1275 TL'ye Core i7-8700 alınır mı?

Jonathan North

Megapat
Makaleler
1
Yer
Istanbul
Herkese selam, yakın bir tanıdığım iş arkadaşımın elinde başlıkta da belirttiğim üzere Core i7-8700 var ve anlaşmalı olarak en son 1275 TL'ye bırakabileceğini belirtti. Açıkçası benim de 4 yıldan beri stabil ve sorunsuz kullandığım i5-7500 + ASUS H110M-C ikilisi için de yaklaşık olarak 1000 TL'ye alıcı buldum. Sizce i7-8700'ye geçiş ilerleyen zamanlarda (5-6 sene gibi) bu zamanki RTX 2070S/RX5700XT seviyesi tarzındaki GPU'ları 1080P'de darboğaz yapmadan tatmin edici düzeyde besleyebilir mi? (besleyemeyeceği veya ufak oranda darboğazlar söz konusu olursa hafif oranlarda render scale de yerine göre artırarak ayarlarda oynamalar yaparak da kullanırım sorun değil). Aslında bir sonraki geçiş yapmak istediğim işlemci modelinin uzun ömürlü olması açısından 8C/16T (i7-10700/R7-5800X gibi) konfigürasyonu olarak düşünüyordum ama bu şekilde bir alternatifle karşılaşınca da geçiş yapsam mı acaba dedim. Zaten eğer ki bu işlemcide karar kılacak olursam ilerleyen senelerde non-k i9-9900 ile de sıkıntısız çalışacağını düşündüğüm anakart büyük ihtimal Gigabyte B365M-DS3h veya buna benzer eş değer nitelikte 4 RAM slotlu bir model olacak ama ikinci el Ryzen 5-3600'ler de bir başka yerden göz kırpıyor. PCI-4.0 ve S. A. M gibi yeniliklerin gelecek açısından büyük bir önemi var mı? Kimlere daha çok hitap ediyor? Kullanım amacım genelde oyun veya GPU odaklı video render/edit ağırlıklı olur. Sizce 900TL gibi bir farkla bu seviyedeki işlemciler için geçiş yapmaya değer mi? @kino,@Strider0628, @AntenOS, @Teacher80,@EREN SATAR, @KeyN_N,@raknhocam,@Vardem

Açıkçası bilgisayarda çok fazla zaman geçiren biri olmadığım gibi bu alanda fazla para bağlamayı da çok seven biri değilim. Bütçe durumumda da sorun yok ama en azından 7-8 sene daha elimdeki monitörün hakkını verecek şekilde idare etsin yeter. (açıkçası oyun açısından 144 FPS'in üzerinde değerler alayım gibi bir takıntım yok fakat en azından ağır işlemci odaklı Next-gen tipi çok oyunculu Online oyunların (BF2042 128 kişilik gibi) hemen hemen çoğu sahnesinde 110-120 FPS+ stabil bir deneyimi yaşatabilecek bir işlemci gücü kapasitesi olsun isterim)

Yorumlarınızı ve önerilerinizi dinlemek isterim, şimdiden teşekkürler.

GPU: ASUS Dual OC GTX 1060 6 GB ( 2GHz Core & 9.4 Gbps Memory)
RAM: G.Skill Aegis 16G 2400 MHz (2x8 CL15 Hynix-B & A die)
Monitör: MSI Optix G271 FHD 144Hz 1ms IPS.

Son düzenleme:
Ooo hocam siz hala buralarda takılıyor muydunuz? Neyse.

Sizce i7-8700'ye geçiş ilerleyen zamanlarda (5-6 sene gibi) bu zamanki RTX 2070S/RX5700XT seviyesi tarzındaki GPU'ları 1080P'de darboğaz yapmadan tatmin edici düzeyde besleyebilir mi?

Evet sorunsuz besler hata 2070 High ayarlarda 5 sene rahat götürür.

Kırpıyor. PCI-4.0 ve s. A. M gibi yeniliklerin gelecek açısından büyük bir önemi var mı?

Evet önemi büyük sonuçta yeni nesil.

Sizce 900TL gibi bir farkla bu seyedeki işlemciler için geçiş yapmaya değer mi?

Değer çünkü işlemci 8 Core oyunlar da da genel olarak çekirdeğe önem veriyor.

Alınabilir gibi, dediğiniz ekran kartlarını da besler. PCIe 4.0'ın farkı ekran kartlarında az biliyorsunuz, aşırı yüksek depolama hızlarına ihtiyaç duyacaksanız PCIe 4.0 destekleyen bir işlemciye yönelebilirsiniz.

RTX 2070 ile 9600K kullanırken 1080P'de darboğaz yapıyordu. 9700KF alınca darboğaz kalktı. 8700 de RTX 2070S gibi kartlara darboğaz yapar. Bu arada Intel'de anakartından dolayı OC yapamasan da K ibareli işlemci almanı öneririm. K ibaresiz işlemcilere göre daha yüksek frekansta çalışan bu işlemciler 1080P oyunculuk için önemli.

Ooo hocam siz hala buralarda takılıyor muydunuz? Neyse.
Aynen, ara ara zaman buldukça takılıyorum diyelim 🙂
Evet sorunsuz besler hata 2070 High ayarlarda 5 sene rahat götürür.
Açıkçası ilerleyen dönemlerde 6/12 i7-8700/R5-3600 gibi modellerin tıkanacağı bir senaryo olsa da 1350p/1440p gibi sanal çözünürlüklerde 100FPS+ bir deneyim yine yeter de artar benim için, yeter ki işlemci %1 Low anlamında fazla üzmesin.
Değer çünkü işlemci 8 Core oyunlar da da genel olarak çekirdeğe önem veriyor.
Şu an daha net bir karar vermiş değilim, belli de olmaz belki 10700F vs de düşünebilirim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı