1300 TL M.2 SSD önerisi

Sıcaklık konusunda bir sorun yaşatmaz değil mi? Laptopta kullanıyorum, soğutmak için laptopun içinde bir soğutucu blok da var.
Ben de laptopta kullanıyorum, sadece küçük bir parça termal ped var üzerinde. Yoğun kullanımda 70 dereceyi bazen görüyor ama performans düşmüyor. Yoğun kullanım dediğim şey de 100 GB kesintisiz yazma ve okuma işlemi. Oyun sırasında 55 derece sadece. Isınan şey de yongalar değil bu arada, kontrolcü ısınıyor sadece.

Oyun depolama için DRAM'siz modeller de iş görür, P5 IOPS okuma değeri çok yüksek değil, oyunlar için önemli bir nokta bu.

Ben yazılımla uğraşıyorum, işimi gayet iyi görüyor. Sonuç olarak sağlam ve performanslı bir SSD isterseniz öneririm P5'i.

Ben de laptopta kullanıyorum, sadece küçük bir parça termal ped var üzerinde. Yoğun kullanımda 70 dereceyi bazen görüyor ama performans düşmüyor. Yoğun kullanım dediğim şey de 100 GB kesintisiz yazma ve okuma işlemi. Oyun sırasında 55 derece sadece. Isınan şey de yongalar değil bu arada, kontrolcü ısınıyor sadece.

Oyun depolama için DRAM'siz modeller de iş görür, P5 IOPS okuma değeri çok yüksek değil, oyunlar için önemli bir nokta bu.

Ben yazılımla uğraşıyorum, işimi gayet iyi görüyor. Sonuç olarak sağlam ve performanslı bir SSD isterseniz öneririm P5'i.
Peki anlamadığım kısım şu, IOPS okuma değeri ne oluyor? Biraz baktım Google'dan fakat pek bir şey anlamadım.

DRAM denen özellikten dolayı mı yazma ve okuma hızından dolayı mı? Ya da kronik sorun?
DRAM bulunmayan modellerde her şey NAND yongaların üzerinden yürütülüyor, ki bu da doğrudan diskin ömrünü etkiliyor. Bunun dışında HMB sistemi DRAM kadar sağlıklı çalışmıyor.

Peki anlamadığım kısım şu, IOPS okuma değeri ne oluyor? Biraz baktım Google'dan fakat pek bir şey anlamadım.
Rastgele küçük dosyaları okuma ve yazma işlemlerine deniyor.
Çok fazla parçası olan program ya da oyunlarda bu değer ne kadar yüksekse o kadar hızlı işlem görülüyor. Aslında oyunlar için çok önemli değil, P5 saniyede 4KB parçalardan; toplam 900 MB rastgele okuma işlemi yapabiliyor. Oyunlar için gayet iyi. Bu bütçede de pek alternatif yok sanırım. P5 en iyi tercih olur bence. Alternatif olarak da SN750.

Geri
Yukarı