13 yaş 1.38 boy normal mi?

Bence sen daha ergenliğe hiç girmemişsin her insanın ergenliğe girme zamanı farklıdır mesela ben 13 yaşındayım şu an ve boyum 1.76 ergenliğe senden erken girmiş oldum. Ergenlikte boy ve gövden genişliyor o yüzden bazıları boyu uzun oluyor sonradan fazla uzamıyor bazıları ise liseye geçince bayağı uzamaya başlıyor benim ailemde 1.80 civarlarda geziniyor.

Bence hiç kafanı takma dümdüz devam et hayatına .

Kafana takma demeniz yanlış olmuş.

Ne yapsın sıkıntıdan patlasın mı kendi canını sıkmasına gerek yok Allah vermiş şükretmekten başka şansı yok, ne yapsın çocuk?

Şöyle örnek vereyim; not ortalamanız 60, siz bu ortalamayı "çalışarak" yükseltmeyi mi düşünürsünüz yoksa "Yapacak bir şey yok, Allah bana 60'lık zeka vermiş, ne yapalım?" mı dersiniz?

İleri yıllarda uzayacağını düşünüyorum, ama kafana çok fazla takıyorsan bir endokrin doktoruna gidebilirsin. Bir yakınım gitmişti, testler yapıyor ve eğer hormonların yeteri kadar çalışmıyorsa hormon tedavisine başlıyorsun. Ama gideceksen de şu dönemlerin bitmesini bekle kanımca.

Boyumu hatırlamıyorum ama 13 yaşımda sınıfın en kısası bendim. Şu an 1.87 boyum var. 19 yaşındayım ergenliğe geç girdim biraz ben. Sakallarımda yok.

Geri
Yukarı