13700K için hava soğutma önerisi

Hocam size tavsiyem en azından bir 360Mm'lik bir sıvı soğutma almanızdır.
Eğer konu sahibinin kasasının marka ve modelini bilmiyoruz. Konu sahibinin kasası imkan veriyorsa evet tamamen katılıyorum size 360mm'lik sıvı soğutucusu takması gerekiyor. Ama bazı kişilerin kullandığı kasaların desteği 240mm'den fazla olmayabiliyor 360mm desteği olsa bile aparatı gerekebiliyor. Ben de o yüzden minimum 240mm demiştim.

Hocam geçen bir forumda bir yazı gormuştum şayet gerçek testler ile iyi bir hava soğutma ile sıvı soğutmaların arasında aman aman bir fark olmadığını görmüştüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
video hakkında goruşlerini de almak isterim

Normalde birkaç haftalık konu diye yazmayacaktım ama not olması adına şunları ekleyeyim. Bu arkadaş CPU-Z, C23 falan atıyor ve bu testlerde ekran kartı piyasada yok. Siz oyuna girince 60-75 dereceye çıkan GPU'nun yükselen sıcak havasını fan tutup CPU bloğuna basıcak. O zaman ne olacak? Adam resmen CPU render simülasyonu test etmiş. Oyun değil. Tabii hiçbir oyunda bu kadar yüzde ile oynamıyoruz. Hele 13700k oyunda %100 tabii ki görmeyecek ama sıvı soğutma ben de her ne kadar sevmesem de artık elzem olmaya başladı. GPU, CPU TDP'leri çok yükseldi. Sadece pompası, fanı ile illallah ettiren bir şey almayın. Aldığınıza, alacağınıza pişman olursunuz ya da umarım almamışsınızdır. 2 hafta geçmiş :D

Eğer konu sahibinin kasasının marka ve modelini bilmiyoruz. Konu sahibinin kasası imkan veriyorsa evet tamamen katılıyorum size 360Mm'lik sıvı soğutucusu takması gerekiyor. Ama bazı kişilerin kullandığı kasaların desteği 240Mm'den fazla olmayabiliyor 360mm desteği olsa bile aparatı gerekebiliyor. Ben de o yüzden minimum 240mm demiştim.

Doğru söylüyorsunuz.

Normalde birkaç haftalık konu diye yazmayacaktım ama not olması adına şunları ekleyeyim. Bu arkadaş CPU-Z, C23 falan atıyor ve bu testlerde ekran kartı piyasada yok. Siz oyuna girince 60-75 dereceye çıkan GPU'nun yükselen sıcak havasını fan tutup CPU bloğuna basıcak. O zaman ne olacak? Adam resmen CPU render simülasyonu test etmiş. Oyun değil. Tabii hiçbir oyunda bu kadar yüzde ile oynamıyoruz. Hele 13700k oyunda %100 tabii ki görmeyecek ama sıvı soğutma ben de her ne kadar sevmesem de artık elzem olmaya başladı. GPU, CPU TDP'leri çok yükseldi. Sadece pompası, fanı ile illallah ettiren bir şey almayın. Aldığınıza, alacağınıza pişman olursunuz ya da umarım almamışsınızdır. 2 hafta geçmiş :D
Hazır sıvı soğutmalar kesinlikle problem çıkarmıyor donanım olarak. Custom'lar da sızdırma gibi sorunlar çıkarıyor. Dediğiniz gibi %100 görmeyecek işlemcisi lakin hava soğutmayla da o işlemci isteseniz de soğumaz. Ben i9 9900K'yı zor soğutuyorum 360mm sıvı soğutucuyla. Stok değil 5.3GHz'e overclocklu işlemcim bu arada. Stok olsa bile zor üst seviye işlemciler için. Ben pompa veya fan sesinden rahatsız olmuyorum. Corsair'ın ML serisi fanlarını takınca hangi marka sıvı soğutucu olursa olsun çok sessiz çalışıyor manyetik olduğu için. Bunu söylemeden geçemeyeceğim iCue yazılımından dolayı Corsair sıvı soğutucu tavsiye etmiyorum ben ne kadar kullansam da.

Hazır sıvı soğutmalar kesinlikle problem çıkarmıyor donanım olarak. Custom'lar da sızdırma gibi sorunlar çıkarıyor. Dediğiniz gibi %100 görmeyecek işlemcisi lakin hava soğutmayla da o işlemci isteseniz de soğumaz. Ben i9 9900K'yı zor soğutuyorum 360mm sıvı soğutucuyla. Stok değil 5.3GHz'e overclocklu işlemcim bu arada. Stok olsa bile zor üst seviye işlemciler için. Ben pompa veya fan sesinden rahatsız olmuyorum. Corsair'ın ML serisi fanlarını takınca hangi marka sıvı soğutucu olursa olsun çok sessiz çalışıyor manyetik olduğu için. Bunu söylemeden geçemeyeceğim iCUE yazılımından dolayı Corsair sıvı soğutucu tavsiye etmiyorum ben ne kadar kullansam da.

Özellikle belli başlı markaların performanslarında denecek laf yok. Fakat siz yine de çok savunmayın. Etraf azımsanmayacak kadar pompa ve leak sorunu ile dolu AiO'larda da. Atıyorum milyarda 1 bile olsa ve o kişi siz olsanız bu olasılık yüzdesinin sizin başınızı yakınca küçük olmasının zerre önemi kalmıyor. Ben halihazırda güvenmiyordum. Üstüne arkadaşımın tezi için artık son anten hesaplamalarını neredeyse yarım gün sürecek şekilde modellemesi gerekiyordu. İşin bir noktasında Cooler Master'ın pompası ölmüştü. Sap gibi kaldı ortada. Sökünce CPU bloğun yeşil olduğunu da gördük. Sızdırmaya başlamış. O zaman sorunu bayağı sıkıntıya soksa da bir türlü hallettik. Şu an 360'lık Arctic kullanıyor yanına da karar verdiğimiz üzere yedek bir E34 Sport Duo aldı. Olurda lazım olursa diye bekliyor.

Corsair soğutma yakasında eve sokacağım bir ürün olmaz. Ne fanı ne de blokları. Yıllardır para kazanıyorsun. Şu fan yapraklarını sessizleştirme üzerine bir arge yap değil mi? Gidip zaten çok da sorunu olmayan fan göbeğinin argesini yapıp saçma bir güncelleme ile maliyetleri yükseltti. Üstüne bir de yazılımı da sorunluysa...😅

NZXT kraken x53 modelini aldım şuan kullandığım işlerimde maks 47 derecede sabit

NZXT kraken x53 modelini aldım şuan kullandığım işlerimde maks 47 derecede sabit
Hayırlı olsun sıvı soğutmanız. Yılda 1 kere işlemcinin termal macununu yenilemeyi unutmayın. Uzun yıllar kullanırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı