Çözüldü 13900k 3070 Ti sistem donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SercanOzkan

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 32GB Vengeance RGB 7000mhz CL34 DDR5
SSD veya HDD modeli
Samsung 980Pro 2TB, Gigabyte Aorus 2TB, ADATA 1TB
Ekran kartı
Evga RTX 3070 Ti
Anakart
Asus Rog Strix Z790-E
İşlemci
Intel i9 13900K
Merhaba, var olan sistemimin upgrade zamanı geldiğini düşünerek donanımlarımı değiştirdim. Fakat sistem tutarsız bir zaman içinde donup kalıyor reset atmak zorunda kalıyorum, bu bazen 4 saat sonra bazen ise 2 saat sonra gerçekleşiyor. PSU gücünü test etmek için aynı anda hem ekran kartımı hemde işlemcimi stres testine soktum ve sorun yaşamadım. Ram ler den olabileceğini düşünerek tek takıp denedim yinede donup kalmaya devam etti ayrıca memtest86 ile denemem sonucu hiç bir sorun hata kodu almadım. Bu seferde anakarttan olabileceğini düşünerek aldığım yere iade edip aynı anakartı farklı bir yerden satın aldım sonuç değişmedi. Sorunun ne olduğunu gerçekten çözemiyorum yardım ederseniz çok sevinirim, kolay gelsin.

PSU: Corsair HX750i Platin

Son düzenleme:
Sorunun PSU dan olduğunu kesinleştirdim. Biosdan işlemciye 90 Derece Limiti koyarak 750 W platinum psu da xmp açık şekilde rahatça çalıştı. Yeni Aldığım 1000W lık PSU ile hem ekran kartını hemde işlemciyi aynı anda strese sokarak 752 - 760 W arası güç tüketiğini boşta ise 150 - 157 W tükettiğini gözlemledim, ilgiç bulduğum şey ise 750W psudan her ikisini aynı anda strese sokarak vadedilen gücün üstüne çıkmasına rağmen sorun vermemişti 🤔 neyseki sorun çözüldü bu konuda bana yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim özellikle Mehmetgs çok sağolun konuyu kilitleyebilirsiniz, herkese iyi çalışmalar.

Son düzenleme:
Sorunun PSU'dan olduğunu kesinleştirdim. BIOS'tan işlemciye 90 derece limiti koyarak 750W Platinum PSU da XMP açık şekilde rahatça çalıştı. Yeni aldığım 1000W'lık PSU ile hem ekran kartını hem de işlemciyi aynı anda strese sokarak 752 - 760W arası güç tüketiğini boşta ise 150 - 157 W tükettiğini gözlemledim, ilgiç bulduğum şey ise 750W PSU'dan her ikisini aynı anda strese sokarak vadedilen gücün üstüne çıkmasına rağmen sorun vermemişti 🤔 neyse ki sorun çözüldü bu konuda bana yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim özellikle mehmetgs çok sağ olun konuyu kilitleyebilirsiniz, herkese iyi çalışmalar.

Sorunun çözülmesine sevindim güle güle kullan. Çözüm olarak işaretlersen hocam aynı sıkıntıları yaşayan başka arkadaşlarda olursa çözümü direk görsün.

Geri
Yukarı