12.sınıfta açık liseye geçmeli miyim?

Halihazirda gittiğim bir kurum var. Matematik + dil bilgisi+kocluk yapıyorlar. Fen yok yani (eksigimde özel ders alabilirim).
Bulundugum sehrin en ptestijli fen lisesinde okuyorum fakat ogretmenler fizik dışında resmen berbat. Derste anlamıyorum hiçbir şey. Çalışma problemim yok günde 12 saat olsa çalışırım yani. Fakat ogretmenler özellikle OBP yüzünden gecmemi istemiyor. YouTube üzerinde zaten onlarca farklı öğretmen var vs. hepsi de okuldakinden daha iyi. Kisaca dışarıdan daha iyi eğitim alacagimi düşünüyorum fakat OBP beni (daha doğrusu babamı) biraz şey yapıyor. Bilgisi olanlar durumu açıklayabilir mi? Ha bir de hedef en kötü ihtimalle ilk 1000. belki daha da düşük. Şu an 12'ye geçtim ortalama 95-105 arası netim var. Matematik 35-36 oluyor ama paragraf biraz sıkıntı.

Anladığım kadarıyla dersleriniz çok çok iyi açık liseye gidip ayrıyeten özel kurs almanız iyi olacaktır. Umarım daha iyi yerlere gelirsiniz.

Yahu siz süreci yaşadınız da biz anamızın karnından üniversitesi mezunu şeklinde mi doğduk? Ne biçim laflar bunlar? Aynı süreci ben kendim yaşadım, sınava 2 kez girdim, daha da tecrübe ettim. Okulda isteyene istemeyene süreci ve çalışmasını öğrettim iyice sindirdim.

Daha nasıl oluyor da siz benden iyi biliyorsunuz? Dediğim o "14 yaşımdayım her şeyin farkındayım" tam da bu işte.

Peki kanıtlarla konuşalım madem. Geçen sene arkadaşım 96 OBP 110 TYT ve 74 AYT netiyle 920. oldu (küsuratları hatırlamıyorum tam). Ayrıca sınav sonuçlarını indexleyerek net ve OBP girdiğinizde yıllara göre sıralamanızı hesaplayabilen siteler var. Örneğin: puango.net . Bu arkadaşımızın netleri gayet de ilk bin yapabilecek düzeyde o nedenle diyorum yanlış bilgi vermeyin diye.

Peki kanıtlarla konuşalım madem. Geçen sene arkadaşım 96 OBP 110 TYT ve 74 AYT netiyle 920. oldu (küsuratları hatırlamıyorum tam). Ayrıca sınav sonuçlarını indexleyerek net ve OBP girdiğinizde yıllara göre sıralamanızı hesaplayabilen siteler var. Örneğin: puango.net . Bu arkadaşımızın netleri gayet de ilk bin yapabilecek düzeyde o nedenle diyorum yanlış bilgi vermeyin diye.
Lütfen şunu bir daha okuyun:
İlk 1000 için nerdeyse fullemen lazım sınavı, o bahsettiğin netlerle zor o iş.
Şimdi sizdeki örnekle benim dediğimin bir farkı var mı?
"Çalışmazsın sen, sende kapasite yok" falan feşmekan bir anlam mı var?
Konu sahibi zaten 95-100 net demiş, AYT kısmından belirgin bir şey de ifade etmemiş. O kadar araştırdıysanız, küçücük puan farklarından yüzlerce kişilik sıralama değiştiğini de fark etmişsinizdir.
Bir daha soruyorum:
Şimdi sizdeki örnekle benim dediğimin bir farkı var mı?

İlk 1000 için neredeyse fullemen lazım sınavı, o bahsettiğin netlerle zor o iş. "Ben evde kendim çalışırım, daha verimli olur" yok bir şey. Telafi eğitimleri sebebi ile daha yoğun bir sene olacak 12. sınıf. Haftaya çalışırım, bir dahaki ay çalışırım, ikinci dönem çalışırım, sınava 1 ay kala çalışırım derken başında seni zorlayan bir öğe olmayınca sürekli ertelersin çalışmanı.

"Ben yaparım", "ben günde 12 saat bile çalışırım" ben böyle yaparım ederim deyip de yapıp edeni görmedim.

Ama hali hazirda gittiğim bir eğitim koçu var. Ve daha 1 yıl var netleri yukseltmek için.
Merhaba dostum. Ben 6 gün sonra gireceğim sınava sana tecrübelerime dayanarak birkaç tavsiye vereyim. Ben de bu seneye kadar fen lisesi öğrencisiydim bu sene daha yüksek puanlı ve evime yakın bir Anadolu lisesine nakil aldım ama malum pandemiden dolayı yarım dönem okudum. Maalesef mevcut düzende fen liselerindeki hocalar hep yetersiz şikayetçi olmayan öğrenci görmedim.

Açık liseye geçen arkadaşlarımız oldu fakat genelde pişman oldular. Bir okul düzeni içerisinde olmayınca verimli çalışılmıyor. Ha ama ben oto-kontrolümü sağlarım, sabah erken kalkar dersime otururum diyorsan tabii ki geçebilirsin. OBP kaygın olmasın açık lise sınavları okul sınavlarından daha kolay.

Netlerin gayet iyiymiş bu arada TYT'yi şimdiden 95-105 yapabilmek cidden iyi. Fakat okul birincisi kontenjanından yararlanmak için temel lise de düşünebilirsin. Rahat ol ve düzenli çalış. Sakın koşturur gibi başlama çalışma temponu düzgün ayarla. Sana bu süreçte başarılar diliyorum.

Teşekkür ederim. Ve hali hazirda gittiğim bir kurum var zaten. Kocluk programı gibi daha çok. O yüzden çalışma konusunda sorun olmaz diye umuyorum.
Ben bu yıl 12. sınifin 2. dönemo gectim ve geçer geçmez diplama puanım 9 puan yükseldi. OBP DSN yana dert etme daha avantajlı olursun zaten sınavları da basit. Lakin şöyle bir şey var, her ne kadar sıkılmam desende çok fazla bunalırsın evde. (Dışaría yapacak sosyal aktiviten yoksa) okul ortamı ev ortamından çok daha faydalı olur. Ama çok yoruluyorum okulda falan diyorsan sana tavsiyem 2 dönem açik liseye geçmen. Merak ettiğin başka şeyler varsa sorabilirsin.

Söyle ki diploma puanim 98-99 arası zaten. Sadece dediler ki fen lisesinde olursan getirisi daha fazla olur.
Günlük düzenin bozulur ben önermiyorum dostum. Geçen arkadaşlarım faydasını görmediler. Okul gibi her gün dershaneye gideceksen görürsün ancak.

Aynen her gün gidiyorum. O konuda sorun yok.
İlk 1000 için neredeyse fullemen lazım sınavı, o bahsettiğin netlerle zor o iş. "Ben evde kendim çalışırım, daha verimli olur" yok bir şey. Telafi eğitimleri sebebi ile daha yoğun bir sene olacak 12. sınıf. Haftaya çalışırım, bir dahaki ay çalışırım, ikinci dönem çalışırım, sınava 1 ay kala çalışırım derken başında seni zorlayan bir öğe olmayınca sürekli ertelersin çalışmanı.

"Ben yaparım", "ben günde 12 saat bile çalışırım" ben böyle yaparım ederim deyip de yapıp edeni görmedim.

Yani kisaca dediğim gibi zaten beni çalışmaya zorlayan biri var.

Yeni konular

Geri
Yukarı