120mm Kasa fanı tavsiyesi

Şimdi arkadaşlar teorinizi neye göre kime göre yapıyorsunuz bilmiyorum ama bilimsel olarak tek gerçek vardır ki CFM değeri ne kadar fazlaysa, fan içeri o kadar fazla hava alır, bu da demektir ki soğutmanız o kadar başarılı olur, şimdi bir kaç fan modelinin CFM ve dB değerlerine bakalım:
(CFM: Cubic feet per minute = 1.69 metreküp/saat )
(dB: Desibel = Gürültü seviyesi)

MARKA
CFM dB
COOLER MASTER JET FLO 120MM
95​
36​
AKASA AK-FN059 120MM
83​
29​
XIGMATEK XAF-F1256 120mm
75​
24​
NOCTUA NF-F12 industrialPPC-2000 PWM 120mm
71​
31​
NOCTUA NF-F12 industrialPPC-3000 PWM 120mm
110​
44​
CORSAIR CO-9050003-WW 120mm
63​
30​
[TBODY] [/TBODY]
Bu noktadan sonra 4 kritere göre fan seçiminizi yapmanız gerekiyor;
Bütçe, CFM, dB, Marka(=Kalite)

Diyelim ki bütçe konusunda sıkıntınız yok;

CFM çok olandan az olana sıralarsak;
NOCTUA PPC-3000, CM JETFLO, AKASA AKFN059

dB değerlerini sessizden gürültülüye sıralarsak;
XIGMATEK XAF-F1256, AKASA AKFN059, CORSAIR CO-9050003-WW

Yüksek hava akımı mı, sessizlik mi yoksa ikisinin dengelenmiş olduğu bir fan mı seçeceğiniz bu noktadan sonra sizlere kalmış ama ve lakin size çok önemli bir noktadan daha bahsetmek istiyorum, kalite!

Piyasadaki bir çok marka fan konusunda 1 yıl bilemediniz 2 yıl garanti vermektedir ama Noctua gibi firmalar 6 yıl gibi muazzam uzun bir garanti süresi verebilmektedir, bu uzunluktaki garanti süresiyle Noctua firması bizlere bir anlamda diyor ki "kardeşim ben ürettiğim mala sonuna kadar güveniyorum, tepe tepe kullan". Sadece CFM veya dB değerine göre aldığınız fanın örneğin rulmanları bozulursa ne CFM değerinden eser kalır ne de dB değerinden, fanın özellikleri elinizde patlar.

Son olarak size önerim, ilk önce markanın kalitesini araştırıp, belirlediğiniz markalar arasından tercihinizi yapın, benim kişisel önerim 1-NOCTUA, 2-CORSAIR 3-COOLER MASTER

Şimdi arkadaşlar teorinizi neye göre kime göre yapıyorsunuz bilmiyorum ama bilimsel olarak tek gerçek vardır ki CFM değeri ne kadar fazlaysa, fan içeri o kadar fazla hava alır, bu da demektir ki soğutmanız o kadar başarılı olur, şimdi bir kaç fan modelinin CFM ve dB değerlerine bakalım:
(CFM: Cubic feet per minute = 1.69 metreküp/saat )
(dB: Desibel = Gürültü seviyesi)

MARKA
CFM dB
COOLER MASTER JET FLO 120MM
95​
36​
AKASA AK-FN059 120MM
83​
29​
XIGMATEK XAF-F1256 120mm
75​
24​
NOCTUA NF-F12 industrialPPC-2000 PWM 120mm
71​
31​
NOCTUA NF-F12 industrialPPC-3000 PWM 120mm
110​
44​
CORSAIR CO-9050003-WW 120mm
63​
30​
[TBODY] [/TBODY]
Bu noktadan sonra 4 kritere göre fan seçiminizi yapmanız gerekiyor;
Bütçe, CFM, dB, Marka(=Kalite)

Diyelim ki bütçe konusunda sıkıntınız yok;

CFM çok olandan az olana sıralarsak;
NOCTUA PPC-3000, CM JETFLO, AKASA AKFN059

dB değerlerini sessizden gürültülüye sıralarsak;
XIGMATEK XAF-F1256, AKASA AKFN059, CORSAIR CO-9050003-WW

Yüksek hava akımı mı, sessizlik mi yoksa ikisinin dengelenmiş olduğu bir fan mı seçeceğiniz bu noktadan sonra sizlere kalmış ama ve lakin size çok önemli bir noktadan daha bahsetmek istiyorum, kalite!

Piyasadaki bir çok marka fan konusunda 1 yıl bilemediniz 2 yıl garanti vermektedir ama Noctua gibi firmalar 6 yıl gibi muazzam uzun bir garanti süresi verebilmektedir, bu uzunluktaki garanti süresiyle Noctua firması bizlere bir anlamda diyor ki "kardeşim ben ürettiğim mala sonuna kadar güveniyorum, tepe tepe kullan". Sadece CFM veya dB değerine göre aldığınız fanın örneğin rulmanları bozulursa ne CFM değerinden eser kalır ne de dB değerinden, fanın özellikleri elinizde patlar.

Son olarak size önerim, ilk önce markanın kalitesini araştırıp, belirlediğiniz markalar arasından tercihinizi yapın, benim kişisel önerim 1-NOCTUA, 2-CORSAIR 3-COOLER MASTER

Yazınız harika olmuş. Telefonda tarayıcıdan dolayı eksik okumuşum. Düzeltmeden önce yazdığımı dikkate almayın. Kararım CM jet flo. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı