Çözüldü 120 GB ve 128 GB SSD arasındaki fark nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lord Raiden

Megapat
Makaleler
14
120-250-500-1000 GB gibi değerler ile
128-256-512-1024 GB SSD'lerde depolama alanı dışında ne fark vardır?

Önbellek; hız; dayanıklılık gibi farklar var mı?
Yoksa bunlar sadece pazarlama amaçlı sunulan değerler mi?

Bazı 256 GB modeller 250 olanlardan çok daha pahalı. Mesela 860 Pro 256 GB modeli 700+ lira ve diğer birkaç 250 GB model SSD 300 lira civarında.

@Assecreed, @MisakiTaro, bilginiz olduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm
Kısaca aslında 256 GB olan SSD'ler, piyasada OP ayarlarından dolayı farklı boyutlarda satılıyor. Fiyatlarındaki ana etken bu kesinlikle değil ve performanslarına etkisi dolaylı yoldan oluyor. İstediğinizde OP ayarını elle de yapıp değiştirebiliyorsunuz ama fabrika çıkışlı OP olduğunda önceden ayarlı gelen kısmı elinizle ayarlayamıyorsunuz. Üzerine ekleyebilirsiniz fakat fabrika çıkışlı bölüm, sadece kontrolcü tarafından erişilebilir olduğundan dolayı orayı azaltamıyorsunuz veya yükseltemiyorsunuz.

SSD sağlığı ve performansı için %10 gibi bir alanı ayırmak avantajlı olur. Fabrika çıkışlı OP olduğunda pek dert etmeye gerek olmuyor. Özetle, SSD performansı ve fiyatı için başka yönlerden değerlendirilme yapılmalı. Üreticiler de OP yüzünden farklı fiyat belirlemiyor. :)
Kısaca aslında 256 GB olan SSD'ler, piyasada OP ayarlarından dolayı farklı boyutlarda satılıyor. Fiyatlarındaki ana etken bu kesinlikle değil ve performanslarına etkisi dolaylı yoldan oluyor. İstediğinizde OP ayarını elle de yapıp değiştirebiliyorsunuz ama fabrika çıkışlı OP olduğunda önceden ayarlı gelen kısmı elinizle ayarlayamıyorsunuz. Üzerine ekleyebilirsiniz fakat fabrika çıkışlı bölüm, sadece kontrolcü tarafından erişilebilir olduğundan dolayı orayı azaltamıyorsunuz veya yükseltemiyorsunuz.

SSD sağlığı ve performansı için %10 gibi bir alanı ayırmak avantajlı olur. Fabrika çıkışlı OP olduğunda pek dert etmeye gerek olmuyor. Özetle, SSD performansı ve fiyatı için başka yönlerden değerlendirilme yapılmalı. Üreticiler de OP yüzünden farklı fiyat belirlemiyor. :)

Çözüm
Bunu depolamaya göre anlayamayız hocam. Her zamanki gibi modele bakmak lazım. NAND türü, üreticisi, kontrolcüsü, hızları, DRAM bulundurup bulundurmaması gibi kriterleri tek tek değerlendirmek lazım.

Bunu dedikten sonra genelleme yapmak ne kadar doğru bilmiyorum ama birkaç istisna hariç 250 GB modellerin genellikle üst seviye modeller olduğunu gözlemledim. 240 GB olanlar da tam tersi, giriş seviye. Belki de sorunuzun cevabı budur.

Bunu depolamaya göre anlayamayız hocam. Her zamanki gibi modele bakmak lazım. NAND türü, üreticisi, kontrolcüsü, hızları, DRAM bulundurup bulundurmaması gibi kriterleri tek tek değerlendirmek lazım.

Bunu dedikten sonra genelleme yapmak ne kadar doğru bilmiyorum ama birkaç istisna hariç 250 GB modellerin genellikle üst seviye modeller olduğunu gözlemledim. 240 GB olanlar da tam tersi, giriş seviye. Belki de sorunuzun cevabı budur.
Evet, ben de böyle düşündüm de bir tanıdığım arada hız ve önbellek gibi farklar olduğunu söyleyince kafam karıştı. Fiyatlarda da fark az değil hani.

Biraz detaya iner misiniz hocam?
Bu fark o paraya değer mi yani?
Bir de 860 Pro ile kıyaslamıyorum. Sadece örnek olsun diye yazdım.

Soyle sormaliyim o zaman;
1) genelde 250 GB olan ile 256 GB olan urunler arasında birisi SATA iken diğeri "genelde" NVMe SSD oluyor. Doğal olarak ürün yapisi değişiyor mesela:
Sirali okuma ile rastgele okuma hızları arasında fark oluyor.
Normal kullanim için NVMe almaya gerek yok. Kullanim amaci ne?

Pro modelinin TBW değeri falan öne çıkıyor bence. Fiyat farkının o denli fazla olması da satış zevkine göredir bence.

En belirgin olarak okuma yazma hızı farklı. Ben de 256 GB aldim 250 GB ile fiyat farki vardi.
Peki 970 serisi için ne diyeceksiniz? Yakın zamanında çıkan belki de tüm M.2'lerden daha iyi hız performansı veriyor desek yeridir.

Bildiğim kadarıyla da 860 EVO'nun okuma yazma hızı 550-520 civarında. PRO'nun da biraz daha fazla.

Aynı şey 970 EVO ve PRO için de geçerli gibi. PRO olan 256, EVO 250 GB.

Soyle sormaliyim o zaman;
1) Genelde 250 GB olan ile 256 GB olan urunler arasında birisi SATA iken diğeri "genelde" NVMe SSD oluyor. Doğal olarak ürün yapisi değişiyor mesela:
Sirali okuma ile rastgele okuma hızları arasında fark oluyor.
İki ürünün arasında buyut dışında fiziksel fark olmadığını varsayalım. Yani 860 Evo 250 GB ile 860 Evo 256 GB (varsa tabii) ya da 860 Evo'ya yakın bir modelin 256 versiyonu.

Normal kullanim için NVMe almaya gerek yok. Kullanim amaci ne?
Merak ettim sadece. :D

Her markada farklı oluyor bu mevzu. Bahsettiğiniz gibi Samsung 256 GB depolamayı PRO serisi için kullanmış. Genel olarak 250 ve 256 GB modeller üst seviye modeller oluyor. Ama kafasına göre yapanlar da var.
Bu abiler kafalarına göre yapmış mesela;
KINGSPEC P3-128GB P3 Series SSD 128GB 2.5"
Oldukça kalitesiz bir model, ama 128-256-512 diye gidiyor depolamaları.

Yeni konular

Geri
Yukarı