12. sınıfta açığa geçilir mi?

Bence açıltan bitir ve 1 senede mezuna bırak eğer anlattığın gibi bir serüven yaşadıysan temelinde gitmiştir geçmiş olsun.

9 ve 10. sınıfları okuyamadığım pandemiye gittiği için temel pek olduğu söylenemez. TYT için dershanenin 1 aylık yaz kampı vardı orada bir şeyler öğrenebildim. 15 Ağustos'tan itibaren de tam anlamıyla başlayacak dershanem.

Karşılaştığın sorunlar nelerdi? Sıralaman nasıldı? Dershaneye gittin mi? Ortalaman yükseldi mi?
İrade problemi olan kişilere asla önermem. Açığa çalışacaksanız geçin, evde boş boş oturup oyun oynayanlar var. Ben evde çalışıyordum ve dershaneye de gitmiştim.

Açık lise sınavları kolay oluyor. Ortalamayı aman aman yükseltmiyor ama en azından okuldaki saçma sapan yazılı, ödev gibi problemlerin olmuyor.

Bana göre okul büyük zaman kaybıydı bu yüzden açığa geçtim. Ama diplomada açık lise yazması askerlik, polislik veya başka işlerde sorun çıkarır mı bilmiyorum. Bunu iyice araştırın. Bir de okul olmayınca sosyal çevren azalıyor. Sıkılıyorsun evde. Dersaneye gitmeyeceksen bu da bir sorun olur. Benim yaşadığım başka bir problem olmadı ama kişiden kişiye değişir. Youtubede açık lise videoları izlemeni tavsiye ederim. Son olarak açık lise diploması dediğim gibi askerlik ve bazı işlerde sorun çıkarabilir. İyice araştırın.

Son sene okulla uğraşmaktan ziyade açık liseye geçersen ders çalışmak için bir sürü fırsatın olur. Rakiplerin okul sınavı, performans notlarıyla falan uğraşırken ders çalışmaya fazlaca vakit ayırabilir, deneme sınavları falan yapabilirsin. Benim tavsiyem, açık liseye geçip bir dershaneye denemesi için yazılman daha iyi olur. Deneme için yazılma sebebin de kendi sıralamanı ve rakiplerinin nerede olduğunu az çok görürsün.

Yeni konular

Geri
Yukarı