13700k için sıvı soğutma önerisi

lAlpertunga

Hectopat
Arkadaşlar selam,

Yakın zamanda konu açmıştım Intel i7-13700K işlemci alıyorum diye ve aldımda. Anakartım H610MD-D4 şu an mevcutta olan sıvı soğutmam;
Cooler Master Liquid V2 240mm sıvı soğutucu bu yeterli olacak mı bunu soğutma internette 100 derece olur kapanır falan yazıyorlar sürekli biraz irkildim açıkçası.
14.000 TL verdikten sonra işlemciye böyle yorumlar görmek beni üzdü çünkü sıvı soğutucuya verecek param kalmadı :(

Aynı işlemciyi Corsair H150 RGB 360mm sıvı soğutma ile kullanıyorum. Sessiz modda fanlar 400-600 RPM arasında dönerken Apex Legends oynuyorum. Isılar boşta 37-40 derece oyunda ise 62-63 derece gördüm. Bende ürünleri ağustos ayında aldım. Eğer uyguna bulursanız Corsair H150 RGB 360 mm alabilirsiniz. 1 ay önce falan 2750 TL gibi çok komik rakamlara düştü. Ben yazın 3700 TL gibi bir rakama almıştım.

Aynı işlemciyi Corsair H150 RGB 360mm sıvı soğutma ile kullanıyorum. Sessiz modda fanlar 400-600 RPM arasında dönerken Apex Legends oynuyorum. Isılar boşta 37-40 derece oyunda ise 62-63 derece gördüm. Bende ürünleri ağustos ayında aldım. Eğer uyguna bulursanız Corsair H150 RGB 360 mm alabilirsiniz. 1 ay önce falan 2750 TL gibi çok komik rakamlara düştü. Ben yazın 3700 TL gibi bir rakama almıştım.
Bu Intel tepe işlemcilerle oyun oynamak değil de render almak eziyet, oyun oynamak sorun olmaz.

Hocam şuan alacak param kalmadı maalesef acaba bu elimdeki yeter mi :/
Kaldıki kasama 360mm sıvı soğutucu sığmaz onuda biliyorum, çünkü 240mm taktırdığımda üstü komple kapladı..
Kasamda ;

Bu Intel tepe işlemcilerle oyun oynamak değil de render almak eziyet, oyun oynamak sorun olmaz.
Yani şuanki 240mm sıvı soğutucum yeterli olurmu hocam?
Genellikle oynadığım oyunlar; Valorant , Pubg , CS , Rdr2

Hocam şu an alacak param kalmadı maalesef acaba bu elimdeki yeter mi :/
Kaldı ki kasama 360mm sıvı soğutucu sığmaz onu da biliyorum, çünkü 240mm taktırdığımda üstü komple kapladı.
Kasamda;

Yani şu anki 240mm sıvı soğutucum yeterli olur mu hocam?
Genellikle oynadığım oyunlar; Valorant, PUBG, CS, RDR2.

Render tarzı işlemler yapmayacaksanız bence yeterli olur. Arada 5-6 derece daha fark olur 360 mm ile oyunlarda. Evet maalesef o kasa bildiğim kadarı ile 360 mm sıvı soğutma desteklemiyor.

Render tarzı işlemler yapmayacaksanız bence yeterli olur. Arada 5-6 derece daha fark olur 360 mm ile oyunlarda. Evet maalesef o kasa bildiğim kadarı ile 360 mm sıvı soğutma desteklemiyor.
İnternette öyle aleni yorumlar varki 100 derecelerden bahsediyorlar boşta 240mm sıvı soğutucuyla 70 derece felan diyorlar.Öyle bir dipsiz kuyuya düştüm ki inşallah öyle değerler görmem..

İnternette öyle aleni yorumlar varki 100 derecelerden bahsediyorlar boşta 240mm sıvı soğutucuyla 70 derece falan diyorlar. Öyle bir dipsiz kuyuya düştüm ki inşallah öyle değerler görmem.

Öyle değerleri göreceğinizi pek sanmıyorum. Olsun olsun ben ben 63 gördüğüm noktalar da sizde Max 70 gibi değerleri alırsın. Ortalama 75 de falan kalır diye düşünüyorum. O dediğiniz değerleri belki renderde görür ya da temas sorunu yaşarsa olabilir diye düşünüyorum.

Öyle değerleri göreceğinizi pek sanmıyorum. Olsun olsun ben ben 63 gördüğüm noktalar da sizde Max 70 gibi değerleri alırsın. Ortalama 75 de falan kalır diye düşünüyorum. O dediğiniz değerleri belki renderde görür ya da temas sorunu yaşarsa olabilir diye düşünüyorum.
E Hadi İnşallah hocam o zaman.. Birde olmazsa ayvayı yedim :/

Yani şuanki 240mm sıvı soğutucum yeterli olurmu hocam?
Genellikle oynadığım oyunlar; Valorant , Pubg , CS , Rdr2
Render almadığın sürece ne yaparsan yap sorun olmaz.
İnternette öyle aleni yorumlar varki 100 derecelerden bahsediyorlar boşta 240mm sıvı soğutucuyla 70 derece felan diyorlar.Öyle bir dipsiz kuyuya düştüm ki inşallah öyle değerler görmem..
Palavra atmışlardır.
13700K silikonu, yüksek derecede yük altında çalışmaya müsait, çok abartıyorlar internette her şeyi.

İstersen git Dark Rock Pro 4 kule tipi soğutucu tak, oyun oynarken yine benzer dereceleri görürsün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Palavra atmışlardır.
13700K silikonu, yüksek derecede yük altında çalışmaya müsait, çok abartıyorlar internette her şeyi.

İstersen git Dark Rock Pro 4 kule tipi soğutucu tak, oyun oynarken yine benzer dereceleri görürsün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Valla hocam yarın gelecek işlemci bakalım ne olacak.Umarım üzmez benide yeterli olur..

Palavra atmışlardır.

Birşey Daha soracağım hocam 650 W Asus Tuf Gaming PSU var yeterli olurmu sizce?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı