12. Sınıfta Açık Liseye Geçmek Mantıklı mı?

Ben de 12. sınıfa geçeceğim ve açık liseye geçmek istiyorum ama sınavları konusunda hiçbir bilgim yok. Yani örneğin okulda din sınavı felsefe sınavı gibi sınavlarda öğretmenler 20-30 soru verir, bunun içinden 10 tanesi çıkacak derdi, biz de ona çalışırdık. Açık lisede kendimiz çalışacağımız için bu tür sözel-özellikle Türk dili ve edebiyatı dersinin- derslerin sınavları hakkında bilgi verir misiniz? Bir de açık öğretimde kalma mevzusu nasıl?

Bu sene 11.sınıfa geçiyorum. 11.sınıfta disiplinimi arttıracak şekilde ders çalışıp kendimi üst koşullarda çalışacak şekilde zorlayıp 12.sınıfta açık liseye geçmeyi ben de düşünüyorum. Bunu yapma sebebim evde çalışmaya başlayınca zorlanmamak, salmamak. Günde 8-9 saatim okulda geçiyor, ek olarak hocalar pek yardımcı olmuyor ve dersler çok kolay kaynayabiliyor. Bu yüzden evde kendi başıma çalışmayı tercih edeceğim. Ek olarak da 8 saatlik bir zaman kazanımı muazzam bir şey. Eğer yapabilirseniz, evde ders çalışmayı salmazsanız açık lise çok iyi bir fırsat.
Kendinizi uzun saatler zorlayınca disiplin gerçekten artıyor mu? Bu konuda bir tecrübeniz var mı? Bende sizin gibi çalışmak isterim tabii disiplin artmıyorsa boşuna uğraşmak istemem, pek tecrübeli değilim ders ve disiplin meselesinde, bu yüzden soruyorum. Ayrıca, ders çalışırken Pomodro Tekniği uyguluyor musunuz?

Son düzenleme:
Ayrıca, ders çalışırken Pomodro Tekniği uyguluyor musunuz?
Benlik bir sistem değil. Ben 1-1.5 saat çalışıp 15-20 dakika mola verip devam etmeyi kendime daha uygun buluyorum ve daha iyi çalışıyorum. Pomodoro tekniğinde 25-5 yaptığımız için çalıştığım dersten de moladan da pek bir şey anlamıyorum açıkçası.
Kendinizi uzun saatler zorlayınca disiplin gerçekten artıyor mu? Bu konuda bir tecrübeniz var mı?
Kendinizi konfor alanınızdan çıkardığınız her şey disiplininizi arttırır. Sabah 7'de uyanmaya alışmak, düzenli spor yapmaya başlamak bunların hepsi disiplin katar. Aynı şekilde çalışılamayan saatler çalışmak için kendinizi zorlamak da disiplin katar. Eskiden 2 saat çalışınca yorulan birisiydim, artık 4-5 saat çalışmadan kendimi çalışmış hissedemiyorum.

Ben ortaokuldan sonra açık liseye yazıldım kardeşim. 25 yaşındayım şu an açık lise zor değil kolay test çözersen odaklanırsan her türlü bitirirsin. Aile durumları vs derken çalışmam gerekiyordu bende açıktan okumayı tercih ettim derslerine önem verirsen 2.5 senede mezun olursun. Çalışacağım edeceğim diyorsan açık lise tercih edebilirsin.

Edit : 2.5 sene sıfırdan başlayacaklar için diyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı