13 yaşında 181 cm çok mu?

@Mert Atakann @Cozen24 hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo almamı sağlayacak bir besin biliyor musunuz?
Dostum bu kişiden kişiye değişir. Ben o zaman diyetisyene gittiğimde 3 aylık bir besin programı vermişti. 3 ayın sonunda sadece 2 kilo aldım. Detaylı bakıldı ve tiroid hormonları hızlı çalışıyor dediler. Üzerine bir de günde çift basketbol antremanım olunca bu tempoyla ne yersen ye alman çok zor dediler. Liseye geçişle birlikte hem hormonlar duruldu hem de ben daha düşük bir tempoda basketbol oynama başlayınca kilo almaya başladım.

Ancak şunu söyleyebilirim; doyduğunu hissettiğin an masadan kalkıyorsan kilo alman zor. Kilo alma bilinciyle ne kadar yiyebiliyorsam yedim normal öğünlerimde. Biraz acıktığımı her hissettiğimde gidip bir şeyler atıştırdım. Benim seninki kadar bir rahatsızlığım yoktu açıkçası zayıf olmakla ilgili. Ancak bu şekilde beslenmeye başladığımda o zamanlar boyum 1.85 civarıydı ve kilom 60'dı. Sadece fazla yemek yemeye özen göstererek kilomu 78'e kadar çıkarmıştım.

İnternet üzerinde yaş, kilo ve boy gibi bilgilerini girerek günlük alman gereken tahmini kaloriyi hesaplatabilirsin. Bir kaç gün içinde yediğin tüm besinlerin de kalorisini araştırıp ortalama bi tablo çıkarabilirsin. Ancak dediğim gibi o çağlarda vücut kilo almak istemezse olmuyor. Kendi fikrim senin boy uzaman durmuş. İyi beslenirsen yavaş yavaş kilo almaya başlayabilirsin. Ben hiç bir toz, ek gıda gibi takviye almadım. O yaşlarda senin de almanı önermem.

Yeni konular

Geri
Yukarı