13400F için soğutucu önerisi

Hocam meraktan soruyorum kaç derece fark oluşturuyor üstteki fanlar?
O kadar hassas bir test yapmadım. Zamanım olmadı. Devasa bir fark olmasa da kasa içindeki havanın takliyesine de katkıda bulunuyorlar. Yoksa boşuna Pull&Push denen olayı yapmazlardı videolarda da izlediğimiz kasalarda.

Aslında tek sebebi Halo fanlarımın yerini değiştirmek istememem. Soğutucuyla gelen fanların CFM değerleri daha yüksek ve radyatör için uygun ama Halo fanlar kasa fanı olarka geçiyor, düşük CFM değerinde. Bİraz hem o nedenle hem de seviyorum böyle değişik şeyler denemeyi. BU arada o tepedeki iki fan Portable. Dilediğim zaman pıt diye çıkıyor zaten. Fakat orada olmalarının soğutmaya ciddi bir katkı yaptıkları kesin. 4.5ghz 1.18v sabit ayarlarda beni tatmin eden sıcaklıklar veriyor.

O braketler evet çıkmıyor içinden çünkü çok yeni bir model değil. Çıktığı zaman büyük ihtimalle yeni geçiliyordu güncel soket tiplerine. Ama Corsair'den talep edilebiliyor diye biliyorum ücretsiz bir şekilde. Ben ana kartımın ARGB çıkışlarından birine çoğaltma maksatlı kasanın kendi hub'ını, diğerine de Alfais'in sata'dan güç alan sadece çoğaltma amaçlı aparatını kullanıyorum.

Ama kontrolcü şeklinde almak istiyorsan şu ürün de çok güzel:

Ama direkt Alfais'i kendi kontrolcüne bağlayıp bir uzantısı olarak kullanabilirsin. Sadece bu kontrolcüler belli bir led/piksel adedinden fazlasında zorluk çekiyor sanırım güç dağıtmakta. Alfais'in ayrıca Sata'dan güç alması bir katkı sağlıyor ama yeterli gelemeyebiliyor. Monitör arkasına dizdiğim ARGB şerit ledlerimin u. kısmına yeterli voltaj gitmediğinden beyaz değil sarıya dönük yanıyordu. Ucuna sadece 4 - kutuplarına USB ile 5v destek veriyorum. O sayede iki uçtan güç verince toparlıyor kendini.
Benim isteğim soğutucunun pompa ve tüm fanlarını msi mystic light uzerinden kontrol etmek. Eğer bunu yapamayacaksam da kasadaki fanlar normal rgb. Hepsini senkronize kullanabileceğim bir aygıt arıyorum. Attıklarınız parçalarla uyumlu mu tam anlayamadım. Galiba soğutucudan çıkanlar 3 pin anakarttaki 3+3 pin sizin attıklarınız da 3+3.

Maalesef RGB ve ARGB efektleri birbirinden çok farklı şekilde ilerliyor. İkisini bir arada senkron çalıştıramıyorsunuz. Animasyonları ve komut sistemi de farklı led özellikleri farklı olduğundan.

Maalesef RGB ve ARGB efektleri birbirinden çok farklı şekilde ilerliyor. İkisini bir arada senkron çalıştıramıyorsunuz. Animasyonları ve komut sistemi de farklı led özellikleri farklı olduğundan.
Biliyorum "soğutucu kablolarını mystic light üzerinden kontrol etmek istiyorum." Bunun için bir ürün var mı?

Biliyorum "soğutucu kablolarını mystic light üzerinden kontrol etmek istiyorum." Bunun için bir ürün var mı?
Herhangi bir Y tipi ARGB çoğaltıcı kablo ile direkt 3-5 farklı donanımı direkt ana karta bağlayarak yazılım üzerinden kontrol edebilirsin ya da daha önce de paylaştığım Dark marka Hub veya benzeri ürünlerle de yine ana kartına bağlayarak yazılım üzerinden kontrol edebilirsin. Burada amaç ana karta bağlı olmanın yanı sıra HUB kullanacaksan da ana karta bağlanma desteği vermesi.

Herhangi bir Y tipi ARGB çoğaltıcı kablo ile direkt 3-5 farklı donanımı direkt ana karta bağlayarak yazılım üzerinden kontrol edebilirsin ya da daha önce de paylaştığım Dark marka Hub veya benzeri ürünlerle de yine ana kartına bağlayarak yazılım üzerinden kontrol edebilirsin. Burada amaç ana karta bağlı olmanın yanı sıra HUB kullanacaksan da ana karta bağlanma desteği vermesi.

Hocam hangi ürünü alacağımı inan anlayamadım.

20230221_130023.jpg

Böyle bir çoklayıcı var.
20230221_130144.jpg

Bu çoklayıcıların fanlara bağlanacak kısmı rgb 4 pin.
20230221_125942.jpg

20230221_125946.jpg

Çoklayıcının anakarta bağlanan kısmı argb. Anakartımda rgb 4 pin soketi var. Kafam çok karıştı. Fanların soketleri nasıl rgb oluyor da bu dönüştürücü sayesinde argb bağlanıyor. Böyle bir şey mümkün mü ki ? Kısacası siz en doğru olan ürünü atın. Ben de alayım.

Dostum bak kutunun içerisinden bu ilk fotoğrafta paylaştığın Corsair fan argb kafalarını dönüştürmeye yarayan aşağıdaki videoda da göreceğin (saniyelerine göre link attım) aparatı taktığın an kontrolcüye uyumlu hale dönüşüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dostum alfais alırsam bağlayamayacağım. Anakartımda 4 pin rgb dışında bir şey yok. Bana gereken psudan güç alarak çalışabilecek argb kontrolcü hub. @KafadanKontak

Screenshot (2).png

Anakartımdaki port sağdaki olan 12v 4 pin rgb.

Dark kontrolcüsünün zaten özelliği kumandalı olması. Yani ana karta bağlanmadan direkt PSU'dan aldığı güç ile kumandasıyla çalıştırbiliyorsun bağladığın tüm ARGB ekipmanlarını. Ana karta bağlantı desteği ayrıca bir özelliği ama o olmadan da kumandadan bahsettiğn şekilde çalışıyor. Kızılötesi değil 2.4ghz olduğu için de hem uzaktan hem de herhangi bir açıdan kumanda rahatlıkla işlev gösterecektir.

Bence sen biraz kendi kendine kafanı karıştırıyorsun. Sana daha önce linkini attığım ekipmanların sitelerine girip biraz daha detaylı inceleme yapsaydın en başından daha rahat çözebilirdin aklındaki soruları.

En basite indirgeyecek olursak:

H100 RGB'nin fanlarını kutusundan çıkan 3pin 5v ARGB dönüştürücüyle, Psu'dan güç alan DARK ARGB kontrolcüye bağlayarak kumandayla bir çok renk ve efekt seçeneğiyle kontrol edebilirsin.

Dark kontrolcüsünün zaten özelliği kumandalı olması. Yani ana karta bağlanmadan direkt PSU'dan aldığı güç ile kumandasıyla çalıştırbiliyorsun bağladığın tüm ARGB ekipmanlarını. Ana karta bağlantı desteği ayrıca bir özelliği ama o olmadan da kumandadan bahsettiğn şekilde çalışıyor. Kızılötesi değil 2.4ghz olduğu için de hem uzaktan hem de herhangi bir açıdan kumanda rahatlıkla işlev gösterecektir.

Bence sen biraz kendi kendine kafanı karıştırıyorsun. Sana daha önce linkini attığım ekipmanların sitelerine girip biraz daha detaylı inceleme yapsaydın en başından daha rahat çözebilirdin aklındaki soruları.

En basite indirgeyecek olursak:

H100 RGB'nin fanlarını kutusundan çıkan 3pin 5v ARGB dönüştürücüyle, Psu'dan güç alan DARK ARGB kontrolcüye bağlayarak kumandayla bir çok renk ve efekt seçeneğiyle kontrol edebilirsin.
Teşekkür ederim kafamı karıştıran kısım fanların 4 pin rgb çıkışlarının olması ve dönüştürücüyle anakarta 3pin argb olarak takılması. Fan çıkışlarının neden 4pin olduğunu anlayamadığımdan bunca karmaşa oldu.

Geri
Yukarı