Intel 14. Nesil İşlemciler Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
C2C116E5-818B-4AF3-A112-B9778D48CD49-1620x1080.jpg

Uzun zamandır süregelen sızıntıların ardından Intel’in 14. Nesil Core “Raptor Lake Refresh” serisi işlemcileri resmi olarak piyasaya sürüldü. Bir süredir satışta olan 13. Nesil Core işlemcilerin “Raptor Lake” adını taşıdığını hatırlarsınız. Buradaki “Refresh” kelimesinden de anlayabileceğiniz üzere, yeni nesil işlemciler mevcut çiplerin minik iyileştirmelerle birlikte yenilenmiş hali. Raptor Lake Refresh serisi yine Zen 4 mimarili […]

Devamı: Intel 14. Nesil İşlemciler Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Eki Görüntüle 1981222
Uzun zamandır süregelen sızıntıların ardından Intel'in 14. nesil Core “raptor Lake refresh” serisi işlemcileri resmi olarak piyasaya sürüldü. Bir süredir satışta olan 13. nesil Core işlemcilerin “raptor lake” adını taşıdığını hatırlarsınız. Buradaki “refresh” kelimesinden de anlayabileceğiniz üzere, yeni nesil işlemciler mevcut çiplerin minik iyileştirmelerle birlikte yenilenmiş hali. Raptor Lake Refresh serisi yine zen 4 mimarili […]

Devamı: Intel 14. Nesil İşlemciler Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Intel boyle devam ederse eve sanayi prizi taktırmamız gerekecek.

Son düzenleme:
Intel'in gelecek nesil 7 nm altına geçmeden, soket ömrü sözü vermeden ilerleyeceği yol kalmadı, yolun sonuna geldi gibi görünüyor. 2023'ün son çeyreğinde tanıtılan işlemcilere bak.. 2 nesil önceki işlemcilerden tek farkı verimlilik çekirdek sayısı ve 400 w güç tüketip, 420mm sıvı soğutmalarla soğutulamaması, ateş yakması.

Intel'in gelecek nesil 7 nm altına geçmeden, soket ömrü sözü vermeden ilerleyeceği yol kalmadı, yolun sonuna geldi gibi görünüyor. 2023'ün son çeyreğinde tanıtılan işlemcilere bak. 2 nesil önceki işlemcilerden tek farkı verimlilik çekirdek sayısı ve 400W güç tüketip, 420mm sıvı soğutmalarla soğutulamaması, ateş yakması.

Bu yüzden yavaş yavaş ARM mimarili işlemcilere kayma olabilir. Hem son zamanlarda güçleri arttı hem de bayağı güç tüketimleri az.

Doğal gazı iptal ettir kombiyi petekleri sök sat bunları alıp tam yükte 5 dk çalıştır cayır cayır olur ev.

Şimdi bir kaç inceleme izledim. Yine çok fazla ısınıyor ve neden AMD'nin 1 yıl önce çıkardığı işlemcilerle yakın performans veriyor. Bu adam 1 yıl önceki işlemciyle yarışıyorsa AMD'nin yeni çıkaracağı işlemciyle ne yapacak? Oyun performansı Ryzen 9 7950x3D'den az, Render performansı 7950x'e kafa kafaya. Ne olacak bu Intel? AMD tek kalırsa bizi Intel'ın yaptığından beter yapar.

Bu yüzden yavaş yavaş ARM mimarili işlemcilere kayma olabilir. Hem son zamanlarda güçleri arttı hem de bayağı güç tüketimleri az.
ARM'ye geçiş olacaktır elbet herkes o geçişi bekliyor ancak low cost-mid range-high end ayrımını donanımsal olarak çoğu kategori kullanıcılara ayrı pazarlayıp satamayacakları için laptoplarda donanım ve bileşen ayrımıyla oled ekranda high end lcd ekranda low cost gibi ayrımlarla gelecektir diye düşünüyorum çünkü mevcut sistemde 3/5/7/9 şeklinde giden pazarda ARM işlemci ortaya sürmek imkansız. ARM işlemciler yapısı ve mimarisi gereği x86 gibi kas gücü değil optimizasyon üzerinden güç bulduğu için segment oluşturmak firmaların işine gelmeyecektir. Herkes 3/5 alıp firmaya yüzlerce dolar vermeden sonuca bakacaktır.

14. Nesil Intel'in AMD'nin Ryzen işlemcilerden önceki tekel olduğu dönem küçük küçük performans artışlarıyla kendini çok geliştirmediği zamandaki haline benziyor. Birkaç video izledim ve 14. Nesil işlemcilerinin çıkmasındaki gerekliliği anlayamadım. Yap çekirdekler üzerinde minik bir overclock al sana yeni nesil.

14. Nesil Intel'in AMD'nin Ryzen işlemcilerden önceki tekel olduğu dönem küçük küçük performans artışlarıyla kendini çok geliştirmediği zamandaki haline benziyor. Birkaç video izledim ve 14. Nesil işlemcilerinin çıkmasındaki gerekliliği anlayamadım.
Hemen size söyleyeyim hocam,
3 nesil işlemci çıkardık artık anakarta söylemi
13. nesil işlemciler daha çıkar çıkmaz 14. neslin Raptor Lake refresh olduğunu bildiği için kullanıcılar 14. nesil için bekledi ve yapmış için yapmış oldular gibi görünüyor

Yeni konular

Geri
Yukarı