13.0 Ventura ara güncelleme olmuyor

abdulkadirersoy

Kilopat
RAM
GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z5 DDR5 6400MHz CL32 1.4V RGB Dual Kit RAM
SSD veya HDD modeli
2xCrucial 1TB P5 Plus Serisi NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
MSI RADEON RX 6800 GAMING X TRIO 16GB GDDR6
Anakart
MSI MPG Z690 EDGE WIFI Intel Z690 Soket 1700 DDR5
İşlemci
ntel Core i5 13600KF Soket 1700 13.Nesil 3.50GHz
@Kleyn'nın destekleri ve defalarca denemeyle sorunsuz OC Configurator ve Proper Tree Master kullanarak EFI dosyasını derledim. OC 0.9.2 ile EFI dosyalarımı uyarladım. Sistem sorunsuz çalışıyor ancak Update olmuyor. Aynı EFI dosyası ile 13.3.1 ve 13.4 ile kurulum yapmaya çalıştım ama boot edilmedi. EFI dosyamı ve yaşadığım sorunla ilgili görsel ile video ektedir. @Kleyn isteği üzerine OpenCL ve metal sonuçlarına ek CPU da ekliyorum. Aldığım değerlerle ilgili yorumlarını da merak ediyorum.
Cpu Score
OpenCL Score
Metal Score
EFI Dosyam
Güncelleme İlerlemesi ama Sonuç Yok
Sıfırdan Güncel Ara Sürüm Kurulumdaki Hatası

Bu kadar neden Tools var nedenini sorabilir miyim?
Screen Shot 2023-06-11 at 15.53.27.png

OC 0.9.2'ye taşıdım oradan kalmış. UEFI Shell ve CleanNvram dışında gerisini silerim. Ama bunun soruna neden olduğunu düşünmüyordum. Bir eksisi olur mu bunların sitemde var olmaları?

OpenCore'un önyüklenme süresini yükseltir.
Drivers kısmında da birbiri ile çakışma yapacak bir sürü dosya var.
Direkt olarak Propertree ile snapshot almayın.

Son düzenleme:
OpenCore'un önyüklenme süresini yükseltir.
Drivers kısmında da birbiri ile çakışma yapacak bir sürü dosya var.
Direkt olarak Propertree ile snapshot almayın.
Tools:
UEFI Shell ve CleanNvram dışında gerisini siliyorum.
Driver için:
AudioDxe
OpenCanopy
HfsPlus
ResetNvramEntry
OpenRuntime
Bunları bırakıp yine aynı şekilde gerisini siliyorum ama tüm bunları yaptıktan sonra kaydetmek için Propertree ile snapshot almayacaksam nasıl olacak?

Tools:
UEFI Shell ve cleannvram dışında gerisini siliyorum.
Driver için:
Audiodxe.
Opencanopy.
Hfsplus.
Resetnvrağmentry.
Openruntime.
Bunları bırakıp yine aynı şekilde gerisini siliyorum ama tüm bunları yaptıktan sonra kaydetmek için propertree ile snapshot almayacaksam nasıl olacak?

Yukarıda attığım EFI'de sizin için hem EFI'den hem de Config'ten kaldırdım. Artık gönül rahatlığı ile propertree ile snapshot alabilirsiniz. Propertree'de ki snapshot özelliği EFI'de ki tüm her şeyi alır.

Yukarıda attığım EFI'de sizin için hem EFI'den hem de Config'ten kaldırdım. Artık gönül rahatlığı ile propertree ile snapshot alabilirsiniz. Propertree'de ki snapshot özelliği EFI'de ki tüm her şeyi alır.
Bu EFI ile boot edip AppStore ile mi update yapayım yoksa sıfırdan kurulum ile güncel ara sürümü mü yükleyeyim? İlk AppStore ile deniyorum beklemeye değer mi? Olmasa ikinci yolu mu direkt deneyeyim çözüm olur mu?

Dosya Ekleri

• Update.jpg
    Update.jpg
    501,9 KB · Görüntüleme: 15
Bu EFI ile boot edip App Store ile mi Update yapayım yoksa sıfırdan kurulum ile güncel ara sürümü mü yükleyeyim? İlk App Store ile deniyorum beklemeye değer mi? Olmasa ikinci yolu mu direkt deneyeyim çözüm olur mu?

Güncellemenin olmamasının sebebi securebootmodel'in disable olmasıdır. Güncelleme yapmanız için iki seçenek var ya sürekli sıfırdan kurulum yapacaksınız ya da App Store'dan Ventura'nın indirme dosyası ile yapacaksınız.

Güncellemenin olmamasının sebebi securebootmodel'in disable olmasıdır. Güncelleme yapmanız için iki seçenek var ya sürekli sıfırdan kurulum yapacaksınız ya da App Store'dan Ventura'nın indirme dosyası ile yapacaksınız.

Securebootmodel default olarak ayarlayıp güncellemeyi deneyeceğim . Ama geçen ki konu başlığında da gördüğünüz üzere securebootmodel default iken sistem hiç boot etmedi. Anladığım kadarıyla sistem ilk defa kurulacaksa securebootmodel disable, kurulduktan sonra ise default olacak. Mutabık mıyız?

Securebootmodel default olarak ayarlayıp güncellemeyi deneyeceğim. Ama geçen ki konu başlığında da gördüğünüz üzere securebootmodel default iken sistem hiç boot etmedi. Anladığım kadarıyla sistem ilk defa kurulacaksa securebootmodel disable, kurulduktan sonra ise default olacak. Mutabık mıyız?

Secure Boot Module'un sadece NVIDIA web driver kurulması gerekirken disable olması gerekli. Eğer sistem boot etmezse SecureBootModule ayarını farklı bir şekilde ayarlayacağım.

Geri
Yukarı