13 yaşında kodlamaya nereden başlanmalı?

Python en iyisi; arada sırada diyagram çalışırsan o da seni geliştirir, bana eğlenceli geliyor kaldı ki diyagram ile sağlıklı bir algoritma oluşturabiliyorsan veya herhangi bir şekilde algoritma oluşturabiliyorsan yazılımda sadece geriye yazmak kalıyor bu yüzden yazılım hiç bilmeyen biri bile 1 ay içinde yeterli seviyede dili öğrenebilir.
Düzenleme: Yazmak dediğim ise yukarda "bitwise" ın dediği gibi İngilizce kelimeleri kullanmak oluyor onu da internetten bakarak rahatça yapabilirsin.

Hocam şimdi direk Python veya C ye başlamanız eğer hiçbir bilginiz yoksa zor olacaktır öncelikle algoritmaları anlamaya, kod mantıklarını çözmeye ve yapıları öğrenmeye başlayın ilginizi güçlendirmek adına yaşınızdan ötürü block-based programlar ile başlayabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki arkadaşın da belirttiği gibi İngilizce ve matematik bu öğrenme olayının ana elementlerin. Kitap, kurs vs deneyebilirsiniz fakat kesinlikle ezberlemeyin mantığını anlayın yoksa ezberlediğiniz kodların etrafında donup durursunuz öylece.

Python ile başlaman daha iyi olur. Mantığı kavradıktan sonra üzerinde çalışmak istediğin platforma göre yeni bir programlama diline geçersin. Örneğin;
Android app geliştirmek için Java, Kotlin.
İOS app geliştirmek için Swift, Objective-C
Masaüstü app için C, C++, Java, C#.
Web app için PHP, ASP, Javascript vs...

Dostum sosyal medya hesabını yazabilirsen özelden yardımcı olabilirim. Herkes ayrı kafada konuşuyor ben sana mantığı ile hepsini açıklayabilirim.

Geri
Yukarı