12 Volt kuru akünün voltaj dengesizliği

Doradeniz

Centipat
Birkaç gün önce ATEX markalı 12 volt 1.3 Ah kuru akü aldım. Elime ulaştığında voltmetre ile kuru aküyü ölçtüğümde 14.40 değerini aldım. Sonra voltaj düşürücü regülatör ile voltajını 12 volta düşürüp bir projede birkaç saat kullandım (dc motor sürdüm). Yarım saat kullandıktan sonra aküyü voltmetre ile ölçtüğümde 17 volt civarında bir değer gösterdi voltmetre ekranında bu değer giderek yükseliyordu (en son 18 volt gösterdi). Ertesi gün ölçtüğümde 14 volt civarında gösteriyordu.

1-Akünün voltajının düşmesi gerekirken yükselmesi normal mi ?
2-Aküyü direk voltaj regülatörüne bağlayıp voltajını düşürmek sağlıklı mıdır ?

Aküyü 2-3 saniyeliğine kısa devre yaptırmam gereken bir projede kullanmam lazım. Aküye zarar verir mi?
Bu aküden en fazla ne kadar akım çekebilirim. (Satın aldığım sitede veya akünün üzerinde böyle bir bilgi yok.)

12v-13a-kuru-aku-16210-74-O.jpg
DSC_0004.JPG

( Kullandığım voltaj regülatörü ( LM2596-ADJ ) ile akü )

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1.Multimetrenin sağlıklı çalıştığına emin misin?
2.Akü için değişen birşey yok, yükü çekiyorsun işi kullandığın devre yapıyor. Normalde iyi akülerin datasheetleri olur, deşarj eğrileri vs. olur.Sendekinde öyle birşey yoksa kapasitesinin(1.3Ah) yarısından fazlasını çekmezsen daha uzun süre kullanırsın, aşırı akım çekmeye çalışırsan akü başları ve akün de zarar görebilir, kullandığın devredeki soğutucu blok da zaten soğutmaya yetmez ve devre zarar görür. Seyyar kullanmıyorsan aküyü, notebook adaptörü kullanabilirsin akü yerine, çok daha yüksek akım değerlerine ulaşırsın. Pil istiyorsan da 18650 kullanabilirsin, eski laptop bataryasından, bit pazarından, eski ya da yenisini internetten alabilirsin.
2.Akü için değişen birşey yok, yükü çekiyorsun işi kullandığın devre yapıyor. Normalde iyi akülerin datasheetleri olur, deşarj eğrileri vs. olur.Sendekinde öyle birşey yoksa kapasitesinin(1.3Ah) yarısından fazlasını çekmezsen daha uzun süre kullanırsın, aşırı akım çekmeye çalışırsan akü başları ve akün de zarar görebilir, kullandığın devredeki soğutucu blok da zaten soğutmaya yetmez ve devre zarar görür. Seyyar kullanmıyorsan aküyü, notebook adaptörü kullanabilirsin akü yerine, çok daha yüksek akım değerlerine ulaşırsın. Pil istiyorsan da 18650 kullanabilirsin, eski laptop bataryasından, bit pazarından, eski ya da yenisini internetten alabilirsin.

Son düzenleme:
Çözüm
Hocam haklısınız multimetre de hata varmış. 19,5 volt bilgisayar adaptörünü 25 volt olarak ölçtüğünü fark ettim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı