12 GB RAM 4 GB görünüyor

vGRS

Centipat
Dizüstü bilgisayarımda 12 GB RAM var. Sabah bilgisayarı kullanırken sistemde sıkıntı yokken öğleden sonra yavaşlama vardı. Özellikleri incelerken RAM'in 4 GB olduğunu gördüm. Bilgisayarı kapatım RAM'i sök tak yaptım ama değişen bir şey olmadı. Windows bellek tanılamayla kontrol ettiğimde bir sorun anlgılanmadı ancak detaylarda sistem yine 4 GB görünüyordu. Sorunun neden kaynaklandığı ve sorunu nasıl çözebileceğim konusunda bir fikrim yok.
Not: Bilgisayarımda 4 GB RAM vardı ben daha sonra 8 GB daha aldım yaklaşık 4 yıldır kullanıyordum o şekilde. Ayrıca alakası var mı bilmiyorum ama dün güncelleme geldi bilgisayara güncellemeden sonra League of Legends'de herhangi bir problem yaşamazken Rainbow Six Siege'e girerken sürekli mavi ekran hatası alıyorum. RAM'i çıkardım anakarttaki 4 GB RAM ile denedim yine mavi ekran hatası aldım oyunda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mavi ekran hatalarının sebebi genellikle RAM'lerden kaynaklanır. RAM'lerinizi bir teste sokmalısınız tahminimce. MemTest86 uygulaması ile bir test edin.

RAM'lerin yerlerini değiştirip dener misin?
1 tane yuva var bilgisayarda 4 gb olan ram anakarta dahil sökülmüyor.
Mavi ekran hatalarının sebebi genellikle RAM'lerden kaynaklanır. RAM'lerinizi bir teste sokmalısınız tahminimce. MemTest86 uygulaması ile bir test edin.
MemTest86 ile test ettim şimdi hata bulmadı ancak testte toplam bellek 4 gb olarak görünüyordu.

1 tane yuva var bilgisayarda 4 gb olan ram anakarta dahil sökülmüyor.

MemTest86 ile test ettim şimdi hata bulmadı ancak testte toplam bellek 4 gb olarak görünüyordu.
Ya 8 GB olan modülde bir sorun var ya da taktığınız RAM yuvasına bir sorun var büyük ihtimalle hocam. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsunuz sanırım. Öyleyse 8 GB RAM'i söküp fotoğrafını atabilir misiniz? Belki oksitlenme vb. vardır.

Ya 8 GB olan modülde bir sorun var ya da taktığınız RAM yuvasına bir sorun var büyük ihtimalle hocam. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsunuz sanırım. Öyleyse 8 GB RAM'i söküp fotoğrafını atabilir misiniz? Belki oksitlenme vb. vardır.
WhatsApp Image 2019-11-18 at 08.50.13(1).jpeg
WhatsApp Image 2019-11-18 at 08.50.13.jpeg

Bu RAM'i başka bir bilgisayarda deneme şansınız var ise bir deneyin eğer bir problem olmaz ise sorun büyük ihtimalle sizin soketinizde. 4 GB ve 8 GB olanların yerlerini değiştirme gibi bir imkanınız var ise yerlerini değiştirmekte işe yarayabilir.

Bu RAM'i başka bir bilgisayarda deneme şansınız var ise bir deneyin eğer bir problem olmaz ise sorun büyük ihtimalle sizin soketinizde. 4 GB ve 8 GB olanların yerlerini değiştirme gibi bir imkanınız var ise yerlerini değiştirmekte işe yarayabilir.
Şuan için demene şansım yok uygun bilgisayar bulamam hemen. Değiştiremiyorum çünkü 4 gb ram gömülü anakarta.
BIOS'ta da görünmüyorsa RAM'de sorun var demektir.
Görünmüyor. Gitmiş demekki :) yine de başka bilgisayarda deneyene kadar bekleyecem denedikten sonra duruma göre bir şeyler yaparım.
Teşekkür ederim yardımlarınız için.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı