13. Nesil Intel İşlemciler Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

1664341743032.png

Eğer bu doğruysa çok iyi.

Geniş düşünecek olursak Intel bize yeni işlemcileriyle birlikte DDR4 imkanı da sunuyor. Henüz DDR5'in bir esprisini görmedik. Yani hazır sistemlerimizde DDR4 kullanıyorken güncel bir Intel sisteme geçip RAM'lerimize bu kurulum için kullanmak çok basit bir işlem oluyor. Ben AMD'nin bu direkt şekilde AM5 platformuyla birlikte DDR5 şartını doğru bulmuyorum. Bu geçişi zamana yayarak Intel gibi melez bir durum takınabilirlerdi. Ayrıca yeni işlemcilerin bazı testlerde de yüksek ısılara ulaşmaları hiç makul değil.

Kısacası sıfırdan sistem kuracak birisi için Intel tarafı daha bütçe dostu duruyor. Şahsen birkaç sene içerisinde sistem değişikliğine gidecek olsaydım Intel'e direkt yönelirdim.
Üstad AMD 7000 işlemcilerde biraz hayal kırıklığı yaratmış olsa da, EXPO teknolojisinin daha oturmadığını ve 3DCache işlemcilerin 2023 ün ocak ayında tanıtılacaklarını da hatırlatırım. Bence bilerek yapılmış bir şey, insanları şaşırtmak istiyorlar ki bunu 5800x3D de yaptılar. Sıcaklık yönünde ve tek çekirdek performansından şüpheli olduğum için düz 7000 serisi beklemek yerine, 5800x3D almıştım hatırlarsanız. Ama böyle mükemmel bir hibrit işlemci, 7000 serisine çıkar ve sadece sıcaklıkları düşürürlerse yine herkesin tercihi olacaktır diye düşünüyorum. Hibrit modeller çıkana kadar DDR5 kısmında bazı şeyler yavaş yavaş oturmuş olur.

Intel’de aslında çok bir sıçrama yapmamış. Kimin üstün olacağını fiyatlar belirleyecek gibi duruyor. 13100F daha önde çıkarsa süpürür, pahalı olan 7600X ona kıyasla tercih edilmeyebilir ama 7300X gibi bir şey çıkarsa o zaman rekabet olabilir.

13. Nesil ile beraber performans artışı yok denecek kadar az. MT'deki performans artışının tek sebebi E-Core'ların artması sadece. Oyunlar veya herhangi bir şeyde performans artışı yok denecek kadar az :). Zaten farkederseniz kıyaslamayı 12900K ile yapmışlar 12900KS ile değil.

13900K 5.8 Boostclock / 12900K 5.2 Boostclock.

Eğer bu testi 12900KS ile yapsalardı bence kafa kafaya olurdu her şey :).

Unlucky, waste of silicon 13th gen.

1664347338616.png

Bunun tek nedeni E-Core'ların 2 kata çıkarılması. O yüzden clickbait bir grafik bu. Tekli çekirdek anlamında yok denecek kadar az bir fark var.

AMD'nin beklenileni veremedigini ben de dusunuyorum zira aradan iki yil gecmesine ragmen performans tarafinda ozellikle de tek cekirdekte 12. nesil Intel serisini cok da ucuk olmayan farklarla geciyor. Ancak sirketin 3D V-Cache teknolojisine guvendigini dusunuyorum zira 5800X3D neredeyse 13900K ile oyuna bagli olmak kaydiyla bas edebiliyor. 7000 serisinin V-Cache ile gelmesi oyun tarafinda isleri bambaska noktaya tasiyacaktir. Intel'in DDR4 RAM destegi iyi ancak AMD'nin destek vermemesini mantikli buluyorum demeyeyim de yadirgamiyorum. Sifirdan yeni anakart alacagin bir sistem kuracaksan DDR5'e gecmek daha mantikli. Evet, eldeki DDR5 RAM'ler cok ust duzeye cikilmadigi taktirde performans tarafinda muazzam farklar yaratmiyor ama giris - orta seviye DDR5 bellekler ile orta - ust seviye DDR4 bellekler ayni fiyata gelmis hatta DDR4 belleklerin pahali oldugu bile oluyor. DDR5'ler su son 2 ayda inanilmaz ucuzladi.

Ben Intel'in DDR4 devamlılığını baya değerli buldum. Yükseltme noktasında da ekstra maliyet çıkarmamış olacaklar. Ülkemizi de düşündüğümüzde 13100F'i ve 13400F'ü fazlasıyla merak edeceğim. Tercih edilmeleri çok yüksek olacaktır. Full AMD kullanan birisi olarak AMD 7000 atağı şu an için pek makul durmuyor.
Sizce bendeki 12600'ü satıp sıfır olarak; 13100F ya da 13400F alabilir miyim? Sanırım sokette aynı LG1700.

Üstad AMD 7000 işlemcilerde biraz hayal kırıklığı yaratmış olsa da, EXPO teknolojisinin daha oturmadığını ve 3DCache işlemcilerin 2023 ün ocak ayında tanıtılacaklarını da hatırlatırım. Bence bilerek yapılmış bir şey, insanları şaşırtmak istiyorlar ki bunu 5800x3D de yaptılar. Sıcaklık yönünde ve tek çekirdek performansından şüpheli olduğum için düz 7000 serisi beklemek yerine, 5800x3D almıştım hatırlarsanız. Ama böyle mükemmel bir hibrit işlemci, 7000 serisine çıkar ve sadece sıcaklıkları düşürürlerse yine herkesin tercihi olacaktır diye düşünüyorum. Hibrit modeller çıkana kadar DDR5 kısmında bazı şeyler yavaş yavaş oturmuş olur.
Ama atladığınız bir husus var ki bu durumda AMD'nin tekrar bir seri çıkaracağından bahsediyorsunuz? Yani bize sunulan işlemciler bu açıdan yetersiz durumdalar mı demek oluyor? Bunu kabullenemem. Ben "acaba 3DCache gelir mi?" diye düşünerek AMD işlemci alırken düşüneceksem AMD'nin bir miktar kandırdığını düşünürüm. Keza bunu yaparken mevcut işlemcinin fiyatında da değişiklik yapacağını bilmemiz gerekir.

Ben gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki AMD'nin 7000 serisiyle "şu an" için iyi bir izlenim vermedi. DDR5 gelecekte ucuzlar, 3DCache işlemciler gelir, EXPO teknolojisi genişler gibi etmenler bizi hep ileri zamana itiyor. Bundan dolayı Intel'in yaklaşımı daha makul ve daha basit oluyor. Keza sıcaklık hususunda da "-se, -sa" ile bekleyişler içine girmek istemem. Yapmaları gerekir.

Sizce bendeki 12600'ü satıp sıfır olarak; 13100F ya da 13400F alabilir miyim? Sanırım sokette aynı LG1700.
Soket korunacak, evet. Tabii şimdi görmediğim işlemciler hakkında bir fikir sunamam. Keza i5-12600 işlemcisi bence çok güçlü. He tabii bütçe sorununuz yoksa 13100F-13400F ikilisini bir beklersiniz. Performanslarını görürsünüz. Eğer aradaki fiyat farkına oranla size hissedilir bir durum çıkarırlarsa geçersiniz. Beklemek lazım diyorum.

Geniş düşünecek olursak Intel bize yeni işlemcileriyle birlikte DDR4 imkanı da sunuyor. Henüz DDR5'in bir esprisini görmedik. Yani hazır sistemlerimizde DDR4 kullanıyorken güncel bir Intel sisteme geçip RAM'lerimize bu kurulum için kullanmak çok basit bir işlem oluyor. Ben AMD'nin bu direkt şekilde AM5 platformuyla birlikte DDR5 şartını doğru bulmuyorum. Bu geçişi zamana yayarak Intel gibi melez bir durum takınabilirlerdi. Ayrıca yeni işlemcilerin bazı testlerde de yüksek ısılara ulaşmaları hiç makul değil.

Kısacası sıfırdan sistem kuracak birisi için Intel tarafı daha bütçe dostu duruyor. Şahsen birkaç sene içerisinde sistem değişikliğine gidecek olsaydım Intel'e direkt yönelirdim.
Fakat aynı anda hem DDR4 hem DDR5 vermek işlemci içinde kullanılan yerin miktarını artıracak, malum işlemcilerde önemli olan yer. AMD, İntel'e nazaran her nesilde soket değiştirmediği için böyle bir hamle yapmış olabilir. DDR5'e ilk geçtiğimiz yani bu dönem için dediğiniz mantıklı fakat ilerde esprisi kalmayacak. İlerde esprisi kalmadığında intel için yeni anakart almanız gerektiği durumda AMD'de hiç bir şey yapmak gerekmeyecek. Tahminimce bundan dolayı DDR4 desteği vermediler. Şuan için kendim AM4 platformundayım ve yeterli buluyorum, DDR5 ram fiyatları biraz düşüşe geçtiği zaman güncelleme yapmayı düşünüyorum.

Ama atladığınız bir husus var ki bu durumda AMD'nin tekrar bir seri çıkaracağından bahsediyorsunuz? Yani bize sunulan işlemciler bu açıdan yetersiz durumdalar mı demek oluyor? Bunu kabullenemem. Ben "acaba 3DCache gelir mi?" diye düşünerek AMD işlemci alırken düşüneceksem AMD'nin bir miktar kandırdığını düşünürüm. Keza bunu yaparken mevcut işlemcinin fiyatında da değişiklik yapacağını bilmemiz gerekir.

Ben gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki AMD'nin 7000 serisiyle "şu an" için iyi bir izlenim vermedi. DDR5 gelecekte ucuzlar, 3DCache işlemciler gelir, EXPO teknolojisi genişler gibi etmenler bizi hep ileri zamana itiyor. Bundan dolayı Intel'in yaklaşımı daha makul ve daha basit oluyor. Keza sıcaklık hususunda da "-se, -sa" ile bekleyişler içine girmek istemem. Yapmaları gerekir.

Soket korunacak, evet. Tabii şimdi görmediğim işlemciler hakkında bir fikir sunamam. Keza i5-12600 işlemcisi bence çok güçlü. He tabii bütçe sorununuz yoksa 13100F-13400F ikilisini bir beklersiniz. Performanslarını görürsünüz. Eğer aradaki fiyat farkına oranla size hissedilir bir durum çıkarırlarsa geçersiniz. Beklemek lazım diyorum.
Fikirlerinize onay veriyorum, haklısınız. Fakat 3DCache teknolojisini yabana atmak istemiyor. Ayrı bir kulvardaymış gibi tanıtmak istiyor. Kendileri 2023 ocak için duyuru yaptı, tabi o zamana kadar ısınma sorunu ve expo teknolojisini ne kadar çözerler bilemem. DDR5 in şu anlık bir espirisi yok onun dışında.
Bekletmeler hep planlıdır. Artık teknolojiye yetişemez duruma geldik. Seneye de bu hibrit işlemciler tanıtılacak ve çok ciddi performans artışları göreceğiz ama o zamana kadar 7000 serisi bence de hayal kırıklığıdır. (7600x dışında). Maalesef bizi buna itiyorlar. İsterseniz dolandırıcılık diyin, isterseniz başka bir şey. Şov devam edecek gibi.
Bunun yanı sıra günümüzde sistem kurmak ciddi anlamda pahalılaştı, intel DDR4 ile gayet akıllı bir hamle yapmış gibi. Olumlu olarak geri dönüşü olacaktır.

Geri
Yukarı