125CC başlangıç motoru tavsiyesi

Bu yaz itibarıyla A1 ehliyetimi alıyorum. Vitesli motorla başlamakta bir sakınca görmüyorum ancak başlangıç motoru konusunda herkesin farklı farklı fikirleri mevcut. Dolayısıyla kendi kafamda bir fikir oluşturmak istiyorum ve sizlere soruyorum. Başlangıç motoru olarak ne almalıyım?

İlk motorunuz vitessiz olmalı görüşündeyim ben. Babamın gözetiminde ve şoförlüğünde 19 yaşımdan 24'e kadar Triumph, Yamaha, Suzuki, aprilla markalarının naked, roadster, enduro, scooter modellerinde ya sürdüm ya artçılık yaptım.

Bütün bu artçılık ve sürücülükteki tecrübemde ben de vitesli almasını bilirdim ancak ikimizin de ortak fikri scooter oldu. Sym jet X 125 ön arka Abs'li aldım. Kimsenin canı motordan ucuz değil bana göre.

Sebebi ne olursa olsun ( piyasa yapmak, yüksek hızlara kısa sürede ulaşmak vs ) ilk motor kesinlikle vitesli alınmamalıdır ancak herkesin görüşüne saygı duyarım.

İlk motorunuz vitessiz olmalı görüşündeyim ben. Babamın gözetiminde ve şoförlüğünde 19 yaşımdan 24'e kadar Triumph, Yamaha, Suzuki, aprilla markalarının naked, roadster, enduro, scooter modellerinde ya sürdüm ya artçılık yaptım.

Bütün bu artçılık ve sürücülükteki tecrübemde ben de vitesli almasını bilirdim ancak ikimizin de ortak fikri scooter oldu. Sym jet X 125 ön arka Abs'li aldım. Kimsenin canı motordan ucuz değil bana göre.

Sebebi ne olursa olsun ( piyasa yapmak, yüksek hızlara kısa sürede ulaşmak vs ) ilk motor kesinlikle vitesli alınmamalıdır ancak herkesin görüşüne saygı duyarım.

Uzun yıllardır motor kullanmışsınız neden vitessiz öneriyorsunuz çok merak ediyorum bende ilk motorumu alırken burada çoğu kişi vitessiz önerdi ben biraz hızlı gaza geliyorum özellikle arkadaşlarla sürerken bir de vitessiz alırsam vitesliyi unuturum düşüncesi vardı ama hep merak ettim biraz daha açabilir misiniz?

Uzun yıllardır motor kullanmışsınız neden vitessiz öneriyorsunuz çok merak ediyorum bende ilk motorumu alırken burada çoğu kişi vitessiz önerdi ben biraz hızlı gaza geliyorum özellikle arkadaşlarla sürerken bir de vitessiz alırsam vitesliyi unuturum düşüncesi vardı ama hep merak ettim biraz daha açabilir misiniz?

Şimdi diyeceklerim daha önce hiç kullanmayan için geçerli. Konu sahibinin tecrübesine göre anlatacağım yani. Şimdi biraz hızlı gaza geldiğinizi söylemiştiniz. Her şeyden önce ülkede araba kullanmayı gerçekten bilen kişi sayısı çok az ve araba kullananların çoğu motorcuları görmüyor. Öncelikle sağ elinizi koyduğunuz o motor gaz kolunda disiplin sağlamanız lazım. Yani işin öğrenme safhasında, ne zaman yavaşlamanız ne zaman hızlanmanız ne zaman sabit hızı değiştirmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor ve bu sadece siz, kullandığınız motor ile alakalı değil bütün trafik ile alakalı.

İkinci olarak araba kullananların psikolojisini de anlamanız gerekiyor. Mesela önümdeki araç çok sollama yapıyor diyelim. Ben aradan kaçmak istersem arkasına bakmadan bana doğru gelebilir gibi gibi pek çok senaryo ile karşılacaksınız. Bunun scooter ile şöyle alakası var, scooterların kullanımı yarış motorlarına göre açık ara farkla daha kolay kullanılıyor. Kademe kademe gidin.

Üçüncüsü, vitesi unuturum fikrine şöyle değineceğim. Scooter bir yerden sonra konu sahibine yetmeyecek ve çok daha güçlü bir motora yönelecek. Alacağı motor için çok yüksek ihtimalle A2 ehliyet gerekecek ama siz A1 ehliyet alıyor. A2 ehliyette vites alışkanlığını tekrar kazandıracaklar zaten bunda problem yok.

Yazdıklarım biraz devrik oldu kusura bakmayın ben konu sahibi yazdı sandım da sonra düzeltebildiğim kadar düzelttim. Sonuç olarak, kanaatimce başlangıç motoru sadece eğitim için vardır ve gerektiğinde 100'e 120'ye çıkıyorsa yeterince hızlıdır ama hep söylediğim gibi kimsenin görüşüne, tercihine karışmak haddim değil.

Bir de bendeki fark şu oldu ben motoru hep trafiğe kapalı alanda ya da trafiğin çok hafif olduğu ( sanayi sitesi ) ya da pist gibi yerlerde kullandım. O yüzden ben artçılık dışında tecrübelerimi saymadan karar veriyorum bu konularda.

Yeni konular

Geri
Yukarı