Intel 13. nesil neden çok pahalı?

claswan

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
13700KF - Z690-A Rog Strix - TuF RTX 3080 Ti - 32 GB Ram - Kingston KC3000 2TB SSD - NZXT X73 - Phanteks P600S Matte White - EVGA GQ 750W -
Meslek
Aircraft Maintenance Technician
Arkadaşlar kendimce bir Excel listesi hazırladım. MSRP fiyatını güncel kur olarak çeviriyor bu nedenle çıkış fiyatı ile ülkemizde satılan fiyatı kıyaslama şansım oluyor.

1666511640886.png

Satış kar oranı: Aslında burası satan kişinin karı değil kesinlikle. MSRP fiyatı üzerine vergi, kar eklenince ne kadar fark oluşmuş bunu hesaplıyorum. Benim normal hesaplamalarıma göre %15 ila %18 fazlası normal satış fiyatı olması gerekiyorken şu anki hal ortada.

En cazip model 13700KF gibi duruyor.
Fikirlerinizi bekliyorum. Intel mi AMD mi toplamalıyım?
Hemen gelecek sene olmasa da 3-4 sene sonra işlemciyi değişebilirim ancak AMD AM5 soket desteklese bile ilk çıkan AM5 anakartı 4 sene sonra kullanabilecek miyiz? Bence hayır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hâlâ B350 anakartlara bile en güncel işlemciler olan 5800X3D, 5500, 4500, 4100 için BIOS güncellemesi yayınlanıyorsa ve bu kadar uzun destek sağlama düşüncesini AMD gelecekte de benimsediyse, muhtemelen sağlayacaktır. Ama ben bu soket yapısının yakın zamanda yenileneceği düşüncesindeyim. Çünkü AM4 soket ile yapısı aynı ve bu sebeple işlemciler ısınıyor. Daha büyük bir IHS geçişine ve soket yapısına geçilebilir.

Kullanım amacına göre tercih yapmakta fayda var. Bir de şöyle bir şey de var. Teknoloji sürekli olarak değişiyor ve gelişiyor. Yani şu an aldığın işlemci, 6 ay sonra bile çeşitli işlemciler tarafından geride kalacak. Özetle işine yarayanı al geç, çok da kafa yormamak gerek. Ama 14. nesilde soket değişimine gidileceği çok yüksek olasılık. Bu sebeple AM5 platformu şimdilik daha uzun olacak gibi görünüyor.

2023 Ocak ayında AMD 7900x3D ve 7950x3D modelleri çıkacak 200 MB önbellekli onları bekle.

Hocam TR piyasasında bir şeyin rakibi neyse ona göre fiyatlandırılıyor. Olması gereken fiyatı zaten pahalı iken daha da üstüne kar koyuyorlar. Yani uygun fiyatlı geleceğini falan hiç düşünme. Ayrıca onlar çıkınca yine benzer paralara kutudan 6 GHz olarak çıkacak olan 13900KS çıkacak. Bu yarışma böyle sürer gider maalesef...

Hâlâ B350 anakartlara bile en güncel işlemciler olan 5800x3D, 5500, 4500, 4100 için BIOS güncellemesi yayınlanıyorsa ve bu kadar uzun destek sağlama düşüncesini AMD gelecekte de benimsediyse, muhtemelen sağlayacaktır. Ama ben bu soket yapısının yakın zamanda yenileneceği düşüncesindeyim. Çünkü AM4 soket ile yapısı aynı ve bu sebeple işlemciler ısınıyor. Daha büyük bir IHS geçişine ve soket yapısına geçilebilir.

Kullanım amacına göre tercih yapmakta fayda var. Bir de şöyle bir şey de var. Teknoloji sürekli olarak değişiyor ve gelişiyor. Yani şu an aldığın işlemci, 6 ay sonra bile çeşitli işlemciler tarafından geride kalacak. Özetle işine yarayanı al geç, çok da kafa yormamak gerek. Ama 14. nesilde soket değişimine gidileceği çok yüksek olasılık. Bu sebeple AM5 platformu şimdilik daha uzun olacak gibi görünüyor.

Hocam benim demek istediğim aslında tabii ki soket aynı olacak ve BIOS güncellemesi ile bu desteklenecek tabii ki her anakartta olur mu bilmem zira benim Intel anakartıma 1 yıl sonra BIOS güncellemesi bile kesilmişti. Belki de üst modellere vs. veriyorlardır hiç bilmiyorum bu konuyu.

Ama şöyle bir durum var. Soket değişmese bile her geçen yıl yeni teknolojiler geliyor. Anakarta yeni teknolojiler ekleniyor. Aynı anakarta 5 yıl sonra yeni işlemci takılacak mı yine aynı şeyleri yaşayacak mıyız hiç emin değişim.

Ama diğer yandan 1 yıl sonra bu tarihlerde 6-7 bin TL verdiğin anakartı çöp edecek bir Intel var...

Bir diğer sorun da 13700K'nin fiyat olarak rakibi 7700X iken performansta 7900X ile kapışması...

Son düzenleme:
Bir diğer sorun da 13700K'nin fiyat olarak rakibi 7700X iken performansta 7900X ile kapışması...
Çünkü AMD, hâlâ rakibinin 8 core 16 thread işlemci ürettiğini sanıyor. Ama Intel artık değişti. i5 için 6-12, i7 için 8-16, i9 için 10-20 çekirdek mantalitesini bırakalı 2 nesil oldu.

Çünkü AMD, hâlâ rakibinin 8 Core 16 thread işlemci ürettiğini sanıyor. Ama Intel artık değişti. i5 için 6-12, i7 için 8-16, i9 için 10-20 çekirdek mantalitesini bırakalı 2 nesil oldu.

Vallahi hepsini bırakıp 5800x3D alıp birkaç sene daha sistem dizmemeye karar veresim var. Bunda da tek sıkıntı RAM'ler. AMD'de RAM'ler çok önemli biliyorum. Elimde neredeyse bedavaya aldığım 32 GB (8 GB X4) 3600MHz CL20 Patrior Viper RAM'ler var. Bunları satmadan kullanabilir miyim acaba? CL değeri en fazla 18-19 düşürebiliyorum.

Bu durum aslında sizin bir masaüstü bilgisayarı kaç senede bir yenilemek istediğine bağlı. Ben ryzen 7 2700x kullanıyorum, ama artık 13. nesile geçeceğim. her şekilde anakart maliyetine katlanmam gerekiyor. o yüzden AMD ile İntel arasında kaldım. Ancak 5 sene sonra yeni bir sistem kurarım onu da kurarsam. Yani 2-3 sene sonra bir sistem toplamayacağımı bildiğim için AMD'nin 2025'e kadar soket yenilememe durumu beni cezbetmedi.

Bu yüzden fiyat/performans ve sıcaklık watt kullanımını dikkate alarak bir sistem yenileyeceğim. DDR4 ile devam edeceğim. 5 sene sonra DDR6 çıkar belki :)

Vallahi hepsini bırakıp 5800x3D alıp birkaç sene daha sistem dizmemeye karar veresim var.
Ucuza bulursanız en mantıklısı bu olur. Zira kendisi güncel olarak çıkan 7000 ailesinden daha iyi oyun performansı veriyor. AMD'nin en büyük hatası, 7000 serisinin ilk parti üretimine 3D V-Cache koymaması. Koysa şu an ortada olmayan ancak tahmini gücü belli olan 7300X3D bile 13600K'den iyi oyun performansı verirdi.
Bunda da tek sıkıntı RAM'ler. AMD'de RAM'ler çok önemli biliyorum. Elimde neredeyse bedavaya aldığım 32 GB (8 GB X4) 3600MHz CL20 Patrior Viper RAM'ler var. Bunları satmadan kullanabilir miyim acaba? CL değeri en fazla 18-19 düşürebiliyorum.
RAM çipiniz nedir?

Ucuza bulursanız en mantıklısı bu olur. Zira kendisi güncel olarak çıkan 7000 ailesinden daha iyi oyun performansı veriyor. AMD'nin en büyük hatası, 7000 serisinin ilk parti üretimine 3D V-Cache koymaması. Koysa şu an ortada olmayan ancak tahmini gücü belli olan 7300x3D bile 13600K'den iyi oyun performansı verirdi.

RAM çipiniz nedir?

Bu RAM'leri indirimden 1000 TL'ye aldım. Biliyorum şaka gibi ama gerçek. 32 GB 3600 MHz.
Şu anda kullandığım sistem çok eski olduğu için XMP'den şansa 3600 MHz seçebildim yoksa Anakart desteklemiyor bille. Kendim O.C. Yaptığımda sistem açıldı ama stabil olmadı. 3600 MHz CL18 görmüştüm. (Ek olarak CL 20 4000 Mhz görenler de var)
AMD hep hata yapmaya devam ediyor ama akıllanmıyor. Bir yandan da gönlümüzü almayı başarıyor. Bilemiyorum :/

1666514911447.png

1666514995073.png

Bu durum aslında sizin bir masaüstü bilgisayarı kaç senede bir yenilemek istediğine bağlı. Ben Ryzen 7 2700X kullanıyorum, ama artık 13. nesile geçeceğim. Her şekilde anakart maliyetine katlanmam gerekiyor. O yüzden AMD ile Intel arasında kaldım. Ancak 5 sene sonra yeni bir sistem kurarım onu da kurarsam. Yani 2-3 sene sonra bir sistem toplamayacağımı bildiğim için AMD'nin 2025'e kadar soket yenilememe durumu beni cezbetmedi.

Bu yüzden fiyat/performans ve sıcaklık watt kullanımını dikkate alarak bir sistem yenileyeceğim. DDR4 ile devam edeceğim. 5 sene sonra DDR6 çıkar belki :)

Hocam 13. Nesil 100 dereceyi görüyor testlerde. Tabii ki oyunda bu değerleri görmez ama testte 100 dereceyi güzel bir sıvı soğutmayla gören işlemci beni korkutuyor. Akıllara 12. nesilin performansını ısı limiti duvarını aşarak mı elde ettiler sorusunu getiriyor? Daha performanslı ama daha çok ısınıyor daha çok güç çekiyor...

Bu RAM'leri indirimden 1000 TL'ye aldım. Biliyorum şaka gibi ama gerçek. 32 GB 3600 MHz.
Şu anda kullandığım sistem çok eski olduğu için XMP'den şansa 3600 MHz seçebildim yoksa Anakart desteklemiyor bille. Kendim O.C. Yaptığımda sistem açıldı ama stabil olmadı. 3600 MHz CL18 görmüştüm. (Ek olarak CL 20 4000 Mhz görenler de var)
AMD hep hata yapmaya devam ediyor ama akıllanmıyor. Bir yandan da gönlümüzü almayı başarıyor. Bilemiyorum :/

Eki Görüntüle 1551423

Eki Görüntüle 1551424

Hocam 13. Nesil 100 dereceyi görüyor testlerde. Tabii ki oyunda bu değerleri görmez ama testte 100 dereceyi güzel bir sıvı soğutmayla gören işlemci beni korkutuyor. Akıllara 12. nesilin performansını ısı limiti duvarını aşarak mı elde ettiler sorusunu getiriyor? Daha performanslı ama daha çok ısınıyor daha çok güç çekiyor...
Bu RAM'den çıkan Hynix'ler genelde DJR oluyor ve bu çip de Hynix'in OC potansiyeli en iyi olan RAM modeli. Eğer AM4 platformundan bir işlemci tercihi yaparsanız OC konusunda yardımcı olabilirim.

Geri
Yukarı