12. Nesil Intel Alder Lake İncelemesi

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Intel-Core-12.-Nesil-Alder-Lake-Islemci-CPU-1742x1080.jpg

Sayısız yenilikle birlikte piyasaya çıkan ve Intel’in liderliğini geri kazanmak için hazırladığı 12. nesil Alder Lake platformunu tüm detaylarıyla ele alıyoruz. Yakın tarihli bir röportajda Intel CEO’su Pat Gelsinger, Intel’in performans liderliği için geri döndüğünü ve şu anda liderliği elinde tutan rakibi AMD’nin liderliğinin “sona erdiğini” iddia etmişti. Bu açıklama şirketin 12. nesil Alder Lake […]

Devamı: 12. Nesil Intel Alder Lake İncelemesi
Kaynak Technopat

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

10nm ile yavas lider olsun, o litografi ile lider olacaksa 200 Watt yakar.
Bana gore son zamanlarin esas lideri Apple'in M1'i.
Yine de guzel kapisma bekliyorum, bize yarasin.

Son düzenleyen: Moderatör:
10nm ile yavas lider olsun, o litografi ile lider olacaksa 200 Watt yakar.
Bana gore son zamanlarin esas lideri Apple'in M1'i.
Yine de guzel kapisma bekliyorum, bize yarasin.

M1 seviyesine ulaşmaları zor bence. M1 gerçekten bir başyapıt zira hem donanımsal hem de yazılımsal olarak müthiş bir uyumla çalışan sistem var.

AMD ya da Intel istediği kadar atılım yapar, Windows bir güncelleştirme ile hepsini çöp eder. Ki bana göre kullanılan mimarilerin de sınırı geldi. Mimariler ya da yaklaşımlar, verimlilik üzerine değil.

Gelecek ARM ile RISC-V tabanlı işlemcilerin arasında olacak. Intel'in FPGA programında RISC-V'ye geçtiği duyurulmuştu. Kim bilir, ilerde işlemcilerde de benzer bir atılım görebiliriz belki.

Intel sonunda düzgün bir iş başarabilmiş. Güç tüketimi hariç beklentileri karşılamış ve rekabete tekrar dahil olmuştur diye düşünüyorum. Tüm çekirdekler tam yükte 400W civarı güç çekiyor. 5950X'in Neredeyse iki katı ve sıcaklık değerleri de 360MM soğutucuya göre biraz yüksek.

İncelememiz yayında. Keyifli seyirler 👍

Ayrı bir makale göremedim ancak Technopat'ta büyük bir başlık açılsa güzel olurdu sanki. :) Makale ya da Technopat kısmında.

Yeni çekirdekler gerçekten güzel, tek çekirdek ve oyun testlerindeki güç tüketimi ve performans tatminkar. Bunun yanında çoklu çekirdek performansı da güzel ancak orada güç tüketimi ilginç şekilde fazla.

Tabii AMD'nin 8 çekirdek işlemcisine kaşılık, 8 + 8 çekirdek bir işlemci var karşımızda. Çoklu çekirdek testlerinde yüksek performanslı 8 çekirdek mi çalışıyor yoksa hepsi mi çalışıyor, yazılımsal optimizasyonlarla bu çekirdeklerin yük dağılımı ve güç tüketimi iyileştirilebilir mi? Bunlar aklımdaki sorular.

Yine de güzel bir atılım. Apple'ın başlattığı değişimin ilk yankısı, ilginç şekilde Intel'den geldi.

Geri
Yukarı