1200 AF GTX1650 Super destekler mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
CPU yük bindiren oyunlarda darboğaz yapacaktır RX 570'i tam besleyen bir işlemci 1200 AF. Çok fazla mi darbogaz derseniz değil iyi bir B450 anakart ile kullanilabilir ileride de 3300X, 3600 gibi işlemcilere geçebilirsiniz.

Birkaç tane işlemciye yük binen oyunda ufak oranlarda darboğaz yapıyor diye, direk şu X işlemcisi darboğaz yapar demek ne kadar mantıklı sizce? Bunu sadece 1200AF için söylemiyorum, Intel tarafındaki bazı işlemcilere de benzer muamelelerin yapıldığına çok kez şahit oldum, oluyorum da. Bu durumu açıklarken kullanıcıyı daha net bilgilendirmekte fayda var bence, ayrıca geçenlerde i3-8100'ü olan bir arkadaşımın bilgisayarına 1660S taktık ve AC:Odyysey/BF V Online/COD Warzone gibi CPU'ya aşırı yüklenen oyunlarda bile önemsenmeyecek derecede %7-8'lık bir darboğazla beraber diğer birçok oyundan da eski 1060 kartından çok daha yüksek performans değerleri elde ettik, halbuki çoğumuz burada normalde 1660S'e darboğaz yapar deriz bu işlemciye, kullanmadan, görmeden bir şey söylemek doğru olmuyor kısacası.

Konu dahilinde; benim de önerim minimum RX 570, OC desteği ile de 1650S'ten de çoğu zaman tatmin edici değerler elde edilebileceği noktasında düşüncelerim var, ama tekrar söylüyorum; 1200AF'nin 570'in üst seviyesindeki kartlara vereceği tepkisini ben de bilmiyorum, denemeden net bir argüman belirtmek zor.
%7-8'lık bir darboğaz, hele ki şu 3 oyunda tam anlamıyla darboğazdır. Dikkate alınmayan değerler %1-3 arasıdır zaten.
Kaldı ki daha bu oyunlar günümüzde şu yılda çıkmış oyunlar. Bundan 1-2 yıl ileri gidip uzun vadeli düşünürsek darboğaz oranı %20'lerin üstüne çıkacaktır. Bu da sorun çıkaracaktır.

%7-8'lık bir darboğaz, hele ki şu 3 oyunda tam anlamıyla darboğazdır. Dikkate alınmayan değerler %1-3 arasıdır zaten.
Kaldı ki daha bu oyunlar günümüzde şu yılda çıkmış oyunlar. Bundan 1-2 yıl ileri gidip uzun vadeli düşünürsek darboğaz oranı %20'lerin üstüne çıkacaktır. Bu da sorun çıkaracaktır.

Tahmin yeteneğine hayran kaldım doğrusu, o süre 4-5 yıl olsa dahi; şu anki gidişatla iki elin parmağını geçmeyecek sayıdaki oyunlarda bile %20'leri bulması imkansız, %7-8'e de tam anlamıyla darboğaz demişsin, ama dikkatini çekeyim, siz daha o öve öve bitiremediğiniz 1600 AF ile 2060'ı belirttiğin tarzdaki oyunlarda adam akıllı besleyemiyorsunuz 😁. 1060'tan aldığımız performansa ek olarak neredeyse hemen hemen minimum %25-30 oranında kazanım elde ettik. Zaten ilerleyen zamanlarda da işlemci değişimine ihtiyaç duyduğumuz zaman ekran kartıyla beraber değişim yapacağız. Şu an için 1660S ile 8100 mükemmel bir kombin oldu, pişman da değiliz 😀.

Son düzenleme:
Beyler kısacası ne önerirsiniz şimdi?
Dostum 1200 AF'nin ikizi sayılabilecek 1400'ü kullanıyorum. Darboğaz olma ihtimali yok. Millet 1200 ile RX 570 kullanıyor, bu AF. Darboğaz olsa bile en fazla %10'u geçemez; onu da overclock ile çok rahat atlatırsın.
1650 super yapar mı ?

Uzun bir süre boyunca işlemci değişimine gitmeyecekseniz RX 570'te kalın derim.

2-3 yıl gitmeyeceğim oynayacağım oyunlar şunlar: Mortalkombat 11 PES 20 CS:GO GTA 5 PUBG Rainbow Six Siege Witcher 3 öyle çok agır Cyberpunk 2077 ya da Red Dead redemtion 2 gibi oyunlar oynamayacağım.

Hocam dediğim gibi Teknobiyotik sinerji GameGaraj gibi sitelerde GTX 1650 Super'le sistem kurmuşlar adamlar bunu göze almazlar diye düşünüyorum.

1x8GB RAM'li sistem kurup, sistem test videolarında ise 2x4GB çift kanal şeklinde çalıştıran adamlar çoğu. Sonra alan kişi gelip diyor "ya videoda ekran kartı kullanımı 99%'du, ben aldım 65% kullanım ve FPS düşük"

Sen kurulan sistemlere ve çekilen videolara vb. çok bakma. 1660 Super'li sistem kurup tek kanal 8GB RAM koyuyor sonra AAA oyunların yarısında düşük FPS. James Donkey SSD'leri saymıyorum bile.

Bu, sistem alırken asla kriterin olmasın kendi araştırmanı kendin yap.

Burada videoda 1200 AF ile 3100'ün 1650 Super ile işlemci kullanım değerlerine bakmanı öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1200af OC ile ucu ucuna besleyecektir. Yok darboğaz yapıyor bilmem ne yapıyor diyen arkadaşlara aldanmayın. Stok hali i5-7400 gücünde olan bir işlemcidir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı