13 Yaşımdayım ve Bilgisayarlar Hakkında Bilgim Çok Yüksek Gelecekte İşime Yarar mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
PC konusunda o kadar az şey biliyoruz ki tahmin bile edemessin. Hangi anakart iyidir, hangi işlemci iyidir, bunları bilmek marifet değil. :)

Yukarı bakın:) Neyse onlar örnekti yani onlarla sınırlı değil. bende yapa yapa öğreneceğim hatta bu yaz teknik servisin yanında çalışmak için uğraşacağım. Hatta hikayem de yazarım:) Ama ingilizce için bir çözüm arıyorum:( Çok zayıf.

Yukarı bakın:) Neyse onlar örnekti yani onlarla sınırlı değil. bende yapa yapa öğreneceğim hatta bu yaz teknik servisin yanında çalışmak için uğraşacağım. Hatta hikayem de yazarım:) Ama ingilizce için bir çözüm arıyorum:( Çok zayıf.
Sen hiç yolundan dönme dediğin herşey benimle aynı. Bizde biliyoruz teknolojinin sonu olmadığını, en azından kendi sorunlarını halledebilecek ve çevresine faydası olan bilgili bir birey olmalıyız. Bence herkes bu konuda hemfikirdir. Doğru değilmi sizce ?

Bilgisayardan para kazanmak istiyorsan yazılım, kod bilgin olması gerek. Mesela ben web tasarımı yapıyorum. Tek başıma olduğum için sürekli yapmıyorum ama arada iş alıyorum.

Kesinlikle evet. Kazıklanmayacak kadar, çevremize yardım edebilecek kadar bilsek bile iyidir.

Para değil amacım bakın şu videoya;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
yani benim amacım hem çalışıp hemde bunun gibi bir odamı oyuna ayıracağım.

Bence ileride bir gün PC de tarih olacak. Farklı teknolojiler çıkacak şuan için belki iyi bir sektör gibi gözükebilir. Fakat ileride PC'nin yok olup yeni teknolojiler çıkıp çıkmayacağını net olarak kestiremeyiz. Yani garanti bir meslek değil. Sen bilgisayar işinde çalışırsın. 5-10 sene geçer aradan PC kullanan kalmaz işte o zaman vay haline :)
PC kolay kolay kalkmaz bu piyasadan bence. Adamlar hala konsol diyorlar ama bilmiyorlar ki konsol, PC olmadan yapılamayacağını...

Öncelikle bilgide sınır yok ve hiçbir zaman çok bilemezsin bunu böyle not etmen seni daha başarılı yapıcaktır . İkinci olaraktan bende senin gibi düşünüyorum fakat donanım yerine yazılım okumayı ve yazılım işini yapmayı hedefliyorum . Amma youtube da (belki görmüşsündür) XXXXGAMİNGTR XXXoYnuyorTR XXXX0yundaA gibi kanalların oluşturduğu kitlenin %95 i nin gelecek hayali oyun yapmak . Yani yazılım mühendisi olmak . Bu da benim güvenimi azaltıyor ve içimi ''Acaba böylelerinin arasında kaybolup gidermiyim?'' gibi bir soru ele geçiriyor. Şuanda Türkiyede oyun sektörü çok taze o yüzden belki şansım olabilir diye düşünüyorum .. Neyse senin konu donanımdı ve fazla dağıttım galiba :) Yine de dertlerimi döktüm rahatladım .

*Bu arada yorum atma amacım oyun yapmak hiç kolay değil. İyi bir oyun için (örn. skyrim) 25-50 kişilik bir ekip gerekiyor ve bu ekip en az 1 yıl çalışarak çıkartıyor bu oyunu . Sen tek başına kendini geliştirebilirsin oyun yapma konusunda fakat oyun yapman zor olacaktır. Tek kişilik kadroyla skyrim gibi oyun yapamazsın tabi fakat iyi bir mobil oyun yapman bile en az 6 ayını alır . (Güvenini kırmak için değil , gerçekçi olmak için ve sonradan hayal kırıklığına uğramaman için yazdım.)

Son düzenleme:
PC kolay kolay kalkmaz bu piyasadan bence.

Dediğim gibi ne olacağını bilemezsin bencelerle de olmaz bu iş. Sonuçta hayatının yarısı bu mesleği yapmakla geçecek iyi seçmelisin mesleğini. Fakat bana sorarsan bu şekilde devam et ileride kesin kararını vereceğin zamanki teknoloji ve gelişmelere göre seçip seve seve yaparsın. Bu arada beni yanlış anlama ülkemizdeki üniversite mezunlarının %80'i okuduğu mesleği yapmıyor. Bu yüzden söylüyorum :)

Not: Ayrıca arkadaşlara katılıyorum yazılım okumak kesinlikle daha iyi olacaktır.

PC kolay kolay kalkmaz bu piyasadan bence.

Dediğim gibi ne olacağını bilemezsin bencelerle de olmaz bu iş. Sonuçta hayatının yarısı bu mesleği yapmakla geçecek iyi seçmelisin mesleğini. Fakat bana sorarsan bu şekilde devam et ileride kesin kararını vereceğin zamanki teknoloji ve gelişmelere göre seçip seve seve yaparsın. Bu arada beni yanlış anlama ülkemizdeki üniversite mezunlarının %80'i okuduğu mesleği yapmıyor. Bu yüzden söylüyorum :)

Not: Ayrıca arkadaşlara katılıyorum yazılım okumak kesinlikle daha iyi olacaktır.
Okuduğu meslek başka severek yaptığın iş başka. Ben kararımı koydum PC'de uzmanlaşacağım! PC'nin kalkması Bence Sony Microsoft bu şekilde devam ederse zor. Sony reklamcılık kralı. Çünkü Ps4 1080p olacaktı bilmem bir şeyler olacaktı ama hala yok öyle bir dünya... Xbox ise hala Ps4'ün yanına yaklaşamadı grafik konusunda... PC daha karlı şu aşamalarda. Oyununu oynarsın, dersini çalışırsın, araştırmanı yaparsın, programcılık yaparsın ve daha birçok şey... İleride böyle ucu açık bir şeyin önünü ne kesebilecek çok merak ediyorum:)

Bak kardeşim bende 15 yaşındayım hem bu forumdan hem kitaplardan hemde birçok çeşitli web kaynağından çok şey öğrendim.

Bu bilgilerini arkadaşların dedikleri dışında harçlık olarak kullanabilirsin hem bilgilerin eskimez hemde güncel olmaya devam edersin.
Sana tavsiyem benim yaptığım gibi başla mahallene kendi afişlerini asmaya yavaş yavaş tanıt kendini bilgisayar bakkalarını kendini tanıtmak için kullanabilirsin.

Yada bunu yapmak istemiyorsan bir web sitesi aç kod yaz. Eminim bunu da istemeyeceksin.
Oyun kanalını pek önermiyorum. Bilgin yanı sıra bilgin oturmuş olabilir ama ergenlik dönemine yeni girdiğin için sıkıntı çıkabilir bir süre deneme.

Daha bir çok şey önerebilirim ama şu anda biraz meşgulüm daha sonra eklerim.

@Recep Baltaş abim sende bir göz atsan hani:) Sen yaşadın bunları. @Deep3nough gel kardeşim bir sarılalım:) Ben bu arada oyun yapmak istiyorum dedim mi ki? Oyun videoları çekmek istiyorum dedim:)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı