12cm Fanları ile Laptop soğutucusu yapmak

Persseus

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Konya veya İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
2 Adet 12cm fan alacağım. Bu iki fanı tek bir 12V maksimum 1A veren bir adaptörle bağlamayı düşünüyorum. Her iki fan da Molex uçlu. Bir adet Molex çoklayıcı alıp bu iki fanı tek bir Molex ucuna bağlamayı düşünüyorum. 12V 1A verebilen DC adaptörümü de bu Molex'in 12V kablolarına bağlayacağım. Bu şekilde beslemem fanlara zarar verir mi veya fanların çekeceği maksimum amperin üstünde akım iletir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Vallaha benim de aklıma gelmiştü dün ama ben direk laptopbun altını kesip işlemcini tam üstüne koyacağım bir fan :D vereceğim 12 voltu da adaptöre den mis.
2 Adet 12cm fan alacağım. Bu iki fanı tek bir 12V maksimum 1A veren bir adaptörle bağlamayı düşünüyorum. Her iki fan da Molex uçlu. Bir adet Molex çoklayıcı alıp bu iki fanı tek bir Molex ucuna bağlamayı düşünüyorum. 12V 1A verebilen DC adaptörümü de bu Molex'in 12V kablolarına bağlayacağım. Bu şekilde beslemem fanlara zarar verir mi veya fanların çekeceği maksimum amperin üstünde akım iletir mi?
1 amper her türlü yeter rahat ol

Fanların akım değeri nedir? Eğer adaptörün akımı yetersiz gelirse adaptör fazla ısınıp bozulabilir ya da çıkış koruma moduna geçebilir. Tam aksine adaptörün akımı fanların akımından yüksek olursa fanlara zarar vermez ve rahat çalışır.

fanların çekeceği maksimum amperin üstünde akım iletir mi?
Hayır, iletmez. Maksimum 0.3A çekecekse 0.3A çeker, fazlasını çekmez. Molex çoklayıcı kullanmana gerek yok. Molex içerisinden +12 ve - (Ground) hatlarını çıkart ve seri olarak bağla. Ardından adaptörün + ve - uçlarına uygun şekilde bağla ve fanları çalıştır. Eğer fanların hızını kontrol etmek istersen, + veya - uçların oraya bir potansiyometre bağlayabilirsin. Bu sayede hat üzerinden geçecek olan akımı da kontrol edebilirsin.

Bağlayacağın fanların maksimum tüketeceği amperleri topla ve mümkünse 2-3 katı kadar akım verebilecek bir adaptör kullan, ki fanlar anlık pikleri esnasında yeterli gücü alabilsinler. Ayrıca akım çıkışında olabilecek dalgalanmaları da tolera edebilecek imkanı olsun.

arkadaşlar allah aşkına en fazla çekiceği 0.5 amper ya ver 1 amperlik modem adaptörünü arkana bakma arkadaşım elektrikçiyim rahat ol hiç bir şey olmaz
Hayır, iletmez. Maksimum 0.3a çekecekse 0.3a çeker, fazlasını çekmez. Molex çoklayıcı kullanmana gerek yok. Molex içerisinden +12 ve - (ground) hatlarını çıkart ve seri olarak bağla. Ardından adaptörün + ve - uçlarına uygun şekilde bağla ve fanları çalıştır. Eğer fanların hızını kontrol etmek istersen, + veya - uçların oraya bir potansiyometre bağlayabilirsin. Bu sayede hat üzerinden geçecek olan akımı da kontrol edebilirsin.

Bağlayacağın fanların maksimum tüketeceği amperleri topla ve mümkünse 2-3 katı kadar akım verebilecek bir adaptör kullan, ki fanlar anlık pikleri esnasında yeterli gücü alabilsinler. Ayrıca akım çıkışında olabilecek dalgalanmaları da tolera edebilecek imkanı olsun.

Cidden sadece pot la oluyor mu :D
arkadaşlar allah aşkına en fazla çekiceği 0.5 amper ya ver 1 amperlik modem adaptörünü arkana bakma arkadaşım elektrikçiyim rahat ol hiç bir şey olmaz

Cidden sadece pot la oluyor mu :D
ayrıca fanlar takılırsa arasına bi çöp falna sıkısırsa elinle tutarsan fazla akım çekerler

Allah aşkına en fazla çekeceği 0.5 amper ya
E biz ne diyoruz zaten? 0.5 amperin 2 katı 1 amper yapıyor zaten. Ama piyasada daha fazla akım çekebilen modeller var, özellikle işin içine ledli modeller girdiğinde bu değerler artabiliyor. Alacağı modelin arkasına bakıp yapsın matematik hesabını, ona göre satın alsın. Çok mu zor "olması gerekeni" söylemek?

E biz ne diyoruz zaten? 0.5 amperin 2 katı 1 amper yapıyor zaten. Ama piyasada daha fazla akım çekebilen modeller var, özellikle işin içine ledli modeller girdiğinde bu değerler artabiliyor. Alacağı modelin arkasına bakıp yapsın matematik hesabını, ona göre satın alsın. Çok mu zor "olması gerekeni" söylemek?
ben mantıken bir laptop soğutucusu yapmayı planlasam bunu bütçe konusundan ışıklı yapmam bu yüzden onu söyledim ve + ya pot bağlayıp da hızını kontrol edemez sadece pot la bitmez o iş (sonuçta bu laptop'un altında kalacak değil mi )

Hayır, iletmez. Maksimum 0.3A çekecekse 0.3A çeker, fazlasını çekmez. Molex çoklayıcı kullanmana gerek yok. Molex içerisinden +12 ve - (Ground) hatlarını çıkart ve seri olarak bağla. Ardından adaptörün + ve - uçlarına uygun şekilde bağla ve fanları çalıştır. Eğer fanların hızını kontrol etmek istersen, + veya - uçların oraya bir potansiyometre bağlayabilirsin. Bu sayede hat üzerinden geçecek olan akımı da kontrol edebilirsin.

Hocam potansiyometre ile doğrudan hız kontrolü yapılınca yanabilirmiş bunu daha önce araştırmamda görmüştüm. Eğer fan molex değil de 4 pin PWM bir fan olsaydı PWM sinyal oluşturucu alınıp veya devresi yapılıp potansiyometre ile hızı kontrol edilebilirdi. Ama molex bir fanda hız kontrolü için voltajı düşürmekten başka bir yol yok gibi. 12v dan 1.5 veya 3 volta kadar düşürülebilen voltaj ayarlı adaptörler var onlardan alınabilir belki. Veya voltaj düşürücü devre alınıp kullanılabilir.

Son düzenleme:
Hocam potansiyometre ile doğrudan hız kontrolü yapılınca yanabilirmiş bunu daha önce araştırmamda görmüştüm. Eğer fan Molex değil de 4 pin PWM bir fan olsaydı PWM sinyal oluşturucu alınıp veya devresi yapılıp potansiyometre ile hızı kontrol edilebilirdi. Ama Molex bir fanda hız kontrolü için voltajı düşürmekten başka bir yol yok gibi. 12vdan 1.5 veya 3 Volta kadar düşürülebilen adaptörler var onlardan alınabilir belki. Veya voltaj düşürücü devre alınıp kullanılabilir.

Pot ile transistöre ya da MOSFET kullanırsa da yapabilir o kadar para harcamasına gerek yok bence eğer fanlarının marka mödelini atarsa ben malzeme listesi çıkarrım arkadaşa ama leğimlemesi falan lazım :D

Not: Yeni aklıma geldi eğer bir voltaj regulatörü kullanırsa ayarlı olan tiplerden tahimnim 15-18 TL falandır iki fanında hızını aynı anda ayarlayabilir aynı hızlarda dönebilirler ama o kadar hassas olmaz fakat az uğraşır

Yeni konular

Geri
Yukarı