128 GB USB Bellek "Ayırma Birimi Boyutu" Seçimi

maviuan

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar,

Kingston 128 GB USB 3.0 bellek satın aldım.

NTFS olarak biçimlendireceğim fakat biçimlendirirken "Ayırma Birimi Boyutu"nun kaç olması gerektiği hakkında bilgi sahibi değilim. Birkaç yazı okudum fakat hangİsinde en verimli sonucu alacağımı kestiremedim.

Bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olabilir mi ?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Allocation Unit Size - Ayırma Birimi Boyutu
Allocation Unit ile Cluster (Küme) aynı şeydir. Mesela 1 byte boyutunda bir dosya yarattınız... Bunun için NTFS dosya sisteminde en az 1 küme var olmalıdır. Oluşturduğunuz dosya 1 byte olmasına rağmen, NTFS varsayılan küme boyutu 4 KB olduğu için bu dosya diskte 4 KB (yani 4096 Byte) yer kaplamaktadır. Yani bir kümede ancak bir dosya olabilir. Dosya Cluster boyut sınırını aştığında parçalara bölünür ve bu parçalar için hemen başka bir Cluster tahsis edilir. Yani Cluster boyutunuz büyükse ve dosyalarınız 4 KB'tan küçükse çöpe attığınız disk alanı fazla olacaktır. Fakat günümüzde 4 KB'tan küçük dosya pek yok...

Öte yandan küme boyutunun performansa pek bir etkisi yok. Eğer MP3'ler, Videolar gibi büyük dosyalar depoluyorsanız ayırma birim boyutunu 32 KB bile yapabilirsiniz. Günümüzde 2GB'tan küçük flash bellek bile olmadığı için 4KB'dan (4096 Byte) küçük Cluster boyutu tavsiye edilmez. 16K ya da 32K tercih edebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı