14-16 bin TL'ye telefon önerisi

• Konuyu başlatan Cordy
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 27
  • Görüntüleme 612
Oyun oynamayan herkesi kamera odaklı düşünmen yanlış, kamera dışında rakiplerinin yaklaşabildiği bir telefon değil. Yazılım, arayüz göreceli şeyler, güncelleme desteğinde de rakiplerinden geri kalmıyor, çoğundan daha iyi. Tasarımın ise nesnel taraflarına bakarsak, sunduğu ekran boyutu, ekran/gövde oranı, deri materyal ile birlikte rakiplerinin yine çok ilerisinde. Tartışılacak bir durum görmüyorum. İyi forumlar.
Yukarıda da belirttiğim gibi sadece kamera odaklı düşünmüyorum. Yazılım; sistemin fazladan boş RAM veya depolama kullanmasını, fotoğrafların kalitesini, cihazın sıcaklığını, oyunlarda gösterilen performansı, kısacası her şeyi etkiliyor. Tek güncelleme ile herhangi bir oyunda elinde tutamayacak derecede ısınan cihazı normal sıcaklığına döndürmek mümkün. Cihaz isterse en kral işlemciye sahip olsun eğer yazılımı kötüyse işlemcinin bir önemi kalmaz. Önemli olan varolanı en iyi şekilde kullanabilmesi. Bu göreceli bir şey değil. Tekrardan söylüyorum, X6 Pro bu bütçede alınabilecek en iyi işlemciye sahip cihazdır ve diğer konularda alternatifleri vardır. Tabii, tartışma yok zaten. Size de iyi forumlar.

Yukarıda da belirttiğim gibi sadece kamera odaklı düşünmüyorum. Yazılım; sistemin fazladan boş RAM veya depolama kullanmasını, fotoğrafların kalitesini, cihazın sıcaklığını, oyunlarda gösterilen performansı, kısacası her şeyi etkiliyor. Tek güncelleme ile herhangi bir oyunda elinde tutamayacak derecede ısınan cihazı normal sıcaklığına döndürmek mümkün. Cihaz isterse en kral işlemciye sahip olsun eğer yazılımı kötüyse işlemcinin bir önemi kalmaz. Önemli olan varolanı en iyi şekilde kullanabilmesi. Bu göreceli bir şey değil. Tekrardan söylüyorum, X6 Pro bu bütçede alınabilecek en iyi işlemciye sahip cihazdır ve diğer konularda alternatifleri vardır. Tabii, tartışma yok zaten. Size de iyi forumlar.
Beni anladığınıza sevindim. X6 Pro yazılımsal olarak genel anlamda iyi bir cihaz, yazılım güzel ve sorunsuz olduktan sonra ufak tefek şeyler görecelidir. Ayrıca kamera hariç tutulduğunda bu fiyat segmentinde daha iyi bir alternatif olduğunu düşünmüyorum. "Diğer konularda alternatifleri olduğu" iddianızı örneklendirirseniz düşüncem değişebilir. Benim düşüncem ana amaç kamera olmadığı sürece 15-25k aralığında 1. tercih olması gerektiği yönünde. Bana göre yılın F/P şampiyonu. Kamera dışında hiçbir ödün vermeden rakiplerinin hemen hemen her konuda önüne geçiyor. Kamera da günü kurtarır, ortalama bir kullanıcının beklentisini karşılayacak düzeyde. Yerden yere vurulacak bir tarafı yok. Yine de ana amacı kamera olan kişilere önermem, bu konuda iddialı değil ama kötü de değil.

Son düzenleme:
Birazcık araştırsan MP değeri ile kamera kalitesinin ölçülmediğini anlarsın, buyur oku biraz bilgilen.
İşlemci kısmında X6 Pro'nun daha iyi olduğunu söylüyorum zaten. İki cihazın da Android sürümleri aynı. Parmak izi Okuyucu'nun bir önemi yok. One UI başka arayüzlerle kıyaslanamaz bile. Xiaomi cihazların kendi arayüzünde reklam var 😄. Gündelik kullanım için bu bütçede en uygun cihaz S21 FE olur.

Diyafram açıklığı olarak da POCO önde büyü öğrenirsin 😄 kendini komik mi sanıyorsun sürümler aynı değil ekran kalitesi aynı değil 3 kamerayla diyafram açıklığı tutturulamamış ne diyeyim yazık olmuş.
Eğer gündelik kullanımdan bahsediyorsan parmak okuyucuya önemsiz diyemezsin Bluetooth önemsiz diyemezsin.

Diyafram açıklığı olarak da POCO önde büyü öğrenirsin 😄 kendini komik mi sanıyorsun sürümler aynı değil ekran kalitesi aynı değil 3 kamerayla diyafram açıklığı tutturulamamış ne diyeyim yazık olmuş.
Eğer gündelik kullanımdan bahsediyorsan parmak okuyucuya önemsiz diyemezsin Bluetooth önemsiz diyemezsin.
Bu forumda en bilgisiz insan bile S21 FE'nin kamera olarak X6 Pro'dan önde olduğunu bilir, anlatmak için daha fazla uğraşmayacağım. İki cihazın da parmak okuyucu sistemi aynı, ekran içinde. X6 Pro, S21 FE'den yeni bir cihaz olduğu için mantıken Bluetooth versiyonu yüksek olması lazım. Ona rağmen USB versiyonu kısmında S21 FE önde. Ve tüm bunlara rağmen S21 FE, X6 Pro'dan 2 yıl önce çıkmış bir cihaz. Şunu da söyliyim, X6 Pro'nun işlemci olarak daha iyi olduğu ortada zaten. Performans kısmında daha iyi performans vereceği bir gerçek. Bence sen biraz "büyü de öğren". Bu arada gayet komiğim, sağol.

Bu forumda en bilgisiz insan bile S21 FE'nin kamera olarak X6 Pro'dan önde olduğunu bilir, anlatmak için daha fazla uğraşmayacağım. İki cihazın da parmak okuyucu sistemi aynı, ekran içinde. X6 Pro, S21 FE'den yeni bir cihaz olduğu için mantıken Bluetooth versiyonu yüksek olması lazım. Ona rağmen USB versiyonu kısmında S21 FE önde. Ve tüm bunlara rağmen S21 FE, X6 Pro'dan 2 yıl önce çıkmış bir cihaz. Şunu da söyliyim, X6 Pro'nun işlemci olarak daha iyi olduğu ortada zaten. Performans kısmında daha iyi performans vereceği bir gerçek. Bence sen biraz "büyü de öğren". Bu arada gayet komiğim, sağol.
Kamera konusunu netleştirmek için soruyorum, hangi kaynaklara bakarak bunu söylüyorsun? Çünkü benim bulabildiğim kadarıyla kameralar kağıt üzerinde birbirlerine çok yakın. Yan yana karşılaştırmalarda da gözle görülür bir fark gözükmüyor. Hatta genel olarak X6 Pro daha iyi gibi gözüküyor. Belki bu konuda bizleri aydınlatabilirsin.

Kamera konusunu netleştirmek için soruyorum, hangi kaynaklara bakarak bunu söylüyorsun? Çünkü benim bulabildiğim kadarıyla kameralar kağıt üzerinde birbirlerine çok yakın. Yan yana karşılaştırmalarda da gözle görülür bir fark gözükmüyor. Hatta genel olarak X6 Pro daha iyi gibi gözüküyor. Belki bu konuda bizleri aydınlatabilirsin.
Yazılım farkı ile fotoğraf ve video işlemesi tek başına yeter zaten. Kamera sensörü, lens kalitesi gibi farklar da var. Markalar MP değeri ile pazarlama yapıyor bu yüzden insanlar MP değeri ne kadar yüksek olursa kamera o kadar iyi sanıyor. Bundan önce atmıştım, yine atıyorum. Buyurun okuyun detaylı olarak açıklanmış.

14000-16000 TL aralığında bir cep telefonu arıyorum. Biraz araştırdığımda Redmi Note 13 Pro ve Samsung A54 modellerinin öne çıktığını gördüm ama Note 13 Pro'nun işlemcisi kötü olduğu söylenir bu ikili arasında hangisini almalıyım veya bu fiyat aralığında bunlardan iyi bir telefon var mı?
Az daha çıkıp X6 Pro almanız sizin için çok iyi olacaktır. Farka fazlasıyla değer.

Yazılım farkı ile fotoğraf ve video işlemesi tek başına yeter zaten. Kamera sensörü, lens kalitesi gibi farklar da var. Markalar MP değeri ile pazarlama yapıyor bu yüzden insanlar MP değeri ne kadar yüksek olursa kamera o kadar iyi sanıyor. Bundan önce atmıştım, yine atıyorum. Buyurun okuyun detaylı olarak açıklanmış.
Sorum bu değildi bunları biliyorum zaten. Madem bu kadar iddialısın kamerayı detaylı karşılaştırmanı istemiştim. Kamera en çok anladığım alan değil ama bildiğim kadarıyla çok bir fark yok. İnternetteki incelemelerde de birbirlerine yakın sonuçlar verdiği yazıyor. Gözle görülebilir pek bir fark yok gibi. Karşılaştırma videolarında da gözümün gördüğü kadarıyla çoğu durumda X6 Pro önde. Teknik olarak geri diyorsan bile yazılım farkıyla çoğu durumda önde ve farkı kapatıyor. X6 Pro'nun yazılımı özellikle gün ışığında oldukça canlı gözüken fotoğraflar çekmesine imkan tanıyor. Video kısmında ise maalesef Dimensity 8300'ün tek dezavantajı ortaya çıkıyor. 4K'da 30 fps ile sınırlandırılmış. Benim için ise genel anlamda telefonun tek eksisi bu. 4K 60 fps de olsa kusursuz bir telefon olurmuş. Dediğim gibi S21 FE'yi X6 Pro'nun rakibi olarak bile görmüyorum ben. Tek iddialı olduğu konu kamera ve onda da 4K'daki fps farkı dışında gözle görülebilir bir fark yok.

Sonuç olarak kamera öncelikli olsa bile S21 FE'yi X6 Pro'ya tercih etmek mantık dışı bir hareket olur. Kamera için sadece S23 FE'ye çıkılabilir o da bütçeyi fazla fazla aşıyor zaten. Kameranın ana öncelik olmadığı durumda ise en başından beri dediğim gibi tartışmasız bir şekilde X6 Pro rakipsiz. S23'e falan çıkmak gerekiyor ancak. Poco X6 Pro'nun normal bir telefon olmadığının farkına varmak zorundasınız. Her sene çıkan çok az sayıdaki f/p kralı telefonlardan birisi. Bu yüzden kısa sürede rekor satış rakamlarına ulaştı. Tüm övgüleri hak ediyor. Yılın en başarılı telefonu diyebilirim rahatlıkla segmentinde çok kolay ön plana çıkabilen bir cihaz gerçekten.

Geri
Yukarı