Çözüm Özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçen öğrenci belge alabilir mi?

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Hocam 11. sınıflar için geçerli midir? Geçen gün gidip müdüre sordum ve 5.5 gün olursa takdir alamazsın dedi. Bizim müdür pek cahildir ancak biraz korkuttu beni. Sadece 9. sınıflar için mi geçerli yoksa her sınıf için mi geçerli?

Hocam 11. sınıflar için geçerli midir? Geçen gün gidip müdüre sordum ve 5.5 gün olursa takdir alamazsın dedi. Bizim müdür pek cahildir ancak biraz korkuttu beni. Sadece 9. sınıflar için mi geçerli yoksa her sınıf için mi geçerli?

Sizin müdür gerçekten cahilmiş. Yönetmeliği gösterin öğrensin. Her sınıflar için geçerli.

Sizin müdür gerçekten cahilmiş. Yönetmeliği gösterin öğrensin. Her sınıflar için geçerli.

Pardon müdür yardımcısı demek istemiştim. Kendisi kimya öğretmeni olmasına rağmen güvenlik işaretlerini bilmiyor. 9. sınıfın en basit konusunu bilmeyen birini müdür yardımcısı yapmak hangi akla hizmettir anlamıyorum. Böyle öğretmenlerin olduğu bir ülkede açığa geçişleri kapatan bir bakana sahip olduğumuz için de ayrı bir şanslıyız tabii.

Merhaba. Bu konuda forumda çok fazla yanlış bilgi dolaştığı için bilgi yanlışını düzeltmek amacıyla bu konuyu oluşturma ihtiyacı duydum.

Konuyla ilgili MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Madde 160, 8 Eylül 2023'te resmî Gazete'de yayımlanan "MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"teki Madde 49 ile değişmiştir.

Değişiklik öncesi:

MADDE 160-
(1) (Değişik:RG-1/9/2018-30522)
Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;
a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.
(2) (Ek:RG-5/9/2019-30879) Birinci fıkrada sözü edilen 5 günlük devamsızlık süresi, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulaması yapılan okullarda özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı öğrenciler için 10 gün olarak uygulanır.

Değişiklik sonrası:

MADDE 160-
(1)
Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 den aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;
a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.
(2) Üstün başarı belgesi almaya hak kazanan öğrencilere okulun iftihar listesinde yer verilir.

Görüldüğü üzere devamsızlık hakkında olan madde kaldırılmıştır. Kaldırılması ile ilgili Madde 49'u buradan okuyabilirsiniz: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/09/20230908-2.htm

MADDE 49-
Aynı Yönetmeliğin 160'ıncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen,” ibaresi ile aynı maddenin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE Notu: İlkokul ve ortaokulda böyle bir sistem yok ve hiçbir zaman için de olmadı.
Bizim sınıftaki çocuk ilk dönem devamsızlığım var diye belge alamadım diyordu emin misiniz? Ona göre devamsızlık hakkımı kullanacagim da.

Evet hocam şimdi baktım ama sorun o zaman müdür yardımcılarında mı oluyor? Çocuğun ortalaması 80 küsürdü, teşekkür belgesi alamadı.
Öyle oluyor ama ben belgelerin de çok önemi kaldığını zannetmiyorum. Ev belge dolu zaten. Sonuç olarak özürsüz devamsızlık 5’i geçse bile belge alabiliyorsun.

Öyle oluyor ama ben belgelerin de çok önemi kaldığını zannetmiyorum. Ev belge dolu zaten. Sonuç olarak özürsüz devamsızlık 5’i geçse bile belge alabiliyorsun.
Bugün müdür yardımcısı ile görüştüm, onun da kesin bilgisi yok. Yönetmenlik degistiyse 9. sınıflardan başlar vs. dedi.

Bugün müdür yardımcısı ile görüştüm, onun da kesin bilgisi yok. Yönetmenlik degistiyse 9. sınıflardan başlar vs. dedi.

Teknoloji forum moderatörü bile müdür yardımcısından daha iyi biliyor şu yönetmeliği, halimize bakın. :D Yönetmelik değiştiyse 9. sınıftan başlar demesi yanlış. Her düzeyde geçerli bu. Açıp yönetmeliği gösterin.

Geri
Yukarı