120mm Kasa Fanı Tavsiyesi

Psyhcosocial

Hectopat
Yer
İncesu/Kayseri
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, CM K380 modeli kasamda 4 fan yeri bulunmaktadır biri kasa içinden çıkan fan ve bir de CM JetFlo 120mm fan bulunmaktadır. 2 tane daha almak istiyorum fan, tüm fan yerlerini doldurmak istiyorum. JetFlo çok iyi soğutması var 4 pin ama biraz fazla sesli. Sizce aynısından mı alayım 2 tane daha kasa içinde çıkacak fanı egzos fan olarak kullanmayı düşünüyorum, tavsiye edeceğiniz başka fan var mıdır?
Bir de 3 pin 4 pin mevzunu anlamıyorum. Corsair'in AirFlo 120 modelini alacaktım 3 pin olduğundan dolayı onu almadım.
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya aslında 25 liraya çok güzel bir fan vardı, sürekli fan önerisi isteniyor, sürekli o fanı bulmak için geçmiş bütün fan önerisi konularını inceliyorum :)
Bulunca sana linkini atacağım :)

4pinli fan ile 3 pinli fan arasındaki fark ise şudur. Detaylı bir bilgi vereyim.

Her 3 pinli fan otomatik hız kontrolüne olanak sağlamaz çünkü PWM değildir, yani o fan sıcaklığa göre bir fan devri belirleyemez.
4 pinli fanlar ise PWM olurlar, zaten hız kontrolü için üretilmiş fanlardır. Otomatik hız kontrolü sağlanabilen fanlardır.
İşlemci fanlarına baktığında hep 4 pin olduğunu görürsün. CPU_FAN girişinin 4pinli olduğunu görürsün. Bunun bir nedeni var.

3 pinli fan alırsan kontrol edebilirsin, istediğin hızda döndürebilirsin ancak işlemci fanı niyetine kullanamazsın.

O 4. pin sıcaklığa göre otomatik olarak fan devrini ayarlama özelliği kazandırır bir nevi.
Yani kasa havalandırması için bir fan alıyorsan 4 pin olmasının hiçbir anlamı yoktur.
Ancak işlemci soğutucun için fan alıyorsan 4 pin almak zorundasın.

Son düzenleme:
Ya aslında 25 liraya çok güzel bir fan vardı, sürekli fan önerisi isteniyor, sürekli o fanı bulmak için geçmiş bütün fan önerisi konularını inceliyorum :)
Bulunca sana linkini atacağım :)

4pinli fan ile 3 pinli fan arasındaki fark ise şudur. Detaylı bir bilgi vereyim.

Her 3 pinli fan otomatik hız kontrolüne olanak sağlamaz çünkü PWM değildir, yani o fan sıcaklığa göre bir fan devri belirleyemez.
4 pinli fanlar ise PWM olurlar, zaten hız kontrolü için üretilmiş fanlardır. Otomatik hız kontrolü sağlanabilen fanlardır.
İşlemci fanlarına baktığında hep 4 pin olduğunu görürsün. CPU_FAN girişinin 4pinli olduğunu görürsün. Bunun bir nedeni var.

3 pinli fan alırsan kontrol edebilirsin, istediğin hızda döndürebilirsin ancak işlemci fanı niyetine kullanamazsın.

O 4. pin sıcaklığa göre otomatik olarak fan devrini ayarlama özelliği kazandırır bir nevi.
Yani kasa havalandırması için bir fan alıyorsan 4 pin olmasının hiçbir anlamı yoktur.
Ancak işlemci soğutucun için fan alıyorsan 4 pin almak zorundasın.
Teşekkür ediyorum aydınlattığın için CM Jetflo 4 pinli ama kontrollü değil Sickleflow'u çok öneriyorlar ondan alayım o zaman zaten çok fazla fan yeri yok pc de işimi görür sanırım bu fan modeli.

Bende 2 tane jet flo var. Üst boşaltım olarak kullanıyorum. Gayet memnunum. Hatta bi ara kasa uzay boşluğuna dönecek hava bitecek falan diye düşündüm o derece :D

Bu arada jet flolar kontrol edilebiliyor. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı