13. nesil Intel işlemcilerde neden bilgi yanlışlığı var?

HardPlayer

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Selamlar.

Sistem topluyorum ve Intel'e geçiyorum. Mesela 13. nesil 13700K işlemcide resmi sitesinde FCLGA 1700 soket olduğu yazıyor fakat bütün mağazalarda LGA 1700 olarak yazılmış. Bazı birkaç modelde de bunun gibi yanlış yazımlar gördüm. Hangi bilgi doğrudur?

tech1 (1).pngtech1 (2).pngtech1 (3).png

Fiziksel olarak bir farkı yok sadece BIOS desteği konusunda sorun çıkabilir diye düşünüyorum. FCLGA ve LGA aynı.

1690122171865.png
1690122181777.png
1690122204379.png

I9 13900K modelinde de aynı durum var. Asus anakartların resmi sitesine bakıyorum FCLGA diye bir ibare görmüyorum ancak Intel özellikle FCLGA yazmış. Bu durum için tedirginim açıkçası elimde patlar diye korkuyorum. Anakartım Asus Z690-E sizce uyumsuzluk sorunu olur mu FCLGA ve LGA arasında?

Fiziksel olarak bir farkı yok sadece BIOS desteği konusunda sorun çıkabilir diye düşünüyorum. FCLGA ve LGA aynı.

BIOS konusunda desteğinden kastınız ne mesela boost gibi bir şey mi yoksa nedir? Bir de nasıl anlayacağım anakartın BIOS'unu desteklediğini?

Anakartım Asus Z690-E sizce uyumsuzluk sorunu olur mu FCLGA ve LGA arasında?
Platformdaki en sağlam anakartlar onlar hocam. Hiç dert etmenize gerek yok. Z690 ve Z790 anakartınız varsa sırtınız yere gelmez. Dert etmeniz gereken o ölümcül ısı veren işlemcileri nasıl soğutacağınız. 13900K ev ısıtır.

İşlemciyle özellikle render işlemi yapacağım için 2 fanlı sıvı soğutmadan gideceğim. R5 2600 için de aynısını yapmıştım Masterliquid 240l vardı ancak maalesef onu çıkarmam gerek.

Platformdaki en sağlam anakartlar onlar hocam. Hiç dert etmenize gerek yok. Z690 ve Z790 anakartınız varsa sırtınız yere gelmez. Dert etmeniz gereken o ölümcül ısı veren işlemcileri nasıl soğutacağınız. 13900K ev ısıtır.
Süper o zaman hepinize çok teşekkür ederim aydınlattığınız için. Konu açmadan ufak bir sorum daha olacak. Şu anki işlemcim bu ekran kartını besleyemediğinden mi oyunlarda ekran kartım tam performans çalışmıyor?

Ekran görüntüsü 2023-07-23 173507.jpg

Son düzenleme:
İşlemciyle özellikle render işlemi yapacağım için 2 fanlı sıvı soğutmadan gideceğim. R5 2600 için de aynısını yapmıştım Masterliquid 240l vardı ancak maalesef onu çıkarmam gerek.

Süper o zaman hepinize çok teşekkür ederim aydınlattığınız için. Konu açmadan ufak bir sorum daha olacak. Şu anki işlemcim bu ekran kartını besleyemediğinden mi oyunlarda ekran kartım tam performans çalışmıyor?

Eki Görüntüle 1873481
Ekran kartı ne? 4090 değilse darboğaz falan olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı