12. sınıfta dershaneye gitmek mantıklı mı?

perfectoo

Hectopat
Merhaba, ben şu ana kadar hiç dershaneye gitmedim. Bu sene 12. sınıfa geçtim ve derslerimiz ağır olacak. Dershaneye gitmeye gerek olur mu emin olamadım. Derslerimiz şu şekilde:
10 saat matematik (9 saat ama 1 saat rehberlikte soru çözüyoruz).
9 saat edebiyat.
6 saat fizik.
4 saat kimya.
3 saat biyoloji.
2 saat din.
2 saat coğrafya.
2 saat inkılap tarihi.
2 saat tarih.
1 saat felsefe.
2 saat İngilizce.
Haftada 43 saatlik bir program olacak. Bir de kurslar da olacak. Sınıfta bana derece olarak yakın olan herkes dershaneye başladı ancak ben zaten derslerimizin gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. Bazı yaşça büyük tanıdıklarım ve arkadaşlarım dershaneye sen de gel diyor ancak zaten bu program elimdeyken bana saçma geliyor. Ortam falan yaparsın diyorlar. Ben ise bir dershane ile anlaşıp her hafta denemeye girmeyi düşünüyorum. Zaten kendi disiplinini kurabiliyorum. Hedefim 30k sıralama yapmak. Bu arada bu program ile tahminen 16.40 gibi çıkış olur. Bir de günde 2 saat kurs koysalar 18.10 gibi çıkış olur. Evde 18.30 gibi olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, ben şu ana kadar hiç dershaneye gitmedim. Bu sene 12. sınıfa geçtim ve derslerimiz ağır olacak. Dershaneye gitmeye gerek olur mu emin olamadım. Derslerimiz şu şekilde:
10 saat matematik (9 saat ama 1 saat rehberlikte soru çözüyoruz).
9 saat edebiyat.
6 saat fizik.
4 saat kimya.
3 saat biyoloji.
2 saat din.
2 saat coğrafya.
2 saat inkılap tarihi.
2 saat tarih.
1 saat felsefe.
2 saat İngilizce.
Haftada 43 saatlik bir program olacak. Bir de kurslar da olacak. Sınıfta bana derece olarak yakın olan herkes dershaneye başladı ancak ben zaten derslerimizin gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. Bazı yaşça büyük tanıdıklarım ve arkadaşlarım dershaneye sen de gel diyor ancak zaten bu program elimdeyken bana saçma geliyor. Ortam falan yaparsın diyorlar. Ben ise bir dershane ile anlaşıp her hafta denemeye girmeyi düşünüyorum. Zaten kendi disiplinini kurabiliyorum. Hedefim 30k sıralama yapmak. Bu arada bu program ile tahminen 16.40 gibi çıkış olur. Bir de günde 2 saat kurs koysalar 18.10 gibi çıkış olur. Evde 18.30 gibi olurum.
Bence ortam için gitmeyin dershaneye, önemli olan sınav. Program yeterli ve ben iyi çalışırım diyorsanız dershaneye gerek yok gibi sadece denemelere girmeniz yeterli olabilir. Dershaneyle birlikte çok yoğun bir program tavsiye etmem, kendinizin de çalışabileceği bir zaman olmalı.

12. sınıfta dershaneye gitmek mantıklı mı sorusunun net bir cevabı yok. Bu tamamen senin kendini nasıl hissettiğine, ne kadar çalışabileceğine ve ne kadar destek ihtiyacın olduğuna bağlı. Dershaneye gitmenin avantajları ve dezavantajları olabilir. Örneğin, dershane sana şunları sağlayabilir:

• Sınav konularına odaklanan bir program ve kaynaklar.
  • Sınav teknikleri ve stratejileri öğreten deneyimli öğretmenler.
  • Sınav performansını ölçen ve geliştiren deneme sınavları.
  • Sana rehberlik eden ve motive eden bir danışman.
  • Sınav stresini azaltan ve sosyalleşmeni sağlayan bir ortam.
Ancak dershane gitmenin de bazı olumsuz yanları olabilir. Örneğin, dershane sana şunları yaşatabilir:

• Okul ile dershane arasında zaman yönetimi sorunu.
  • Dershanenin seviyesinin senin seviyene uygun olmaması.
  • Dershanenin kalitesinin yeterli olmaması.
  • Dershanenin maliyetinin bütçeni aşması.
  • Dershanenin seni yorması ve baskı altına alması.
Bu yüzden, dershane seçimini yapmadan önce iyi bir araştırma yapman ve kendini tanıman gerekir. Senin için en uygun olan eğitim kurumunu bulmak için şu soruları kendine sorabilirsin:

• Okulda aldığın eğitimden memnun musun? Eksiklerini hissediyor musun?
  • Kendi başına çalışmaya yeterince zaman ayırabiliyor musun? Disiplinli misin?
  • Hangi derslerde daha çok destek ihtiyacın var? Hangi konularda zorlanıyorsun?
  • Hangi tür öğrenme yöntemleri sana daha çok uyuyor? Görsel, işitsel, kinestetik?
  • Hangi tür öğretmenlerden daha çok verim alıyorsun? Otoriter, demokratik, arkadaş canlısı?
  • Hangi tür ortamlarda daha rahat çalışabiliyorsun? Sessiz, hareketli, rekabetçi?
  • Hangi tür deneme sınavlarından daha çok faydalanıyorsun? Zor, kolay, orta?
Bu soruların cevaplarını bulduktan sonra, dershane araştırması yaparken şu kriterlere dikkat etmen gerekir:

• Dershanenin eğitim programının sana uygun olması. Sana gereken konulara odaklanması, gereksiz konulara vakit harcamaması.
  • Dershanenin öğretmen kadrosunun kaliteli olması. Alanında uzman, tecrübeli, ilgili, anlaşılır öğretmenler olması.
  • Dershanenin deneme sınavlarının nitelikli olması. Sınava yakın sorular içermesi, gerçekçi sonuçlar vermesi, analiz ve değerlendirme yapması.
  • Dershanenin rehberlik hizmetinin etkili olması. Senin hedeflerine göre plan yapması, motivasyonunu arttırması, sorunlarını çözmesi.
  • Dershanenin fiziki şartlarının uygun olması. Ulaşımın kolay olması, sınıfların temiz ve ferah olması, teknolojik imkanların bulunması.
  • Dershanenin fiyatının makul olması. Bütçeni zorlamaması, sunduğu hizmete değmesi, indirim ve burs imkanları sunması.
Bu kriterleri göz önünde bulundurarak dershane araştırmanı yapabilirsin. Ayrıca internetteki yorumlara, arkadaşlarının tavsiyelerine ve dershanenin referanslarına da bakabilirsin. Dershaneye gitmeden önce mutlaka dershaneyi ziyaret etmen, öğretmenlerle tanışman, derslere katılman, deneme sınavlarına girmen gerekir. Böylece dershanenin sana uygun olup olmadığını daha iyi anlayabilirsin.

Sonuç olarak, 12. sınıfta dershaneye gitmek mantıklı mı sorusunun cevabı senin kendine bağlı. Eğer okulda aldığın eğitimden memnunsan, kendi başına çalışmaya zamanın ve disiplinin varsa, dershane gitmene gerek olmayabilir. Sadece deneme sınavlarına girerek kendini ölçebilirsin. Ama eğer okulda aldığın eğitimden memnun değilsen, kendi başına çalışmaya zamanın ve disiplinin yoksa, dershane gitmen sana fayda sağlayabilir. Sana uygun bir dershane bulursan, sınav hazırlığında daha başarılı olabilirsin.

Kendi disiplinin sağlayabileceksen değil. Arkadaşım dershaneye gitmeden say ilk 100 yaptı. Ama bu disiplini sağlamak aşırı zor. O yüzden gitmen mantıklı olabilir. Kalitesiz bir eğitimi varsa da deneme kulübü benzeri şeyler oluyor onlara katıl.

Dershaneye gidersen okulla ikisine yetişemezsin verimli olamazsın en iyisi dershane gitçeğine temel liseye gitmen daha iyi olur.

12. sınıfta böyle bir programın varsa zor değil ama sabahın 7 sinde uyanıp bunları yapmak akılda kalıcı olmaz. İlla istiyorsan dershane ve kütüphaneyi kombinleyip açığa geç daha verim alırsın.

12. sınıfta böyle bir programın varsa zor değil ama sabahın 7'sinde uyanıp bunları yapmak akılda kalıcı olmaz. İlla istiyorsan dershane ve kütüphaneyi kombinleyip açığa geç daha verim alırsın.

Okuldaki öğretmen kadrosu üst seviye. Ve açığa geçersem okul birinciliği kontenjanından mahrum kalmış olurum.
Dershaneye gitmeyeceğim. Onun yerine deneme sınavlarına girmeyi düşünüyorum.

Okuldaki öğretmen kadrosu üst seviye. Ve açığa geçersem okul birinciliği kontenjanından mahrum kalmış olurum.
Dershaneye gitmeyeceğim. Onun yerine deneme sınavlarına girmeyi düşünüyorum.

Kanka ne durumdasın? Ben de dershaneye gitmekle gitmemek arasındayım şu an, seneye 12. sınıfım fikrini almak isterim.

Geri
Yukarı