14.000₺ bütçeye cep telefonu tavsiyesi

Bütçe
14.000₺
Şu an kullanmış olduğum iPhone 6 WhatsApp'a girmiyor, kendi kendine ses açıp kısıyor, uygulamalar ve bildirimleri düzgün çalışmamaya başladı. Yeni telefon arayışındayım ve bütçem 14.000₺ civarı.

Telefonda çok üstün özellik aramıyorum. Benim telefondan istediğim şeyler basit, ömrü uzun olsun (en az 4-5 yıl), bu süre zarfında kasma veya donma yaşatmasın. Şöyle ki iPhone 6 bile son 2 yıldır kasmaya başladı, son 5-6 aydır da uygulamalarla ilgili sorun çıkarmaya başladı. Bu sebepten ötürü aslında yine iPhone bakıyorum. iPhone 11 bulabilirsem onu almak var aklımda.

Dün S20 FE ile çok karşılaştırıldığını gördüm ve S20 FE'yi araştırdım. Bu da artık güncelleme almayacağı için ne kadar götürür emin olamadım. Arkadaşım S21 FE önerdi, ona baktım ama onlar da 16.000₺ fiyattan başlıyor. Duruma göre bütçeyi zorlayıp alsam mı diyorum ama Android telefonlar uzun süre götürür mü emin olamıyorum.

Kendimi şöyle özetleyeyim:

• Telefonda hiç oyun oynamam.
  • Aktif bir şekilde sosyal medyayı, LinkedIn'i, gihtub'ı vs. kullanıyorum.
  • Fotoğraf kalitesi de benim için olmazsa olmaz bir şey değil.
  • Realme, Xiaomi, Oppo vs. telefonlara hiç bakmam, bakmak da istemiyorum. Ya Samsung, ya da Apple olacak. Samsung'da da M ve A serisi düşünmüyorum.
Çok fazla şey istemiyorum. Sadece uzun yıllar telefonu rahatlıkla kullanayım istiyorum.

Şu an 3 seçenek var gibi gözüküyor önümde:
  • iPhone 11.
  • Samsung S20 FE.
  • Samsung S21 FE (bunda biraz bütçeyi zorlamam gerek)
Sizin de görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

Şunu diyebilirim ki iPhone 11 normal kullanımda 6 saat götürüyor. Sonuçta devamlı 6 saat bakmayacağınızdan gün boyu yeterli gelir diye düşünüyorum. Eğer bekleyecek vaktiniz yoksa acil ise S21 FE daha uygun seçenek olacaktır ama öncelik 11 bakın.

Şunu diyebilirim ki iPhone 11 normal kullanımda 6 saat götürüyor. Sonuçta devamlı 6 saat bakmayacağınızdan gün boyu yeterli gelir diye düşünüyorum. Eğer bekleyecek vaktiniz yoksa acil ise S21 FE daha uygun seçenek olacaktır ama öncelik 11 bakın.

Şunu eklemeyi unuttum. Ben kamera konusunda S21 FE'yi daha çok beğendim. Ama bazı yerlerde 11'in video kalitesini beğendim.

Son düzenleme:

Şunu eklemeyi unuttum. Ben kamera konusunda S21 FE'yi daha çok beğendim. Ama bazı yerlerde 11'in video kalitesini beğendim.
Videoda iPhonelar daha iyi ama fotoğraf olarak S21FE ezer geçer.

iPhone 11'in ekranı kötü mötü değil sadece paneli kötü, bunun dışında iPhone 11, S20FE'yi geçtim S21FE ile başa baş giden bir telefon. Bilip bilmeden konuşup iPhone 11'den 1.000 kat daha kötü bir telefon öneriyorsunuz, bir de beğenmedim attığım için mesajlarıma gülüyorsunuz.
İphone 11'den bahsediyorsunuz bir karışıklık yok değil mi? 5 bin liralık telefonlarda olan hd ekrana bile sahip olmayan 720p 60hz lcd ekranlı tel mi bin kat iyi 120hz fhd+ amoled ekranlı cihazdan? Sd kart desteği yok 64gb sini alabilecek muhtemelen, prize bağlı yaşam, a34'ten 4 sene sonra çıkmış cihaz 2 seneye yazılım desteği kesilecek geriye ne kaldı acaba a34'ten bin kat üstün yapacak?

İphone 11'den bahsediyorsunuz bir karışıklık yok değil mi? 5 bin liralık telefonlarda olan hd ekrana bile sahip olmayan 720p 60hz lcd ekranlı tel mi bin kat iyi 120hz fhd+ amoled ekranlı cihazdan? Sd kart desteği yok 64gb sini alabilecek muhtemelen, prize bağlı yaşam, a34'ten 4 sene sonra çıkmış cihaz 2 seneye yazılım desteği kesilecek geriye ne kaldı acaba a34'ten bin kat üstün yapacak?
S20FE,S21FE önerin bari hocam A34 nedir.

İphone 11'in ekranının sıkıntısı IPS olması değildir aslında. Asıl sıkıntı 720p olması ben açıkçası bu devirde 720p hiç bir şey almam.

iPhone 11'den bahsediyorsunuz bir karışıklık yok değil mi? 5 bin liralık telefonlarda olan HD ekrana bile sahip olmayan 720p 60Hz LCD ekranlı tel mi bin kat iyi 120Hz FHD+ AMOLED ekranlı cihazdan? SD kart desteği yok 64 GB'sini alabilecek muhtemelen, prize bağlı yaşam, A34'ten 4 sene sonra çıkmış cihaz 2 seneye yazılım desteği kesilecek geriye ne kaldı acaba A34'ten bin kat üstün yapacak?

Heh işte bunu anlatmaya çalışıyordum fakat iPhone olsun taştan olsun kitlesi öve öve bitiremediler. İki üç yıllık ikinci el cihaza 15 bin TL vermek akıl karı değil cidden. Arkadaşlarımda var iş övmeye gelince 4K 60FPS çekebiliyor diyorlar fakat iki tane video çekince depolama doluyor :D ICloud'a bağımlı bir kamera kullanıyorlar.

iPhone 11'den bahsediyorsunuz bir karışıklık yok değil mi? 5 bin liralık telefonlarda olan HD ekrana bile sahip olmayan 720p 60Hz LCD ekranlı tel mi bin kat iyi 120Hz FHD+ AMOLED ekranlı cihazdan? SD kart desteği yok 64 GB'sini alabilecek muhtemelen, prize bağlı yaşam, A34'ten 4 sene sonra çıkmış cihaz 2 seneye yazılım desteği kesilecek geriye ne kaldı acaba A34'ten bin kat üstün yapacak?

Sadece ekranını ve artık kullanılmayan teklonojilerinden gömebiliyorsunuz 🤣🤣🤣. iPhone 11'in ekranı kötü değil eğer kullanmadıysanız bilmezsiniz kağıt üzerindeki verilere bakarak konuşmayın diyorum şurada, her şey ekran değil anlayın. SD kartı artık kullanan mı var? Ayrıca hiçbir IPhone'da SD kart desteği yok? Prize bağlı yaşam derken bataryası çok rahat 1 günü çıkartabiliyor. Daha cümle kuramıyorsunuz gelmiş konuşuyorsunuz iki seneye sadece iOS desteği kesilecek ki bir iPhone desteği kesilmesine rağmen 4 yıl kullanılabilir. Konuşmak için konuşuyorsunuz gerçekten.

Eşimde de Iphone 11 var. Ekran kalitesinden söz edilmiş ama kötü bir ekranının olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca telefonun ömrü sadece güncellemeyle ölçülmüyor. Mesela benim Iphone 6'nın desteği 2019'da kesildikten sonraki yaklaşık 4 yıllık süreçte te rahatlıkla kullandım. Hâlâ kullanıyorum fakat uygulama erişimi ve özellikle Whatsapp'a girmemesinden ötürü mecburi bir değişiklik olacak benim için. Benim şu an düşündüğüm tek nokta şu: Iphone 11'in en az 5 yıl daha götürebileceğini garanti ediyorum. Fakat bu fiyat bandında alabileceğim android telefonun o kadar götürebileceğine dair şüphelerim var.

Eşimde de Iphone 11 var. Ekran kalitesinden söz edilmiş ama kötü bir ekranının olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca telefonun ömrü sadece güncellemeyle ölçülmüyor. Mesela benim Iphone 6'nın desteği 2019'da kesildikten sonraki yaklaşık 4 yıllık süreçte te rahatlıkla kullandım. Hâlâ kullanıyorum fakat uygulama erişimi ve özellikle Whatsapp'a girmemesinden ötürü mecburi bir değişiklik olacak benim için. Benim şu an düşündüğüm tek nokta şu: Iphone 11'in en az 5 yıl daha götürebileceğini garanti ediyorum. Fakat bu fiyat bandında alabileceğim android telefonun o kadar götürebileceğine dair şüphelerim var.
Şüpheniz olmasın hocam öyleyse.Gününüz 15-20 saatini telefonda geçirmeyecekseniz,çok aşırı ağır oyunlar oynamayacaksanız götürür.

Şüpheniz olmasın hocam öyleyse.Gününüz 15-20 saatini telefonda geçirmeyecekseniz,çok aşırı ağır oyunlar oynamayacaksanız götürür.
Oyun oynamıyorum. Şarj konusunu da o kadar dert etmiyorum. Şu an Iphone 6'nın batarya bitik vaziyette ama sabah 6:30'da şarjdan çıkardığımda akşam 16:00 civarı şarja koyuyorum telefonu.

Dediğim gibi, benim öyle hunharca telefon kullanma huyum yok. Sosyal medyalara gir çık yaparım, iş ile ilgili birkaç uygulamayı takip ederim. Benim için önemli olan uzun yıllar kullanabileceğim bir telefon.

Yeni konular

Geri
Yukarı