13600K boşta 30 derece, hafif yükte 70 derece, tam yükte 97 derece

Ahmet288rii

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Yeni bir bilgisayar topladım. GeForce RTX 3060 Ti mevcut. İşlemci i5-13600K. Boştayken 30 civarında sıcaklık varken, ufak bir oyun oynarken bile veya Discord yayınında bile 70'lere çıkıyor. Daha da kötüsü Render alırken 97'ye çıktığını gördüm. Bu sıcaklıklar nedendir? Sıvı soğutucu ve 2 adet de fan var, sorun nerede olabilir? Bu sıcaklıklar normal mi? Normal değilse nedeni nedir?

Değerli yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba. Yeni bir bilgisayar topladım. GeForce RTX 3060 Ti mevcut. İşlemci i5-13600K. Boştayken 30 civarında sıcaklık varken, ufak bir oyun oynarken bile veya Discord yayınında bile 70'lere çıkıyor. Daha da kötüsü render alırken 97'ye çıktığını gördüm. Bu sıcaklıklar nedendir? Sıvı soğutucu ve 2 adet de fan var, sorun nerede olabilir? Bu sıcaklıklar normal mi? Normal değilse nedeni nedir?

Değerli yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sıvı soğutmayla bu değerler çok fazla termal macun düzgün sürüldü mü? Ya da belki tuhaf ama olabiliyor sıvı soğutmanın jelatinini çıkardınız mı?

Jelatini çıkardınız mı? Termal macunu doğru sürdünüz mü? doğru montajladığınıza emin misiniz?

Teşekkür ederim yanıtınız için. Termal macun sürdüm evet. Jelatin çıkardım. 240mm sıvı soğutucu olmasına rağmen böyle. Üstelik çok yüklenmiyorum. Başka ne olabilir sizce?

Jelatini çıkardınız mı? Termal macunu doğru sürdünüz mü? doğru montajladığınıza emin misiniz?
Teşekkür ederim, evet eminim. Montajda bir sorun yok gözüküyor.

Teşekkür ederim yanıtınız için. Termal macun sürdüm evet. Jelatin çıkardım. 240mm sıvı soğutucu olmasına rağmen böyle. Üstelik çok yüklenmiyorum. Başka ne olabilir sizce?

Teşekkür ederim, evet eminim. Montajda bir sorun yok gözüküyor.

Hocam günlük kullanım için bir güç planı oluştur ve Turbo Boost'u kapat. Benim laptopta boştayken bile 4 ile 4.8 GHz arası çalışıyordu Turbo Boost'u kapatınca temel hıza sabitledi kendini sorunsuz kullanıyorum. Oyun ve gündelik kullanım için iki ayrı güç planı kullan sorun düzeldi mi diye kontrol et.https://forum.modartpc.com/konu/amd-ve-intel-islemcilerde-cpu-turbo-boost-ozelligini-kapatmak.4150/ buradan bakarak kapatabilirsin.

Hocam günlük kullanım için bir güç planı oluştur ve Turbo Boost'u kapat. Benim laptopta boştayken bile 4 ile 4.8 GHz arası çalışıyordu Turbo Boost'u kapatınca temel hıza sabitledi kendini sorunsuz kullanıyorum. Oyun ve gündelik kullanım için iki ayrı güç planı kullan sorun düzeldi mi diye kontrol et.https://forum.modartpc.com/konu/amd-ve-intel-islemcilerde-cpu-turbo-boost-ozelligini-kapatmak.4150/ buradan bakarak kapatabilirsin.

Çok ağır oyunlar dışında günlük kullanım için ayarladığın güç planını kullan.

Çok ağır oyunlar dışında günlük kullanım için ayarladığın güç planını kullan.

Hocam laptop olsa güç planı oluşturulabilir. Ancak 240 mm sıvı soğutma alınıyorsa bu işlemcinin soğuması lazım.

Hocam laptop olsa güç planı oluşturulabilir. Ancak 240 mm sıvı soğutma alınıyorsa bu işlemcinin soğuması lazım.

Masaüstünde niye güç planı oluşturamasın oluşturuluyor diye biliyorum ama dediğin de doğru idare etmek için demesini öneriyorum yine de soğutma sorunun çözene kadar.

Masaüstünde niye güç planı oluşturamasın oluşturuluyor diye biliyorum.

Yok hocam güç planı oluşturulur zaten. Sadece sıvı soğutma ile bu işlemci tam yükte bile çok ısınmamalı onu demek istedim.

Geri
Yukarı