13.5 Dolar ile fiyatlar ne zaman düşer?

Bu ülkede dışarıdan alınan onca ürün varken ve yabancı birimli maaş alan o kadar insan varken, büyük şirketler el mahkum dövize dönüş yapacaklar! Kafaları rahat çünkü reisleri halkın vergileriyle onların zararını kapatmanın yolunu sağlamaya uğraşıyor...

Benzin fiyatları düşmeyecek açıklama yapıldı.
Ama şöyle bir örnek vereyim dolar 10 TL iken telefon bakıyordum S20 FE 5700 TL fiyatı vardı.
Sonra dolar 13 olduğunda 6100 TL'ye çıkardılar.
Sonra 18 olmadan önce falan 8100 TL fiyatı vardı.
Şu an dolar 10.50 falan telefonun fiyatı 7000 TL düşecek mi ben de merakla bekliyorum ama durum bu.
Fiyatların düşmesi için biraz daha zaman tanımamız gerekebilir.

Dolar şu an 10.2 TL ancak fiyatlarda henüz bir düşüş yok. Hükûmetin ne yaptığı belli değil ki satıcıların hiçbiri güvenmiyor. Fiyatları düşürürler ertesi sabah ansızın dolar 20 lira olmuştur. Ben şaşırmam artık. Bir süre sabit bir kurda kalsa fiyatlar düşer ama eski kurdaki gibi olmaz fiyatlar.

Benzin fiyatları düşmeyecek açıklama yapıldı.
Ama şöyle bir örnek vereyim dolar 10 TL iken telefon bakıyordum S20 FE 5700 TL fiyatı vardı.
Sonra dolar 13 olduğunda 6100 TL'ye çıkardılar.
Sonra 18 olmadan önce falan 8100 TL fiyatı vardı.
Şu an dolar 10.50 falan telefonun fiyatı 7000 TL düşecek mi ben de merakla bekliyorum ama durum bu.
Fiyatların düşmesi için biraz daha zaman tanımamız gerekebilir.
Dolardan zarar eden insanlar ellerindeki malları yüksek fiyattan satacak. İndirim beklemeyin.

Dolara yapılan bu gizli kapaklı müdahale birçok insanın zarar etmesine sebep oldu.
Ve bu nedenle birçok insan yükselmesini istiyor tekrar.
Madem Devlet bu işi bilinçli olarak yaptı; o halde yüksek kurdan döviz alan insanların zararını da karşılamalı. Bunu yapmıyorsa, bu işi sadece zenginleri mutlu etmek için yaptıkları kesindir.
Böyle belirsiz bir ortamda fiyatları kimse düşürmez. Adam belki yüksek kurdan satın aldı malını neden ucuza versin?
Onu da geçtik, millet üç kuruş para kazanırım diye elindekini coin'e yatırmış yükselsin diye bekliyor, bir de doların düşüşüyle zarar ediyor.
Coin yükselse dolar düşüyor. İnsanları tuzağa düşürüp paralarını çaldılar resmen.
Arkadaşlar bu işin zararı çok fazla olacak.
Fiyatların düşmesini beklemeyin, tam tersine daha da artacak.
Hatta dolar düşmüşken millet yine düşük kurdan ürün alıp yüksek fiyatla satacak.
İnsanları çaresiz bırakan bu sistemdir. Satıcının bir suçu yok.
Ticarette, yatırımda her zaman bu riskler var. Kar garantisini sadece tosuncuk verir. Eline üç kuruş geçen herkes bir şeylere yatırım yapmaya çalışıyor.

Ortada doğal bir durum yok. Hırsızlık var.
Kur 1 gecede bu kadar düşmez.
Sen sanırım daha onu algılamışsın.
Güzel kardeşim dolar bir gecede nasıl yükseldiyse yine aynı şekilde düşebilir. Neden kabul edilmiş bir fizik kanunuymuş gibi konuşuyorsun? Sürecin ne kadar belirsiz ilerlediğini canlı canlı gördük değil mi? Aylardır piyasaya güven verilmiyordu. Tam aksine belirsiz bir tablo çiziliyordu. Dolar 18 TL olana kadar buna tanık olduk. Buraya kadar ki süreçte şu an piyasaya güven verilirse tablo olumlu yönde etkilenir öngörüsü bir lise öğrencisinin bile yapabileceği bir öngörü.
Olmazlar olmuş gibi tavrınız. Türk Lirası top mu ki yokuş aşağı yuvarlanırken bir anda yukarı doğru çıkamasın? Kişilerin ağzından çıkacak sözlere bağlı şeylerde kullandığınız yaklaşım şekli anlamsız.
Bu olmazlarla, bu bakış açısıyla yatırım yapmak gibi şeylerden uzak durmanızı öneriyorum.

Bence bu işlerden hiç anlamıyorsun. 1 gecede böyle bir şey olamaz. Doğal değil.
Büyük miktar gerek bunun için. Anlayamıyor musun? Ülkenin kamu varlıkları satılırken sesiniz çıkmaz. Gelmiş TL'ye sahip çıkmak için davul zurna çalıp oynuyorsunuz. Pandeminin en vahim günlerinde bile bu kadar yükselmedi dolar? Şimdi ne oldu da bir ayda bu kadar yükseldi?
Bu tezgâhı kuranlar, doları yükseltip bir gecede sattılar kendi halkını soydular. Devlet gözetiminde soygun. Elebaşı da belli zaten.
Dolar kaç olursa olsun umurumuzda değil, ''ekmeği dolarla mı aliyyk'' diyenler hangi akla hizmet ediyorlarsa artık; 4 tl düşünce davul çalmaya başladılar. Tezgahın senaryonun apaçık olduğu bir oyun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı