13 yaşında kasten orucu bozarsak ne olur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hem kendiniz yanlışlıkla boğazına su kaçırmış diyorsunuz hem de bozuldu diyorsunuz yanlış yönlendirmeyin insanları din konularının yanlışı olmaz. 13 yaşındaki arkadaşa gelmiş 60 fakiri doyurmaktan falan bahsediyorsun bilmiyorsanız yorum yapmayın.

Hocam ben öyle bir şey yapacak demiyorum. Arkadaşı bilgilendirdim ben. Arkadaş 61 gün tutmaya gerek var mı diyor nerenizle okuyorsunuz. Ben de arkadaşı bilgilendirdim ve buna gerek yok. Sadece bugünün kazasını tutmanıza gerek var dedim. Biraz doğru okuyun ve eğer boğazına su kaçarken oruç tuttuğu aklında ise o günün orucu bozulmuş olur.

Şafii mezhebine göre ise; abdest veya gusül alırken ağız ve buruna az miktarda alınan su, elde olmayarak boğazdan inerse oruç bozulmaz. Ancak serinlemek veya suyla oynamak ya da abdest ve gusülde gereğinden fazla abartılı bir şekilde ağza ve buruna su almak gibi meşru olmayan bir sebeple su boğazdan aşağı inerse oruç bozulur. Çünkü bu durumda oruçlu kişi kendisine emredilmeyen bir işi yapmıştır.

Bu hükmü kendinle kıyasla. Hangisini yaptıysan ona göre hükme uy. Yaşının da bir önemi yok ayrıca. Ergenliğe girdikten sonra ister 13 yaşında ol ister 20 yaşında ol, bilerek bozduysan kazasını yapman gerekir.
Şafii mezhebini söylemişsiniz saolun birde Hanefi mezhebini açıklayın.

Ne fark var hocam? Siz Allah mısınız?

Yanlışlıkla unuttum diyor konu içi mesajda. Demek ki oruç bozulmaz.

Başlıkta kasten yazdığı için "Ergenliğe girdin mi?" Manasında soru sordum olması gerektiği gibi.
Hocam siz nerenizle okuyorsunuz bazen hiç anlamıyorum. Arkadaş yanlışlıkla unuttum demiyor yanlışlıkla boğazıma su kaçırdım diyor.

Hocam siz nerenizle okuyorsunuz bazen hiç anlamıyorum. Arkadaş yanlışlıkla unuttum demiyor yanlışlıkla boğazıma su kaçırdım diyor.
Ya arkadaşım adamın asabını bozma arkadaş yanlışlıkla diyor yanlışlıkla. Kendin söylüyorsun ya.

Yanlışlıkla kaçırmış. Ne farkı var açıklayabilir misiniz?
Hocam hata ile kaçırınca oruç bozuluyor. Ben bir sürü kaynaktan baktım. Eğer kasıtlı olarak yutarsan 60 gün kefaret gerekiyor eğer yanlışlıkla olduysa kazası gerekiyor ve oruç bozuluyor.
Ya arkadaşım adamın asabını bozma arkadaş yanlışlıkla diyor yanlışlıkla. Kendin söylüyorsun ya.
Hocam siz benim asabımı bozmayın. Hata ile oluncada bozuluyor oruç. Eğer hata ile kaçırdığı esnada oruç aklında değil ise bozulmuyor. Ama kaçırdığı esnada oruç olduğu aklında ise bozuluyor oruç. Ve sadece 1 gün kaza gerkiyor.

Şafii mezhebini söylemişsiniz saolun birde Hanefi mezhebini açıklayın.

Orucun bozulması konusunda hata; abdest sırasında ağzını çalkalarken isteği dışında boğazına su kaçması örneğinde olduğu gibi, orucu bozan fiilin orucu bozma kastına dayalı olmayarak meydana gelmesidir. Orucu bozan fiilin hataen yapılması orucu bozar ve yalnızca kazayı gerektirir.

Oruç bozulur ve kazasının edilmesi gerekir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oruç bozulur ve kazasının edilmesi gerekir.
Kazadan kasteddiği 1 gün hocam evet. Sadece 1 gün kaza gerekir. Ama "bilgili" arkadaşlar asabımı bozmayın yanlışlıkla falan diyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı