13 yaş 1.38 boy normal mi?

Öncellikle çok üzüldüm, başınız sağ olsun. O zaman şunu sorayım hiç spor yapıyor musun, yapıyorsan ne tür sporlar yapıyorsun?

Koronadan önce futbol yapıyordum beden dersinde.5.sınıftayken basketbol kursuna gittim. O zamanlarda boyum aynıydı. 3 aydır evdeyim sadece dün dışarı çıktım.

Eh, iki üç yılda 30-40 santim uzaması paranormal olmaz mı?
Öncelikle paranormal değil anormal olmalıydı o kelime. İkinci olarak da hayır olmaz. Hatta çok daha fazla da uzayabilir. Aile bireylerinin boyu ve şu anki yaş, kilo ve boy hesaba katılarak bir persentil hesaplaması yapılıp ortalama ne kadar olabileceğini de görebiliriz.

Soruya gelecek olursak içiniz rahat etsin istiyorsanız mümkünse çocuk endokrinolojisine uğrayıp en doğru cevabı alabilirsiniz. Mesela ben de 13 yaşındayken 1.40 civarındaydım 19 yaşıma geldiğimde 1.80 olmuştum. Elbette beslenmeniz, mümkünse spor yapmanız(basketbol, voleybol vs) boy uzamasını etkileyecek çevresel faktörlerdendir.

Dostum, öncelikle yaşın 15-16 olsun daha sonra bak bu konulara. Çok şikayetçiysen de boyundan gidip endokrine görenebilirsin.

Koronadan önce futbol yapıyordum beden dersinde.5.sınıftayken basketbol kursuna gittim. O zamanlarda boyum aynıydı. 3 aydır evdeyim sadece dün dışarı çıktım.
Başın sağ olsun. Kişiden kişiye değişiyor. Boyunu tam anlamak için yaşın biraz erken bi 15-16 yaşlarına geldiğinde bu konuyla ilgilenirsin.

Arkadaşlar 2007'liyim ben, boyum 1.38. Yaşıma göre normal bir boy mu? Babamlar 1.80 boylarında.

Aileden gelen çekinik genlerle alakalı olabilir ama buna karar vermek için daha erken ergenliğinin ortasına doğru uzarsın daha fazla. Spor yapmayı sakın ihmal etme. Mesela yüzme gibi. Bana çok artısı oldu boy ve fizik açısından tavsiye ederim. Başın sağ olsun bu arada.

Hocam birden uzayabilirsiniz çevremde benden kısa olupta beni bir anda geçen oldu bu arada erkekler 22 yaşına kadar gelişimi sürdürebiliyor kişiden kişiye değişir korkmanıza mani yok. :)

Geri
Yukarı