağını öneriyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı