1200TL'ye kadar çok kaliteli modem tavsiyesi

Fark oluyor özellikle DSL interneti kontrol etme özelliği olarak çünkü servis sağlayıcıların verdiği modemlerin çoğu yeni DSL teknolojilerini desteklemiyor ve bu da stabil olmayan bir internet sağlıyor ama attığım gibi bir modem alırsa böyle bir sorun yaşamaz ve gerektiğinde SNR değeri gibi kritik ayarlara erişebilir.

Ben yıllardır bu şekilde kullanıyorum. Router'a interneti kablo ile getirdiğin için sorun olmuyor. Eğer mesh Wi-Fi bağlantısı tarzı bir bağlantı kullansa belki dediğin sorun olabilir. Ancak bu şekilde iş tamamen Router'da bitiyor. Yıllar içerisinde 16 - 25 - 50 - 100 ve hatta 200 mbps paketleri hep bu şekilde kullandım. Her zaman elimde iyi bir router oldu. Sağlayacının verdiği modemlerin hiçbirini Wi-Fi için kullanmadım. Hiç sorun da yaşamadım. Arkadaşın aldığı paket de çok uçuk hızlara sahip değil. Düşük kalite bir modem bile yeterli kabloyla iletmek için.

Çok teşekkürler hocam peki hız artışı vs. istediğim şeyleri elde edebilir miyim? Ms ve ping en büyük sorun şu anda benim için.

Asus tarzı bir Router ile Wi-Fi ile kabloluyken ne kadar hız alıyorsan aynen o kadar hız alırsın özellikle de Wi-Fi 6 destekli cihazın varsa. 5GHz'de yüzde 3-5 gibi bir sapma olabilir ama bağlantı kopması vs. yaşamazsın. Hem kararlı hem de hızlı olur. 2.4GHz'de ise hız biraz düşer, kararlılık böyle bir router'da etkilenmez.

ASUS tarzı bir router ile Wi-Fi ile kabloluyken ne kadar hız alıyorsan aynen o kadar hız alırsın özellikle de Wi-Fi 6 destekli cihazın varsa. 5GHz'de yüzde 3-5 gibi bir sapma olabilir ama bağlantı kopması vs. yaşamazsın. Hem kararlı hem de hızlı olur. 2.4GHz'de ise hız biraz düşer, kararlılık böyle bir Router'da etkilenmez.

Attığınız ASUS router modelinin videosunu izledim az önce çok başarılı hız, ping ve ms konusunda özellikle. Soğutma ayrıntısını göremedim detaylı olarak fakat, şu anki Wi-Fi hızım biraz düşük gibi ya da modemden sebep bana öyle geliyor. En son 100 mphs ye geçişten sonra test yapmadım fakat yarın test yaparak burada paylaşırım.

Ben yıllardır bu şekilde kullanıyorum. Router'a interneti kablo ile getirdiğin için sorun olmuyor. Eğer mesh Wi-Fi bağlantısı tarzı bir bağlantı kullansa belki dediğin sorun olabilir. Ancak bu şekilde iş tamamen Router'da bitiyor. Yıllar içerisinde 16 - 25 - 50 - 100 ve hatta 200 Mbps paketleri hep bu şekilde kullandım. Her zaman elimde iyi bir router oldu. Sağlayacının verdiği modemlerin hiçbirini Wi-Fi için kullanmadım. Hiç sorun da yaşamadım. Arkadaşın aldığı paket de çok uçuk hızlara sahip değil. Düşük kalite bir modem bile yeterli kabloyla iletmek için.

ASUS tarzı bir router ile Wi-Fi ile kabloluyken ne kadar hız alıyorsan aynen o kadar hız alırsın özellikle de Wi-Fi 6 destekli cihazın varsa. 5GHz'de yüzde 3-5 gibi bir sapma olabilir ama bağlantı kopması vs. yaşamazsın. Hem kararlı hem de hızlı olur. 2.4GHz'de ise hız biraz düşer, kararlılık böyle bir Router'da etkilenmez.

Dostum olay sadece Wi-Fi değil DSL sinyallerinin iyi yönetilmesi ve saha dolabı ile modemin daha sağlıklı anlaşabilmesi önemli bu yüzden modem+router yerine yeni ve güncel bir modem almasını öneriyorum yoksa bende Xiaomi Mi 3G router ile modemi bağlayıp kullandım ama belirli bir yerden sonra bu söylediğim etmenler devreye giriyor ve internet kalitesini etkiliyor.

Al geç. Hem ürünlerini kullanıyorum hem de kullananlara destek veriyorum. Arayüz ve mobil uygulama olarak çok ileride tüm firmalardan. Wi-Fİ de seni üzmez. Asus veyahut diğer firmaların teknik destekleri çok zayıf modem tarafında. Keenetic harici diğer firmalar DSL yönünde sürücü ve dmt güncellemesi yapmıyor. Eğer ki DSL tarafında herhangi bir uyumsuzluk olursa müşteri hizmetleri hat performans raporu ve self-test aracılığı ile sorunu inceleyip kişiye özel yazılım yüklemesi yapıyor. Bu hizmeti veren 1 tane firma göremezsin. Keenetic OS ise başlı başına yapıt. Alpha yazılımda Next DNS dahil edildi ve yeni arayüz çalışmaları devam ediyor. Uzaktan modem güncelleme modem ve modeme bağlı cihazlar uzaktan müdahale etmekte cabası. Asus DSL tarafında çöp diyebilirim. Router tarafında ise ucuz ürünleri alınacak seviyede değil alınabilir olanlarda çok pahalı. TP-Link için zaten bir şey demiyorum. Bu arada diğer Keenetic ürünlerini de alıp mesh sistemi kurabiliyorsunuz. Bu sayede Wi-Fi menzilinizi arttırmak daha kolay olur. Ürünleri birbirine ister kablosuz ister kablolu bağlayabilirsiniz.
Keenetic önerebilirim, kurulumu biraz uğraştırır (bu işleri bilen biriyseniz zorlanmazsınız) ama verdiğiniz parayı hak eder. Açık kaynak kodlu yazılımı sürekli güncelleme de alıyor.
Hocam aslında uğraştırmıyor. Kurulum şekli diğer cihazlardan biraz farklı sadece.
Keenetic Extra DSL işinizi görür. Ayrıca kurulımuda uğraştırıcı değil, Android telefon kurar gibi kuruyorsunuz.
Keenetic Extra DSl veya Keenetic Hero DSL önerebilirim. Kaliteli modemler.
Bu bütçede Extra DSL önerilmez hocam. Hero DSL ile aradaki fiyat farkına kat ve kat değecektir.

Keenetic modemlerinden herhangi birini bütçene göre tercih edebilirsin. İşletim sistemli bir cihaz olması ve sürekli güncelleme alıyor olması asla performans düşmesine neden olmuyor.
100Mbps altyapın varsa 97 yerine 85-90 olarak ayarlaman. Bağlantı kalitesi artacağı için asla gecikme sorunları yaşamazsın. Bu yazdıklarımın dışında da başka bir şey düşünmene, araştırmana veya okumana gerek yok. Kafan karışmasın.
Keenetic alırken Wi-Fi'nin 5GHz olmasına dikkat etmeni öneririm.

Keenetic modemlerinden herhangi birini bütçene göre tercih edebilirsin. İşletim sistemli bir cihaz olması ve sürekli güncelleme alıyor olması asla performans düşmesine neden olmuyor.
100Mbps altyapın varsa 97 yerine 85-90 olarak ayarlaman. Bağlantı kalitesi artacağı için asla gecikme sorunları yaşamazsın. Bu yazdıklarımın dışında da başka bir şey düşünmene, araştırmana veya okumana gerek yok. Kafan karışmasın.

Tamam çok teşekkür ederim hocam.

Şu anki Türk Telekom modemiyle hız testi yaptım farklı 2 siteden ve çıkan sonuç. 100 mgbit HiperNet kullanıyorum sözde.

Dosya Ekleri

• C6C0E1C5-B088-4889-BF22-CF55BEE11A30.jpeg
    C6C0E1C5-B088-4889-BF22-CF55BEE11A30.jpeg
    222,4 KB · Görüntüleme: 36
  • E82EF112-E0BA-4EFC-9133-03AFA756471E.jpeg
    E82EF112-E0BA-4EFC-9133-03AFA756471E.jpeg
    216,8 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Kablo ile mi yoksa kablosuz olarak mı ölçüm yapıyorsun?
Modeme 100 Mbps geliyor mu? Modem arayüzünden kontrol ettin mi? Veya müşteri hizmetlerine sordun mu?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı