12.000 TL'ye Bilgisayar Toplama

nader11ndeu

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Developer
Merhaba arkadaşlar, genellikle oyun oynayacağım ve 2K bir monitör kullanacağım sistem toplamaya başladım. Düşüncülerinizi ve tavsiyelerinizi öğrenmek için bu konuyu açmış bulunuyorum.

Öncelikle hem 2K odaklı oyun hem işim için kullanacağım bilgisayarımı: Bundan dolayı "RYZEN 2700X" işlemcisini tercih ettim. 8700K ile arasında gidip geldim ama bildiğiniz üzere yeni nesil Ryzen işlemcilerinin her ne kadar hala single ve quad çekirdekte 8700K'nın gerisinde olsa da, 1800X'e göre çekirdek performansında gözle görülür bir artış oldu. Yani 1800x ile 8700K arasında ki FPS uçurumu 2700X'de çok daha aza indirildi. Bundan dolayı hem geleceğe dönük olarak hem de işim için çoklu çekirdek kullanacağımdan dolayı Ryzen işlemci tercih ettim.

Hemen sistemime geçelim:

Anakart: MSI X470 GAMING PRO CARBON AM4 DDR4 -3466+(OC) Memory (1.141 TL) - Alındı
İşlemci: AMD Ryzen 7 2700X Socket AM4 4.3GHz 20MB Önbellek 105W (2.033 TL) - Vatandan Alınacak
Ekran Kartı:
MSI GeForce GTX 1080 Ti GAMING X TRIO 11GB GDDR5X 352Bit 16x (5.650 TL) - Alındı
Kasa:
Aerocool Quartz Pro USB 3.0 RGB Led Fanlı ve Güçlendirilmiş Camlı Siyah ATX Oyuncu Kasası (AE-QRTZ-PRO) (950TL) - Alındı
Ram:
G.SKILL F4-3200C16D-16GTZR Trident Z RGB Led CL16 16GB (8GBx2) DDR4 3200Mhz Dual Kit (1360 TL) - Alınacak
HDD-SSD:
Hali Hazırda Sahibim. Belki M2 bir SSD Alabilirim emin değilim.
PSU: COOLER MASTER WATT 80PLUS 700W AKTİF PFC 120MM FANLI GÜÇ KAYNAĞI (448 TL) - Vatandan Alınacak
Sıvı Soğutma: Aerocool Likai240 240mm Intel / AMD Uyumlu Sıvı Soğutma Sistemi (AE-CC-LIKAI240) (334 TL) - Alınacak

Toplam Tahmini Maaliyet: 12000
Eğer sistemde olmazsa olmaz bir şey kaçırdın ya da bu ürünü kesinlikle tercih etmemeliydin dediğiniz bir ürün varsa maaliyeti arttırabiliriz. Çekinmeden düşüncelerinizi söyleyin lütfen :)

2K monitoru bir daha ki aya bırakıyorum arkadaşlar. Şuan Anakartım, ekran kartım, kasam elimde.
Normalde Gigabyte'nin GTX 1080 Ti modeli de elimde, 5.250 TL'ye aldım geçen gün. Ayriyetten Kingston'un 3200MHZ HYPER RAM'leri de bende. Fakat bu 2 ürünü iade edeceğim çünkü GigaBytenin backplatesi yok ve MSI'a göre daha çok fan kullanıp buna rağmen daha fazla ısınıyor. Bundan dolayı MSI modelini tercih ettim. RAM'i değiştirme nedenim de kasa full açık o yüzden RGB RAM tercih etmek istiyorum. Bu iki ürünün iadesi gerçekleşir gerçekleşmez kalan malzemeleri de alıp bilgisayarı toplayacağım. Bugün Allah'ın izniyle ürünleri kargolayıp iade sürecini başlatacağım. 10 Gün içinde parayı alırım gibi görünüyor.

Aklımdaki Sorular:
1-
Ryzen 7 2700x işlemci ile Alacağım 3200MHZ RAM'lerde bir uyuşmazlık sorunu olur mu ? RAM'leri 3200MHz'de çalıştırabilir miyim ?

2- Şu an bildiğiniz gibi RAM, PSU ve sıvı soğutma alacağım. Yukarıda seçtiğim ürünlerde, kesinlikle alma veyahut onun yerine bunu alsan çok daha iyi performans alabilirsin dediğiniz bir ürün var mı ?

3- Yukarıda dizdiğim sistem ile görüşlerinizi objektif bir biçimde bekliyorum arkadaşlar. Şimdiden sağ olun :)

4-Kasanın ön tarafında 3 tane RGB 120mm fan var. Arka tarafında 1 adet egzoz fanı var (140mm). Sıvı soğutmanın radyatörünün fanlarını çıkartıp üst tarafa takmayı düşünüyorum. Radyatörü de öndeki fanların arkasına koymayı düşünüyorum. Bu sayede radyatörü temiz hava soğutacak ve işlemci daha iyi soğuyacak. Radyatörde ısınan havanın anakarta vs vuracağının farkındayım fakat pek bir etkisi olacağını sanmıyorum. Diğer tür seçeneğimde radyatörü fanlarıyla birlikte üst tarafa takmak. Fakat böyle yaptığım zaman radyatörü ısınan havayla soğutmaya çalışacağım ve yaklaşık 10 derece fark edecek. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi de merak ediyorum arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Graphic Designer işlemcinin stok fan soğutucusu boşta duruyor kutusundan bile çıkartmadım almak isterseniz satabilirim , satmayı düşünürsen haber ver demiştin. Özel mesaj atamadığımdan burdan yazıyorum :)
Fiyat ne düşünüyorsunuz hocam.
Sistem çok güzel güzel olmuş bu arada. Hayırlı olsun.

Amerikalı'nın 3binlik sistemi bizde 12bin böyle işin ben.

Aynen öyle. YouTube'dan 3.000$lık bilgisayarlara bakıyorum modlu falan. Ben bir de bu bilgisayarı sadece kasa olarak 14.500 TL civarına topladım. Ekran kartımda bir de coil whine var. Yurt dışında yok denecek kadar azken, bizde gittikçe çoğalıyor ve önlemi alınmıyor. Monitör alacağım 4.000TL, Razer Black Widow Chroma V2 700 TL Razer kulaklık + mouse pad + mouse onlarda bir 1.500TL tutacak ettimi sana toplamda 20.000 TL. Yazık günah, diyecek söz bulamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Siz kafanızdaki fiyatı belirleyin hocam, benim için de uygunsa ona uyarım :)
Bunu sizden bekliyordum :) Hakettiğini düşündüğüm rakam biraz yüksek. Bende kendi aklımdakini söylesem sizin moraliniz bozulabilir. Siz belirleyin hocam uygun olursa ben alayım. Normalde çok ihtiyacım yok ben sadece görüntü için almak istiyorum.

Bunu sizden bekliyordum :) Hakettiğini düşündüğüm rakam biraz yüksek. Bende kendi aklımdakini söylesem sizin moraliniz bozulabilir. Siz belirleyin hocam uygun olursa ben alayım. Normalde çok ihtiyacım yok ben sadece görüntü için almak istiyorum.
Wraith Prism & max soğutucuları 350tl + civarı satılmaya başlamış. Amazonda 60$ (vergi kargo vs hariç) amd nin eski soğutucuları var. Gerçekten soğutucular iyi demek ki bu kadar fiyata satılıyor. Amd yi bu denli güzel soğutucuları işlemcinin yanında vermesini tebrik ettim doğrusu. Her neyse fiyata gelince, almayı düşünürseniz kargoyu ben ödeyeceğim ve fiyatı 230 TL civarı düşündüm.

Wraith Prism & max soğutucuları 350tl + civarı satılmaya başlamış. Amazonda 60$ (vergi kargo vs hariç) amd nin eski soğutucuları var. Gerçekten soğutucular iyi demek ki bu kadar fiyata satılıyor. Amd yi bu denli güzel soğutucuları işlemcinin yanında vermesini tebrik ettim doğrusu. Her neyse fiyata gelince, almayı düşünürseniz kargoyu ben ödeyeceğim ve fiyatı 230 TL civarı düşündüm.
Fiyat gayet makul ancak dediğim gibi hocam sadece görüntü için istediğimden fazla gelir şimdi bana.

Fiyat gayet makul ancak dediğim gibi hocam sadece görüntü için istediğimden fazla gelir şimdi bana.
Valla yapabileceğim en iyi fiyat bu hocam baktım amazonda , teknobiyotikte 430 tl civarında satılıyor amd lerin yeni fanları. Zaten kullanmadım etmedim sıfır ayarında öyle duruyor. Paraya ihtiyacım var mı yok, ama psikolojik olarak yarı fiyatından fazla aşağıya inmeyi düşünmüyorum kullanmadığım ürün için. Sırf bu yüzden kargo fiyatı dahil 230 dedim yani, cebime girecek fiyatı 200tl en fazla :D Eğer sadece görünüşü için istiyorsan boş yere masraf etme be abi, eğer şuan elindeki soğutucu yeterliyse hiç bulaşma boşver :D Ben sırf görünüş için full rgb bir kasa dizdim, coil whinesi mi dersin, anakartta ethernet sorunu mu dersin bi türlü toparlıyamadım 2 hafta oldu. 14.000 TL+ masrafıda cabası :D Neyse yapacak bir şey yok, kolay gelsin diyorum sana hocam, hayırlı bayramlar :)

Valla yapabileceğim en iyi fiyat bu hocam baktım amazonda , teknobiyotikte 430 tl civarında satılıyor amd lerin yeni fanları. Zaten kullanmadım etmedim sıfır ayarında öyle duruyor. Paraya ihtiyacım var mı yok, ama psikolojik olarak yarı fiyatından fazla aşağıya inmeyi düşünmüyorum kullanmadığım ürün için. Sırf bu yüzden kargo fiyatı dahil 230 dedim yani, cebime girecek fiyatı 200tl en fazla :D Eğer sadece görünüşü için istiyorsan boş yere masraf etme be abi, eğer şuan elindeki soğutucu yeterliyse hiç bulaşma boşver :D Ben sırf görünüş için full rgb bir kasa dizdim, coil whinesi mi dersin, anakartta ethernet sorunu mu dersin bi türlü toparlıyamadım 2 hafta oldu. 14.000 TL+ masrafıda cabası :D Neyse yapacak bir şey yok, kolay gelsin diyorum sana hocam, hayırlı bayramlar :)
Allah kolaylık versin. Size de hayırlı bayramlar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı