128 GB SSD + 1 TB HDD Yeterli mi?

Faruk T

Centipat
Daha fazla  
Selam. Yakında, sistemime şöyle güzel bir SSD almayı düşünüyorum. Yazıktır, 5400 RPM ile çalışıyor işletim sistemi. 1 TB 5400 RPM yavaş mı yavaş bir HardDisk'im var, ve yakında yanına bir arkadaş ekleyeceğim, hızlı ama küçük bir arkadaş. 128 GB almayı düşünüyorum, işletim sistemini SSD'ye kuracağım. Şimdi, SSD'nin performansını göstermesi için şöyle bi' 30-40 GB boş alan bırakmak lazım, yani 80 GB falan boş yer kalıyor. 30 GB'da işletim sistemi desek, 50 GB falan boş yer kalıyor. Hadi iki program kurduk desek, kalsa 30 GB daha, ben bu 30 GB alana ne koyarım? Bi' şey koyamam. Oyun olmaz, çünkü oyunlar minimum 50 GB falan ediyor, yani aldığım SSD'de 60 GB boş yer mi kalacak? Ama ben SSD'nin 128 GB'ının 128'ine de para vermiş bulundum! Sadece yarısını mı kullanıyorum? Hayda! N'apmalı? Ne yapayım arkadaşlar, 240 GB alayım mı? Ya da 128 mi alayım? Of ya of, yok mu şöyle 80 GB'lık SSD? Hayda! Allah Allah! Ne yapsam bilemedim?

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD %100 doluluğa erişmediği sürece hızından kayda değer bir düşüş olmaz %90 dolulukdan sonrası için tehlike çanları çalmaya başlar ancak bu 128 GB'lik SSD size yakın gelecekte zorluklar çıkartır siz almışken 240 almaya çalışın.

Para biriktirebiliyorsan 240 GB alabilirsin, ama yok ben 128 GB alacağım diyorsan 20 GB'lık oyunlar bulunuyor. Bu işleri bir de boş yer bırakacağım diye değil de yükledikten sonra test edeceğim şeklinde yapmalısın. Önerim 15-20 GB boş yer bırakmalısın.

Benim tavsiyem ilerisi için almışken en güncelini ve en mantıklısını almaktır onun için 240GB almanı tavsiye ederim.

Aslında 128 GB'lık aldığın SSD'nin de tamamını kullanmıyorsun, belirli bir kısmını veriyor sana. GiB ve GB hesabı var bu sebeple 128 GB SSD'lerin çoğu 110-115 kullanılabilir olarak veriliyor sana.

Bütçen varsa 240 al, yoksa 120 al. Zaten 2. depolama birimin varmış. Windows'u HDD'den kurtarmak bile yeterli bir sebep SSD almak için.

Bence en az 240GB bir SSD al.

SSD %100 doluluğa erişmediği sürece hızından kayda değer bir düşüş olmaz %90 dolulukdan sonrası için tehlike çanları çalmaya başlar ancak bu 128 GB'lik SSD size yakın gelecekte zorluklar çıkartır siz almışken 240 almaya çalışın.

Para biriktirebiliyorsan 240 GB alabilirsin, ama yok ben 128 GB alacağım diyorsan 20 GB'lık oyunlar bulunuyor. Bu işleri bir de boş yer bırakacağım diye değil de yükledikten sonra test edeceğim şeklinde yapmalısın. Önerim 15-20 GB boş yer bırakmalısın.

Normal bir öneri olarak, 240GB alın bence.

Benim tavsiyem ilerisi için almışken en güncelini ve en mantıklısını almaktır onun için 240GB almanı tavsiye ederim.

Aslında 128 GB'lık aldığın SSD'nin de tamamını kullanmıyorsun, belirli bir kısmını veriyor sana. GiB ve GB hesabı var bu sebeple 128 GB SSD'lerin çoğu 110-115 kullanılabilir olarak veriliyor sana.

Bütçen varsa 240 al, yoksa 120 al. Zaten 2. depolama birimin varmış. Windows'u HDD'den kurtarmak bile yeterli bir sebep SSD almak için.

Madem öyle arkadaşlar, şöyle güzel bir 240 GB M.2 SSD önerir misiniz? Ucuz da olsun.

Geri
Yukarı