1300 TL Monitör Dahil Sistem Toplama

Kavin

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum. Maalesef bütçeyi arttıramam. Sadece CS:GO, LoL, ETS2 gibi online oyunlar için kullanacağım. Baya eski bilgisayarımdan 400W eski bir PSU, bir kasa (baya eski) ve 40GB bir HDD var. Şimdiden teşekkürler :)

O PSU'ya güvenmemize imkan yok. HDD büyük ihtimalle SataIII değil.

Siz yine de PSU'nun da HDD'nin de modellerini belirtin.

Bütçe aşırı düşük olduğu için aklıma gelen tek şey monitörü ikinci el alıp IGPU veya APU bir sistem toplamak.

@.I.N.И.A. Neredeyse sistemden pahalı monitör neden?

En iyi performans için 720p monitör alınmalı.

@.I.N.И.A. Neredeyse sistemden pahalı monitör neden?

En iyi performans için 720p monitör alınmalı.
Çünkü ne kadar zorlarsak zorlayalım. Bu vergilerle ve dolar kuruyla 1300 TL adam akıllı sistem toplayamayız. Mönitörsüz bile zorken... Arkadaş CS:GO ve LoL oynayacak zaten. Sistemin altyapısı DDR4 güncel. İşlemci içindeki Intel Grapıch 610 zaten bu oyunları oynamasına yeter. Mönitör olarakta CS:GO oyuncusu olduğu için ve bu sistem CS:GO ve LoL dışında oyunları oynayamacağı için bari bu oyunları adam akıllı keyifle oynasın. CS:GO'da 75 Hz ve düşük tepkime süresi önemli. Bir de en azından adam akıllı bir mönitörü olur.

Senin dediğin gibi yapsak eski ve günümüz için yetersiz VGA - DVI çıkışlı 720P alsak. Elimizde fazladan 250 TL bir para kalır. Bu parayı sisteme harcasak hiç bir fark yaratmayacaktır. En azından günümüz için yeterli güncel dijital çıkışlı 1080P mönitörü olsun.

İlerde zaten sistemin altyapı DDR4. 4 GB RAM'ı satıp tek slot 8 GB RAM alır. İşlemci olarakta 7. nesil i5 ya da i7 serisi bir işlemci alır. O günün güncel ekran kartını takıp keyfine bakar. Ama bunlardan önce mutlaka ilk değiştireceğiniz şey PSU olsun. 500W sertifikalı bir PSU alın.

Artan para ile RAM 8GB yapılıp, daha iyi bir HDD alınabilir.

Ayrıca 720 piksel olduğundan çok daha yüksek bir performans alacaktır.

Kısacası sistemi ben kendime alsam öyle yapmazdım. Kendisi bilir.

RAM'ı 8 GB yapabilir. Ama daha iyi bir HDD para kalacağını sanmıyorum. Bugün en kötü RAM 230 TL civarında. Ben artık 720P mönitörün zamanının geçtiğini düşünüyorum. Şimdi alacağı yüksek performans için sonra başı ağrıtmasına gerek yok. Bildiğiniz gibi artık ekran kartları bile analog çıkışlı mönitörleri desteklemiyor. Çeviriciler ile falan uğraşacak sıkıntılı iş. 1080P dijital çıkışlı bir mönitör daha iyi olacaktır.

Arkadaş zaten CS:GO ve LoL oynacağım demiş. Bunlar için 4 GB RAM yeterli. RAM'ı 8 GB yapmak bir performans artışı sağlamaz. Tabi kendi bilir.

En ucuz sıfır 720p monitör 250₺ desek geriye 1050₺ kalıyor.

Bir de ben bir sistem toplamak istiyorum durumu görmek için.

Arkadaş elinde PSU ve Kasa olduğunu belirtmiş fakat PSU'nun markası ve modelini bilmiyoruz.

Eski olduğunu da belirtmiş. Bu yüzden riske atmayıp her şeyi ile toplarsak daha iyi olacaktır.

(HDD'den bahsetmiyorum bile.)

Bu sistemi 1100₺'ye toplayabildim:
  • Intel Pentium G3930 İşlemci
  • ASRock H110M-HDV Anakart
  • Goodram 8GB 2133MHz DDR4 RAM
  • Toshiba P300 1TB 7200Rpm HDD
  • TX K3 300W Kasa
Bütçeyi 50₺ aştı fakat tüm parçalarıyla sıfır bir sistem oldu en azından.

250₺ de monitör desek 1350₺'ye burayı kapatabiliyoruz.

Fakat elinizdeki PSU'nun markasını ve modelini belirtirseniz daha iyi olacaktır.

Kasa da kötü değilse kullanılabilir.

Böylece bu iki parçadan artan para ile monitör geliştirilebilir.

Mönitör olarakta CS:GO oyuncusu olduğu için ve bu sistem CS:GO ve LoL dışında oyunları oynayamacağı için bari bu oyunları adam akıllı keyifle oynasın. CS:GO'da 75 Hz ve düşük tepkime süresi önemli. Bir de en azından adam akıllı bir mönitörü olur.

Emin ol topladığın sistemle 75Hz'ten faydalanamayacak. CS:GO 150-160 FPS'in altındayken her türlü kasıyor zaten.

Sistemi ikinci el toplamanızı şiddetle öneriyorum, düzgün araştırma sonucunda daha kârlı çıkacağınıza eminim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı