12.sınıf için tavsiyeler

Evelyn

Kilopat
Daha fazla  
Tavsiyeleriniz neler? Çevremde hiç sınava giren yok. Ne kadar soru çözmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Konulara hakim olman lazım soru çözümü için.Öncelikle konu çalış,Sözelci,Sayısalcı veya Eşit Ağırlıkçı isen ona göre çalış.
Bir programın olmak zorunda kesinlikle hedefe giden yolda çok işe yarıyor,Dersleri izlemeye bak,okuldan hocalar ile konuş yardımcı olabilirler diye tahmin ediyorum.
Onlar yardımcı olmaz ise youtube üzerinden derslere bak,program falan yayınlayan kanallar var.Oradan bir şeyler kapmaya çalış,Sözelci isen bol paragraf çözmen yararlı olacaktır,Sözelci olarak tavsiyem bu olur.
Seviyeni belirlemek için ilk önce bir deneme çözmen'de yarar olacaktır bu arada kendini bir ölçersen ne biliyorsun ne bilmiyorsun adına.Yararı olacaktır.
Faydam olur umarım şimdiden bol şans...

Kendinizi yavaş yavaş hazırlayın. TYT'deki temel konularla başlarsınız yazın, onlar halloldukça yavaş yavaş yeni konular ile AYT'yi tekrar edersiniz. Bir dershaneye kaydolacaksanız konular için endişelenmezsiniz. Ben yazın günde 50 civarı soruyla başlayıp yıl sonu en çok 350 soru çözdüm. Daha başından günde 400-500'ü görenler vardı, benden biraz daha iyi yaptılar tabi ama ben o kadar fazla çözsem daha kötü yapardım. Kendi limitlerini belirleyip onları aşmaya çalışmalısın. Tabiki sayı da pek önemli değil yani TYT biyoloji ile AYT matematik denk değil ki. 50-60 zor AYT matematik sorusu çözeceğin sürede 300 tane biyoloji sorusu çözebilirsin.
Ayrıca deneme işine hemen girişme bence, ben ekim gibi başladım ve düzenli olarak okulda ve dershanede denemeye girdim. Konu eksiğin olduğu zaman netlerin düşük olması normal ama bir süre sonra bilmediğin konu kalmayacak, o zaman denemelere ağırlık verip yanlış yapmamaya çalışacaksın. 80 net ile başladım TYT'ye, zamanla konuları tamamladıkça 100'e yaklaştı. Sınavda da 106 gibi bir şey yaptım galiba. Değişik soruyla karşılaşmayı öğreniyorsun daha çok yeni sistemde. AYT denemelerine ise Ocak gibi başladık ama herkesin neti bayağı düşüktü. Matematikte hayli zorladıkları için genelde matematik düşük oluyordu. Temel konuları birkaç kaynaktan bitirince geriye yine dikkat hatası yapmamak kalıyor AYT'de de.

Temelin iyiyse sadece yeni konuları hızlıca bitirip senenin kalanını genel ve bölüm denemeleri çözerek geçirebilirsin. Ben sadece deneme çözerek 2019 YKS’de 25 net arttırdım son 1 ayda. Hatta herkes çok şaşırmıştı 🤯.

Geri
Yukarı